To, ile będzie trwał poród, zależy od wielu czynników. U kobiet, które są w pierwszej ciąży, długość porodu zazwyczaj wydłuża się, bo 1. faza porodu, czyli skurcze i przygotowanie ciała do przejścia dziecka przez kanał rodny, mogą trwać nawet kilkanaście godzin. Kolejne etapy porodu są już sporo krótsze i bardziej dynamiczne. Oto co musisz wiedzieć o długości każdej z faz porodu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
To, ile trwa poród, zależy m.in. od tego, czy kobieta była aktywna w ciąży i czy ciąża prawidłowo przebiegała.
Poród może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin, jeśli kobieta rodzi swoje pierwsze dziecko.
To, ile trwa poród, jest zależne od długości każdej z faz porodu. Zazwyczaj najdłuższa jest 1. faza, która wiąże się ze skurczami i przygotowaniem ciała kobiety do urodzenia dziecka.
Ile trwa poród?
To, ile trwa poród, zależne jest od wielu czynników, m.in. tego czy kobieta w ciąży była aktywna fizycznie, czy jej ciąża przebiegała prawidłowo oraz czy to jej pierwszy poród. Może być też tak, że 1. faza porodu będzie trwała nawet kilkanaście godzin, wtedy cały poród też będzie trwał dłużej. Wszystko dlatego, że ten pierwszy etap porodu przygotowuje ciało kobiety do dalszych okresów porodu. Kolejne fazy porodu naturalnego trwają już sporo krócej. Cały poród, czyli wszystkie 4 fazy, mogą trwać nawet ponad 24 godziny, szczególnie, jeśli kobieta rodzi dziecko po raz pierwszy.
Ile trwają fazy porodu naturalnego?
Pierwsza faza porodu trwa najdłużej. Ile dokładnie? To zależy m.in. od tego, w której ciąży jesteś. Kobieta, która rodzi po raz pierwszy, powinna przygotować się na kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin trwania 1. fazy porodu. Dziesięć, a nawet szesnaście godzin oczekiwania na przejście do drugiej fazy porodu, to przy pierwszym porodzie nic nadzwyczajnego. Przy kolejnych ciążach może być szybciej: pierwsza faza skróci się do około 6-4 godzin.
Druga faza porodu jest już znacznie krótsza, zarówno dla pierwiastek, jak i wieloródek i trwa około 2 godzin. Jest to jednak bardzo wyczerpujący etap porodu, bo to właśnie wtedy należy urodzić dziecko. To okres porodu, z którym wiążą się skurcze parte, które pomagają wypchnąć noworodka.
Trzecia faza porodu naturalnego to wydalenie łożyska i przecięcie pępowiny. Te dwie czynności nie powinny zająć więcej niż ok. 30 minut.
Czwarta faza porodu polega na bacznej obserwacji dziecka i kobiety, która urodziła. Przez pewien czas po zakończeniu porodu mogą jeszcze wystąpić komplikacje, dlatego przez około 2 godziny należy pozostać na sali porodowej. Po upływie tego czasu, w którym odbędzie się kontakt skóra do skóry i pierwsze karmienie piersią, mama z dzieckiem przejdą na salę szpitalną na oddziale położniczym.