Jedna krótka czynność może cię uchronić przed rakiem piersi. Jak wykonać samobadanie? [INFOGRAFIKA]

Martyna Pstrąg-Jaworska
USG, mammografia, regularne wizyty u ginekologa... Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi - dzięki odpowiedniemu samobadaniu, które możesz szybko wykonać w domu raz w miesiącu, możesz uratować swoje życie. Każde jak najwcześniejsze wykrycie zmian zwiększa twoje szanse na wygraną walkę. Oto szybka instrukcja, co robić krok po kroku.
Samodzielne badanie piersi warto wykonywać raz w miesiącu, dzięki temu możesz zauważyć zmiany i uratować sobie życie Pexels
Trwa właśnie miesiąc świadomości i profilaktyki raka piersi – w październiku przypominamy o corocznym badaniu USG i mammografii, o tym, że wcześnie wykryty, może być całkowicie wyleczony. Nawołujemy do profilaktyki i opowiadamy historie silnych kobiet, które walczą lub tę walkę już wygrały.

Rak piersi to nie wyrok

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, a liczba zachorowań zwiększa się wraz z wiekiem kobiet. Tym rodzajem nowotworu jest zagrożonych nawet 80% kobiet między 45. a 69. rokiem życia. Główną przyczyną śmierci z powodu raka piersi jest zbyt późna diagnoza.


Oprócz corocznej wizyty na kontrolnym USG, warto jednak też przynajmniej raz w miesiącu samodzielnie wykonywać badanie. Nie jest to nic skomplikowanego, możesz je wykonać wieczorem, gdy będziesz szła pod prysznic, zajmie ci to dosłownie 10 minut. Jeśli sama będziesz stać na straży i dbać o swoje zdrowie, być może na czas wykryjesz zmiany, które okażą się niegroźne. Ale może być też tak, że uratujesz sobie samej życie.

Instrukcja samobadania piersi – krok po kroku

W zaleceniach medycznych mówi się o tym, że samobadanie powinna regularnie wykonywać każda kobieta po 20. roku życia. Najlepiej wykonywać je ok. 3 dni po zakończeniu miesiączki (lub jednego określonego dnia miesiąca, jeśli już nie mamy miesiączki). Oto jak wykonywać 2-etapowe samobadanie piersi:

1. Obejrzenie piersi
Stań przed lustrem prosto, z rękoma opuszczonymi wzdłuż ciała. W takiej pozycji na wprost lustra obejrzyj, jak wyglądają piersi: czy są nierówne, asymetryczne bardziej niż zazwyczaj, czy nie widać gołym okiem zgrubień, zmian skórnych na piersi, nierówności podskórnych, wychodzących naczyń krwionośnych (nie dotyczy laktacji) albo zagłębień (i wszystkich innych opisanych na poniższej grafice).

Następnie takich samych oględzin dokonaj w innych pozycjach – stań przodem z rękami opartymi na biodrach, a później z rękoma uniesionymi do góry. Po tym etapie badania następuje kolejny – badania za pomocą dotyku.
Instrukcja samobadania piersi: jakie zmiany w wyglądzie piersi powinny niepokoić.123rf/estherqueen999

2. Badanie palpacyjne (dłońmi) na stojąco
Instrukcja samobadania piersi: jak wykonać badanie palpacyjne (dłońmi)123rf/dragontiger8

3. Badanie palpacyjne (dłońmi) na leżąco na plecach
W tej pozycji łatwiej znaleźć zmiany, które mogą być położone głębiej. Możesz też uciskać trochę mocniej, by wyczuć zmiany, które są naprawdę głęboko. Najpierw takie samo badanie jak na stojąco wykonujemy na lewej, potem na prawej piersi.

Ostatni etap, czyli badanie na leżąco możesz wykonać, gdy wieczorem położysz się już do łóżka. Wszystkie zmiany, które zauważyłaś, które cię niepokoją albo które odczuł np. twój partner podczas seksu, należy zgłosić swojemu ginekologowi czy choćby lekarzowi rodzinnemu. Zostaniesz wtedy skierowana na dalszą diagnostykę.