USG piersi. Jak często wykonywać badanie?

Wszystko o USG piersi.
Wszystko o USG piersi. Prawo autorskie: serhiibobyk / 123RF Zdjęcie Seryjne
Cała prawda o USG piersi, czyli na czym polega i jak często należy wykonywać. Kiedy należy wykonać taki zabieg oraz na co uważać, niezbędne dla każdej kobiety.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór w Polsce. O ile kiedyś dotyczył głównie kobiet między 50 – 70 rokiem życia to współcześnie ze względu na rosnące zanieczyszczenie środowiska i coraz gorszą jakość odżywiania może grozić nawet kobietom przed czterdziestką.

Na szczęście wykryty we wczesnym stadium rak pozwala się skutecznie i łatwo leczyć. Dlatego dziewczyny badajcie się!

Badania USG piersi. Na czym to polega?
Wiele kobiet myli badanie USG piersi z mammografią. To błąd. Przy mammografii używa się fal rentgenowskich, co sprawia, że badanie te może być wykonywane nie częściej niż raz na dwadzieścia cztery miesiące. USG piersi to metoda nieinwazyjna z użyciem fal ultradźwiękowych. Dzięki nim lekarz może ocenić kształt, położenie i wielkość wszystkich narządów i tkanek miękkich. Badanie to umożliwia stwierdzenie, w jakim stanie jest gruczoł sutkowy i czy mamy do czynienia z jakimikolwiek zmianami chorobowymi. Badanie tego typu jest całkowicie bezpieczne i można je powtarzać wielokrotnie.

Większość lekarzy zaleca, aby już po ukończeniu dwudziestego roku życia co najmniej raz w miesiącu badać piersi samemu, a przynajmniej raz nad dwa lata skorzystać z badania USG. Kiedy skończymy trzydzieści lat, to badanie USG optymalnie jest wykonywać przynajmniej raz do roku, a po czterdziestce USG należy przeprowadzać raz na pół roku i raz na dwa lata wykonać badania mammografem.


Badanie najlepiej jest wykonać w pierwszej połowie cyklu. Wynika to z faktu, że po tym okresie zwiększa się ilość wody w piersiach, a to może nam zafałszować lub zamazać wyniki badania. Przed pójściem na badania zrezygnujcie z używania dezodorantów, które też mogą zafałszować badanie.
Sam proces USG jest stosunkowo prosty i szybki. Lekarka zada nam kilka pytań dotyczących historii naszej miesiączki, ciąży czy przyjmowania leków hormonalnych. Potem zostaniemy poproszone o zdjęcie bluzki i głowica ultradźwiękowa rozpocznie spacer po naszych piersiach. Samo badanie trwa dosłownie kilka do kilkunastu minut.
USG piersi – Cena badania
Wiele kobiet unika badania piersi ze względu na konieczność poniesienia kosztów. Jednak w mojej opinii przy zaletach USG piersi, cena właściwie nie powinna mieć tu znaczenia.

W zależności od miasta i jakości sprzętu, na jakim przeprowadzany jest zabieg USG piersi, wykonamy za trzydzieści, pięćdziesiąt, a nawet sto złotych. Jak widać, nie jest to bardzo drogie badanie i większość z nas powinna wygospodarować tę kwotę i raz do roku wykonać badanie profilaktyczne, które może uratować nam życie. Niestety wykonywane badanie raz do roku nie będzie raczej refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i koszt badania profilaktycznego musimy pokryć w całości z własnej kieszeni. Jeśli jednak w trakcie samobadania wyczujecie coś niepokojącego, to warto udać się do lekarza, który może zlecić badanie USG piersi. Wtedy taki zabieg oczywiście pokrywa w całości wasze ubezpieczenie. Warto też śledzić wiadomości na stronach organizacji zajmujących się walką z rakiem piersi. Bardzo często organizują one bezpłatne lub w jakimś procencie refundowane badania. Wystarczy wtedy skorzystać z okazji i zgłosić się we wskazanym przez organizatora miejscu, aby dokonać badania.

Jeżeli badanie wykonujemy prywatnie, to możemy się udać do dowolnej kliniki medycznej w naszym mieście. Przytłaczająca większość prywatnych podmiotów medycznych posiada w swojej ofercie usługę USG piersi i znalezienie takiej placówki nie powinno być dla was problematyczne. W przypadku zlecenia badania przez lekarza, punkt, w którym wykonamy USG, zostanie nam oczywiście wskazany.
Kiedy robić USG piersi i na co uważać?
Na pytanie, kiedy robić USG piersi odpowiadałam już na samym początku. W zależności od wieku, profilaktycznie, przynajmniej raz do roku. Są jednak sytuacje, które powinny dać nam do myślenia i sprawić, że wykonamy badanie nieco szybciej, nawet jeżeli badamy się regularnie.

Szczególne wskazanie do częstszych badań dotyczy tych kobiet, które mają mały biust lub w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi. Częstsze badania muszą też robić dziewczyny, które miały w swojej historii punkcje sutka lub kiedykolwiek miały do czynienia z rakiem piersi. Wszystkie z nas dotyczą natomiast niepokojące objawy, które możemy wybadać przy okazji samodzielnego badania piersi. Tego typu badanie nie jest szczególnie trudne, a do jego przeprowadzenia wystarczy nam lustro. Pierwsza część to oglądanie piersi na okoliczność zmian w kształcie piersi, kolorze skóry czy marszczeniu się skóry. Po nim zaczynamy delikatnie dotykać piersi celem wyszukiwania ewentualnych zmian pod skórą.

Niepokojące objawy, na które musimy zwrócić uwagę i które są podstawą do natychmiastowego badania to przede wszystkim pojawienie się asymetrii piersi, wciągnięcie brodawek lub wyciek z brodawki. Nie należy też lekceważyć jakiegokolwiek zaczerwienienia skóry, a tym bardziej występujących obrzęków. Bolące piersi są też podstawą do wykonania badania, a sygnałem alarmowym sytuacja, kiedy przy badaniu palcami wyczujemy pod skórą delikatnie zgrubienie. Guzek taki ma zazwyczaj nierówną powierzchnię i jest dość dobrze wyczuwalny pod palcami. Jest też dość twardy i czasami towarzyszy mu obrzęk. Jednym z sygnałów alarmowych często lekceważonych przez dziewczyny jest powiększenie węzłów chłonnych pachowych. Niestety taki stan jest również podstawą do wykonania badania USG piersi.

Mam nadzieje, że tym krótkim wpisem przekonałam was, jak ważne jest regularne badanie piersi i jak istotna jest profilaktyka w tym zakresie. Te z was, które wykonują badanie USG piersi, utwierdziłam, że robią słusznie, a te, które zapomniały o profilaktyce troszkę nastraszyłam i przekonałam, aby zadbały o swoje zdrowie. Chętnie też wysłucham waszych doświadczeń związanych z badaniami USG, porad jak badać się samemu i wskazówek gdzie możemy wykonać USG tanio i komfortowo. Czekam na wasze komentarze dziewczyny !
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE