Rak dotyka coraz młodszych. Oto 4 zasady, które ratują życie

Samobadanie piersi uratowało wiele kobiet
Samobadanie piersi uratowało wiele kobiet Fot. Agencja Gazeta/Sergiusz Pęczak
Eksperci do znudzenia powtarzają, żeby każda kobieta przynajmniej raz w roku wykonywała badania pod kątem raka. Zalecają również samobadanie piersi w każdym miesiącu. Wiele pań zastanawia się jednak, czego właściwie szukać? Co może być niepokojące i czy ledwo wyczuwalna grudka to już powód do zmartwień?


Czego szukać?
Zalecenie, by co najmniej raz w miesiącu samodzielnie wykonywać badanie piersi, potwierdza National Cancer Cancer Foundation. Samobadanie jest klinicznie zakwalifikowane jako ratujące życie.

25% kobiet, które wygrały walkę z rakiem piersi, wykryły zmianę same. Według statystyk panie, które regularnie samodzielnie wykonują badanie średnica wykrywalnego guzka to 12 mm. U tych, które tego nie robiły wcześniej to aż 40 mm.

Warto pamiętać, że tkanka u każdej z nas jest inna, więc nie należy wpadać w panikę, a stopniowo zaznajamiać się z własnymi piersiami. Uczyć się, jakie są w dotyku, by w przyszłości wyczuć ewentualne zmiany.

Zapamiętajcie te cztery zasady:

1. Badanie najlepiej wykonywać tydzień po menstruacji. Jeżeli jesteście po menopauzie, to po prostu raz w miesiącu.

2. Faktura tkanki zależy od wieku. Jeżeli jesteś młodą dziewczyną i wyczuwasz zgrubienia, a wręcz uznasz, że masz guzkowate piersi – spokojnie, to naturalne. Takie zmiany są najczęściej miękkie i można je bez problemu przesunąć pod palcami. Ich wielkość zależy od dnia cyklu. Jeżeli jednak wyczujesz guzek, który po miesiączce nie zmalał, zgłoś wątpliwości specjaliście.

3. Jak poznać guz rakowy? Najczęściej groźne guzy są twarde. Mogą przypominać ziarenko grochu lub niewielkich rozmiarów kamyk. Trzeba mieć na uwadze, że nie muszą mieć okrągłego kształtu. Niektóre z pań, u których zdiagnozowano raka, porównywały guz do podłużnej rurki czy klocka lego.

4. Kiedy powinnam się niepokoić? Naszą uwagę powinny zwracać te zmiany, które pozostają w tym samym miejscu i nie przesuwają się pod skórą.

Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc lekarza. Jeżeli nie wiesz, jak wykonać badanie zapytaj podczas wizyty o fantom – dzięki niemu specjalista pomoże ci rozpoznać ewentualnie niebezpieczne zgrubienia i guzki. Najważniejsze jednak, by raka nie traktować jako tabu, nie wstydzić się o tym rozmawiać, pytać i regularnie się badać. Zarówno samodzielnie, jak i lekarza.
Źródło: lactovaginal.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE