Te owoce to jesienne źródło zdrowia - leczą jelita, zmniejszają ryzyko zawału i udaru

Martyna Pstrąg-Jaworska
Kiedyś wykorzystywana do zasieków i umocnień fortyfikacji, bo jej gałęzie są gęste i cierniste. W ostatnim czasie trochę zapomniana, a przecież owoce ze śliwy tarniny to prawdziwe źródło zdrowia – wiedziałaś o tym?
Owoce śliwy tarniny dojrzewają późno i dobre są do zerwania dopiero po pierwszych przymrozkach. Pixabay
Tarnina ma mnóstwo zastosowań w medycynie naturalnej, dzięki swoim wyjątkowym prozdrowotnym właściwościom. Owoce śliwy tarniny stosuje się w leczeniu biegunki i dolegliwości żołądkowych (działa rozkurczowo na układ pokarmowy), a wywar z kwiatów wspomaga leczenie schorzeń układu moczowego.

Owoce śliwy tarniny – cenne źródło zdrowia

Owoce tarniny zawierają flawonoidy, czyli przeciwutleniacze, dużą dawkę witaminy C, witaminy z grupy B, wapń, potas, magnez. Mają działanie przeciwbiegunkowe dzięki zawartości garbników, które w jelitach tworzą nieprzepuszczalną błonkę i w ten sposób chronią jelita przed drobnoustrojami, które wywołują biegunkę.


Dodatkowo garbniki działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie (wiążą się z bakteriami i je neutralizują), przez to tarnina polecana jest dzieciom i osobom starszym, które borykają się z nawracającymi nieżytami żołądka i jelit. W chorobach układu moczowego tarnina łagodzi stany zapalne nerek, pęcherza moczowego i cewki moczowej, a także wspomaga leczenie kamicy nerkowej. Stosowana jest w fitoterapii, ponieważ działa moczopędnie, a w wierzeniach ludowych mówiło się, że "czyściła krew" – dzięki swoim właściwościom tarnina przyspieszała wydalanie toksyn i produktów przemiany materii z organizmu wraz z moczem.

Owoce tarniny uwzględniane są więc również w dietach oczyszczających i podczas problemów z zaparciami. Dodatkowo zawarte w niej flawonoidy obniżają ciśnienie krwi i "zły" cholesterol, przez co uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega zakrzepom i rozwojowi takich chorób jak miażdżyca, udar mózgu czy zawał serca

Co zrobić z owoców tarniny?

Z kwiatów tarniny możemy robić napary – jeśli sami chcemy zebrać kwiaty na susz, należy to zrobić w kwietniu lub maju i wysuszyć je w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni. Owoce natomiast dojrzałe są w okolicach października i listopada, ale są tak kwaśne i cierpkie, że nie zaleca się spożywania ich na surowo, chyba że jest już po pierwszych przymrozkach. Możesz je również zerwać i przemrozić przez dobę w zamrażalniku. Wtedy owoce tracą cierpkość, kwaśność i gorycz. Można je zjeść na surowo, ale równie dobrze można zrobić z nich odwar do picia, dodać je do dżemów, kompotów z innych owoców, a same owoce wykorzystać na wino czy nalewkę.

By przygotować napar z kwiatów tarniny, należy łyżeczkę ususzonych kwiatów zalać szklanką wrzącej wody i przykryć ją do zaparzenia. Po około 10 minutach ciepły napar jest gotowy do wypicia.

Przygotowanie odwaru z owoców tarniny również nie należy do skomplikowanych: łyżkę tarniny zalej w rondelku szklanką wody i zagotuj, a gdy woda zacznie wrzeć, gotuj jeszcze przez ok. 3 minuty. Po tym czasie odcedź powstały wywar i zostaw do ostudzenia przez ok. 15 minut i następnie pij w proporcji 1:1 rozcieńczony ciepłą wodą.