Inna odmiana kleszcza, niezwykle groźna dla ludzi. Uważaj na obrzeżka gołębiego!
Uważaj na tę inną odmianę popularnego kleszcza. Obrzeżek to kleszcz ptasi, zwany gołębim, który atakuje inaczej, a jego ugryzienia mogą prowadzić nawet do śmierci. Ciężko też pozbyć się go z domu. Sprawdź, dlaczego jest taki groźny.
- Obrzeżki występują w skupiskach ptasich, ale mogą być przeniesione do domu i tam złożyć jaja
- Objawy ugryzienia kleszcza ptasiego są bolesne, prowadzą do wielu chorób, a także mogą spowodować śmierć
- By ich uniknąć trzeba stosować repelenty, a żeby się pozbyć z domu, należy zastosować opryski w domu
To, co szokuje, to fakt, że potrafią przeżyć bez pożywienia do 5 lat! Najczęściej atakują nocą, a jego ugryzienia widoczne są następnego dnia rano. Ma od 4 mm do 1 cm długości. Samica, która jest większa od samca w ciągu życia może złożyć 700 jaj! Może zagnieździć się w mieszkaniu przyniesiony na ciele lub ubraniu z zewnątrz. Kleszcze ptasie odporne są na niskie temperatury. Należy na nie uważać, ponieważ ich ślina jest bardzo silnym alergenem, przez który może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci.
Objawy ugryzienia przez kleszcza gołębiego
Kleszcze ptasie atakują ludzi według jednego schematu. Gryzą w nocy, a rano pojawiają się objawy. Samo ukąszenie trwa długo, bo przebijają skórę i wsysają się w krew od 30 minut, nawet do 1,5 godziny! Po tym czasie odpadają i ukrywają się w szczelinach, tkaninach itp. Pierwszą oznaką ugryzienia kleszcza są czerwone plamki, które zmieniają się w bolesne pęcherzyki dookoła zaczerwienione i swędzące.Po ukąszeniu może dojść do rozwoju miejscowego zapalenia naczyń limfatycznych i powiększenia sąsiadujących węzłów chłonnych. Takie objawy mogę utrzymywać się kilka dni, tygodni, a nawet w ekstremalnych przypadkach – miesięcy!
Jak atakują obrzeżki gołębie?
W ciągu dnia ptasie kleszcze nie wychodzą ze swoich kryjówek. Przebywają w szparach podłóg, futryn, pod progami, parapetami i tapetami, w szczelinach mebli i łóżek. Wszędzie tam się rozwijają i rozmnażają. Nocą wychodzą z kryjówek w poszukiwaniu żywiciela. Gryzą ludzi tylko wtedy, gdy nie znajdują swojego naturalnego żywiciela kleszczy ptasich, ale o takiego trudno w mieszkaniu (nie każdy hoduje w domu przecież ptactwo…). Dlatego, gdy już się dostaną do domu mieszkalnego, najczęściej atakują ludzi.Obrzeżek gołębi•Wikipedia
Jak zwalczyć ptasie kleszcze
Ich największa aktywność przypada na lato, ale można je też spotkać wiosną i jesienią. Obrzeżki można odstraszyć przy pomocy środków zawierających permetrynę lub DEET. Zwalczanie kleszczy ptasich w domu to przede wszystkim niszczenie postaci dorosłych i larw np. za pomocą środków chemicznych czy wysokiej temperatury. Specjalnymi preparatami należy spryskać wszystkie potencjalne miejsca ich pobytu, w tym też np. strychy czy poddasza.Może cię zainteresować także: Jak kleszcz wybiera ofiarę? Jeden czynnik, który wskazuje konkretne osoby