Zaparcia, wymioty, biegunka, astma. Nie zawsze potrzebne są leki, by wyleczyć te dolegliwości

Prawo autorskie: petro / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: petro / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kiedy maluszek jest chory, chcemy działać szybko i skutecznie, aby jak najprędzej przynieść dziecku ulgę. Gdy dzieje się coś złego, naszą pierwszą zagwozdką jest zwykle to, jaki lek podać. Nie zawsze jednak lekarstwa są potrzebne, a wiele można zdziałać skupiając się na przyjmowanych przez malca pokarmach i napojach.

Oto kilka najczęstszych dolegliwości, które spotykają nasze pociechy oraz sprawdzone zasady dietetyczne wspomagające ich leczenie:
Zaparcia
Objawy: Możesz podejrzewać zaparcia u dziecka jeśli maluch skarży się na ból podczas wizyty w toalecie, nieświadomie załatwia się do majteczek bądź uskarża się na ból brzuszka, który pojawia się nagle i dość szybko mija, ale jest bardzo przenikliwy.

U niemowląt trudniej jest zdiagnozować zatwardzenie. Możesz podejrzewać jego wystąpienie, gdy maleństwo próbując się załatwić pręży się, męczy i jest bardzo zdenerwowane. Wydalany podczas zaparć stolec będzie suchy, o bardzo ciemnej barwie.

Przyczyny: Najczęstszym powodem występowania zaparć jest zbyt mała ilość wypijanych płynów lub posiłki ubogie w błonnik. W przypadku dzieci bardzo często zatwardzenia powoduje również wstrzymywanie stolca. Maluchy z powodu odczuwanego podczas załatwiania się bólu, mogą unikać kolejnych wizyt w toalecie. Niestety powoduje to zwykle jeszcze większe pogorszenie problemów trawiennych.


Leczenie: Przeobrażenie dotychczasowej diety maluszka może całkowicie wyeliminować doskwierające mu zaparcia. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość błonnika w przyjmowanych przez dziecko pokarmach.
- Pilnuj, aby brzdąc spożywał chociaż dwa owoce w ciągu dnia oraz przynajmniej szklankę warzyw.
- Dopilnuj, aby maluch regularni pił wodę. Najlepiej jest podawać mu ją jak najczęściej, w małych ilościach.
- Wybierając pieczywo dla maluszka sięgaj bo pełnoziarnisty chleb i bułeczki.
- Zachęcaj maluszka do biegania, skakania i różnych ćwiczeń gimnastycznych, które poprawię perystaltykę jelit.
- Dbaj o to, by maluch regularnie korzystał z toalety. Dopytuj go od czasu do czasu czy nie ma ochoty pójść do toalety. Dzieci często w ferworze zabawy zapominają o swoich potrzebach fizjologicznych.

Jeśli maluch obawia się wizyt w toalecie, rozmawiaj z nim o tym i tłumacz mu, co dzieje się z jego ciałem. Możesz opowiedzieć mu np. na przykładzie zjedzonego jabłka co dzieje się z pożywieniem w brzuszku, w jaki sposób jest trawione i wydalane. Na rynku dostępnych jest kilka tytułów książeczek dla dzieci, które ułatwią Ci omówienie tej “trudnej” sprawy.

Kiedy do lekarza? Jeśli maluszek mimo podejmowanych zmian w diecie nie będzie mógł załatwić się przez kolejnych kilka dni i będzie uskarżał się na silny brzucha, spróbuj zastosować czopki dla dzieci lub wybierz się do pediatry.
Biegunka
Objawy: Dzieci bardzo często cierpią na ostre i przewlekłe biegunki. Dolegliwość ta związana jest z wydalaniem luźnego, wodnistego stolca przynajmniej 3 razy dziennie. Jest to dość powszechny problem wśród maluchów i zwykle mija samoistnie, bez żadnych specjalnych działań. Jeśli jednak dni zamieniają się w tygodnie, może to oznaczać, że maluch jest nadwrażliwy na jakiś pokarm.

Przyczyny: Przyczynami biegunek mogą być bakterie, wirusy lub pasożyty. Luźne stolec może być również reakcją na leki lub okazać się objawem choroby jelit, alergii na gluten czy też nietolerancji laktozy. Powodem biegunki trwającej od 3 do 9 dni najczęściej jest zakażenie rotawirusem.

Leczenie: Najważniejszą rzeczą podczas leczenia biegunki jest zadbanie o to, by dziecko bardzo dużo piło. Rozwolnienie może prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Dopóki biegunka nie ustępuje, nie podawaj dziecku produktów mlecznych, tłustych, żywności bogatej w błonnik ani słodkości, ponieważ mogą one zaostrzyć stan malucha. Gdy dziecku zacznie lepiej się czuć, przygotuj dla niego posiłki zawierające lekkostrawne produkty: banany, ryż, gotowane ziemniaki, sucharki, gotowaną marchewkę, kurczaka z pary bez skóry.

Kiedy do lekarza? Wybierz się do pediatry, jeśli biegunka utrzymuje się już kilka dni lub maluch jest ospały i ma wysoką temperaturę. Bez względu na to czy maluch często ma biegunki czy nie - warto jest zrobić dziecku testy na nietolerancje pokarmowe (laktozy czy fruktozy) i alergie: na jaja, orzechy, skorupiaki.
Wzdęcia i bóle brzucha
Objawy: Nie tylko biegunka i zaparcia są oznaką problemów pokarmowych dziecka. Nagromadzenie gazów w jelitach, wywołujące skurcze, również mogą być przyczyną ogromnego bólu brzucha malca. Wzdęcie rozpoznasz po brzuszku maluszka nadętym niczym bęben.
Przyczyny: Wzdęcia są wywołane nadprodukcją gazów w jelitach, spowodowaną zaleganiem w układzie trawiennym resztek pokarmów, które zaczynają fermentować.

Leczenie:
Wyeliminuj z diety malucha produkty mające tendencję do zalegania i fermentowania w jelitach: fasolkę, soczewicę, ciecierzycę, hummus, brokuły, kalafior brukselkę, kapustę, jabłka i cebulę. Pilnuj, aby maluch pił dużo wody, by płyn wypłukiwał zalegające resztki pokarmu. W przypadku wzdęć, warto wprowadzić w dietę dziecka probiotyk, w celu uzupełnienia dobrych bakterii żyjących w jelitach malca.

Kiedy do lekarza? Jeśli zmiany w diecie nie przynoszą zamierzonego skutku, nadmierne wzdęcia czynią malucha bardzo nieszczęśliwym i utrudniają mu codzienne funkcjonowanie, np. zaburzają sen, odbierają apetyt.
Astma
Objawy: Astmę charakteryzują duszności, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, kaszel. Dla większości dzieci, na szczęście, symptomy te zmniejszają się wraz z wiekiem.

Przyczyny: Występowanie astmy powiązane jest ze skłonnościami do alergii. O ile sama dieta nie ma dużego wpływu na tę przypadłość, niektóre dodatki do żywności mogą zaostrzać jej stan, np.: konserwanty dodawane do suszonych owoców i kiełbas mające zapewnić ich świeżość. Zawsze czytaj etykiety umieszczone na produktach i unikaj żywności zawierającej siarczyny o numerach od 220 do 228. Astmę mogą także uaktywnić przewlekłe przeziębienia, zmiany pogody, intensywne ćwiczenia fizyczne lub zanieczyszczone powietrze.

Leczenie: Jeżeli Twoje dziecko jest astmatykiem, zapewnij mu dietę bogatą w świeże warzywa i owoce, chude mięso oraz nabiał. Niektórzy rodzice twierdzą, że produkty mleczne pogarszają problemy z oddychaniem ich dzieci, jednak nie istnieją na to żadne naukowe dowody. Jedną z przypuszczalnych przyczyn takiego zjawiska może być fakt, iż produkty mleczne zwiększają wydzielanie śluzu w przełyku, co może powodować odczuwanie zwiększonej trudności w oddychaniu.

Kiedy do lekarza? Astma może być dla dzieci niebezpieczna, szczególnie jeśli ataki występują często i są bardzo nasilone. Leczenie astmy w każdym wypadku wymaga opieki specjalisty.
Wymioty
Przyczyny: Maluszek może zwracać pokarm z najróżniejszych powodów. Wymioty może powodować przecież zarówno zatrucie, choroba lokomocyjna, zbyt szybkie jedzenie, jak również stres. Powtarzające się wymioty są prawdopodobnie objawem zakażenia układu pokarmowego. U dzieci zwracanie pokarmów mogą również wywoływać infekcje innych organów np. układu moczowego. Nie jest to jednak częste zjawisko.

Leczenie: W przypadku wymiotów, podobnie jak podczas biegunki, ważnym jest, aby dziecko przyjmowało dużo płynów. Najlepiej jest dawać maluszkowi coś do picia tuż po tym, jak zwymiotuje, aby jak najbardziej wydłużyć możliwy czas na wchłonienie wody do czasu następnych torsji.

Kiedy wymioty ustąpią, można powrócić do względnie normalnej diety maluszka. W przeciągu kilku godzin od kiedy maluch poczuje głód warto podawać mu pokarmy lekkostrawne i mdłe: chleb, krakersy, sucharki, tosty, ryż, kleik. Należy unikać soków owocowych, ponieważ są one kwaśne i mogą podrażniać żołądek.

Kiedy do lekarza?
Jeśli wymioty trwają już kilka godzin oraz w przypadku, gdy możesz przypuszczać, że związane są one z jakąś nietolerancją pokarmową. W tym drugim przypadku należy przeprowadzić dokładne testy weryfikujące Twoją tezę.

Źródło: Practical Parenting
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE