Zabawy w przebieranie są ważniejsze niż ci się wydaje. Zobacz, dlaczego to takie istotne dla dziecka

Martyna Pstrąg-Jaworska
Dziecięce przebieranki to nie tylko element Halloween czy tzw. balów przebierańców w przedszkolach. Taka zabawa ma też wpływ na rozwój dziecka. Zobacz, dlaczego każdy maluch powinien to robić.
Przebieranki są dla rozwoju dziecka dużo bardziej istotne niż ci się wydaje - pozwalaj na nie dziecku jak najczęściej. Unsplash
Nie znam dziecka, które nie lubi zakładać butów taty i udawać grubym głosem, że idzie po zakupy czy takiego, które ubiera korale czy sukienkę mamy, bierze dezodorant udający mikrofon i tańczy przed lustrem.


Albo czy są dzieci, które z utęsknieniem nie czekają na bal przebierańców w przedszkolu czy zabawę w strojach na Halloween? Takie zabawy w przebieranie się i przybieranie różnych ról wspierają socjalizację, empatię i pewność siebie, a dodatkowo dziecko może się poczuć jak postaci, które lubi i podziwia.

Zabawa w przebieranie? Zawsze!

Trzeba od razu zaznaczyć, że małe dzieci nie mają przekonań społecznych czy kulturowych - dla nich przebieranie się to jedna z najlepszych zabaw świata. Nie wiedzą, co to rasizm, seksizm, gender.

Jeśli więc twój syn chce założyć sukienkę księżniczki albo córka chce zostać drwalem - nie tłumacz dziecku, że to nie dla niego i nie zawstydzaj. Przecież to tylko zabawa. A ta stymuluje ich wyobraźnię poprzez odgrywanie ról i przeniesienie się do magicznego świata. Warunkiem jest zabawa i przyjemność, jaką dziecko z niej niesie.

Bo jeśli ma on na siłę zakładać na siebie strój, który mu się nie podoba, bo musi jakiś mieć z okazji Halloween w przedszkolu, to nie wpłynie to pozytywnie na jego psychikę.  Warto wspierać także domowe przebieranki dzieci - jeśli chcą tak spędzić czas.

Ubieranie się i odgrywanie ról nie musi być tylko elementem świętowania karnawału czy Halloween, ale może być okazją na świetnie spędzenie czasu: nie potrzeba też do nich zaawansowanych technologii, a tylko odrobinę wyobraźni, by wspierać rozwój dziecka.

Przebieranki rozwijają wyobraźnię

Dzieci tak są zaprogramowane, że najwięcej uczą się poprzez naśladowanie - przyglądają się temu, co je otacza i to naśladują. Dlatego często nasze dzieci bawią się w mamę i tatę, którzy mają dzidziusia lalkę w wózku (bo to rodzice są pierwszym wzorem dziecka do tego, jak się zachowywać w świecie), albo udają, że są jakimś zwierzątkiem, naśladując odgłosy, jakie z siebie to zwierzę wydaje.

Takie przebieranki i naśladownictwo tworzą iluzję bycia dorosłym i posiadania wpływu na otoczenie, a także poczucie odpowiedzialności. Najważniejsze w całej zabawie jest to, aby to dziecko samo wybrało, kim chce być i samodzielnie weszło w tę rolę bez skrępowania.

Odgrywanie ról wspiera rozwój osobowości, a stroje pomagają dziecku poznawać różne zwierzęta, zawody, postaci z bajek - ich zachowania kształtują to, jak później dziecko samo będzie odbierało świat i w nim funkcjonowało. 

Takie zabawy uczą kreatywności, rozwijają wyobraźnię i wspierają rozwój emocjonalny. Dzięki odgrywaniu ról maluch ćwiczy nie tylko zdolności artystyczne, ale stawia siebie w sytuacji innych, uczy się widzieć inne punkty widzenia, eksperymentuje z emocjami i uczy się empatii.

Spojrzenie na świat oczami kogoś innego pomoże mu zrozumieć innych i łatwiej mu będzie podejmować nowe znajomości, rozwijać kontakty międzyludzkie.

Dobry trening dla odwagi

Zabawa w przebieranki jest świetna szczególnie dla dzieci, które nie radzą sobie ze strachem, brakuje im odwagi czy są nieśmiałe. Zmiana stroju na niecodzienny pozwala wcielić się w inną postać, odgrywać rolę, której cechy osobowości dziecko może wcielić do swojej osobowości - np. nabrać odwagi pirata, którego właśnie w tym momencie udaje.

Zachęcaj dziecko do takich scenek w przebraniu, dzięki temu rozwinie się także społecznie i pozwoli mu to poczuć się pewniej w świecie. Przebieranki to również świetny trening dla dzieci, które mają problemy z komunikacją - możliwość nauki nowych słów, szczególnie poprzez słownictwo, którego używa odgrywana postać.

Przez udawanie, może nauczyć się też różnych społecznych zachowań, dlaczego używa się konkretnych słów w jakichś określonych sytuacjach, a także pomoże mu to w próbach rozwiązywania konfliktów.