Wszyscy obawiamy się kleszczy, jednak nie wszyscy mieliśmy okazję je zobaczyć. Wielu z nas, gdy ogląda swoją skórę po spacerze po parku czy po lesie, tak naprawdę nie wie, czego szuka. A nawet jeśli wiemy, jak wygląda kleszcz, być może wiele z nas nie widziało larwy lub nimfy kleszcza, a te są dla człowiek równie groźne. Zobacz, Jak wygląda kleszcz w skórze na przykładzie ciekawego ćwiczenia wzrokowego.
Jak wygląda kleszcz zastanawia się wiele osób, które nigdy nie były ugryzione przez kleszcza.
Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda kleszcz, to poniżej znajdziesz zdjęcia dorosłego osobnika, takiego, który jest opity krwią, a także zdjęcie nimfy kleszcza.
Jak wygląda kleszcz? Jego larwy i nimfy wyglądają inaczej niż dorosły osobnik, a są równie niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.
Jak wygląda kleszcz?
Jak wygląda kleszcz zastanawia się każdy, kto po spacerze w miejscu, gdzie te pajęczaki występują, sprawdza ciała dzieci, samego siebie i zwierząt. Kleszcz to pajęczak, który ma wielkość od 1,5 nawet do 3 cm, a jego gatunków istnieje na świecie ok. 900.
W Polsce spotkać można kilkanaście z nich. Kleszcze to groźne owady, które przenoszą wiele bakterii, wirusów i pierwotniaków, m.in. boreliozę kleszczowe zapalenie mózgu czy anaplazmozę. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda kleszcz, to najprostsza odpowiedź jest taka, że to mały owad z gatunku pajęczaków, który po prostu przypomina małego pajączka.
Kleszcz wgryza się w skórę i pije ludzką krew, dzięki której rośnie. Równie groźne jak sam kleszcz są larwy kleszcza oraz nimfa kleszcza.
Umiejętność rozpoznania kleszcza przyda się szczególnie w sezonie urlopowym. Warto wiedzieć, że znalezienie kleszcza na ciele niekoniecznie jest prostym zadaniem. Te niebezpieczne pajęczak i bywają bardzo małe, ledwo dostrzegalne gołym okiem - szczególnienimfy kleszcza i larwy.
Ponadto ich ugryzienie nie boli, bo gdy kleszcz wgryza się w skórę, wypuszcza do niej substancję znieczulającą. Można zatem nie poczuć, że zostaliśmy ugryzieni i dopiero ogląd ciała powie nam, czy nie ma na nim śladu po kleszczu.
Jak wygląda kleszcz na skórze
Jeśli zastanawiałaś się, jak wygląda kleszcz na skórze, z pomocą przychodzi Centers for Disease Control and Prevention (agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej). W mediach społecznościowych agencja opublikowała zdjęcie... babeczki z makiem. Po co? Bo czarne kropki to nie tylko mak.
"Na tym zdjęciu jest 5 kleszczy. Widzisz je?" – napisano pod zdjęciem. W komentarzach pod postem internauci przyznają, że zadanie nie jest proste. Wiele osób jest w szoku, że pajęczaki są tak niepozorne i mało widoczne w towarzystwie ziaren maku.
Zadanie odnalezienia pięciu kleszczy na babeczce to trening. Ciało ludzkie ma kolor zbliżony do koloru ciasta, a wielkość ziarenek maku uświadamia, jakiej wielkości śladów powinniśmy szukać po spacerze.
Jak wygląda larwa i nimfa kleszcza
Larwa kleszcza to etap rozwoju kleszcza - to niedojrzały osobnik, który wykluł się z jaja. Larwa kleszcza ma ułamek milimetra, więc jest ciężka do zauważenia. Najczęściej wbija się w skórę, by wypić krew i odpada po kilku dniach - dzięki temu rośnie do następnej postaci, czyli nimfy kleszcza.
Nimfa kleszcza jest nieco większa, ma rozmiar ok. 1,5 mm i czarny lub brązowy kolor. To jej osobniki najpewniej widzimy na muffince w otoczeniu ziaren maku, bo to nimfa kleszcza najbardziej je przypomina. Gdy się wbije w ludzką skórę, można ją też pomylić z pieprzykiem lub kropką zrobioną długopisem.
Jak usunąć kleszcza?
Co zrobić, gdy faktycznie znajdziemy na swym ciele małego intruza? Eksperci ostrzegają, że ukąszonego miejsca nie należy niczym spryskiwać, smarować czy polewać. Jedyną zalecaną metodą jest usunięcie kleszcza pęsetą lub specjalnym narzędziem do usuwania kleszczy, które możemy kupić w aptece.
Należy chwycić kleszcza nad głową jak najbliżej naszej skóry (opity brzuch kleszcza może pęknąć) i w stanowczy sposób pociągnąć. Nie należy kręcić pajęczakiem – lekarze czasem okręcają owada lekko w lewą stronę.
Warto wiedzieć, że ruchy podczas wyjmowania kleszcza mogą spowodować oderwanie głowy kleszcza, co niesie ze sobą ryzyko, że kleszcz wpuści do krwiobiegu niebezpieczne substancje wywołujące rumień po kleszczu, który prowadzi do boreliozy i innych groźnych chorób. Jeśli urwiemy kleszcza, nie wyciągając go w całości, wtedy powinniśmy do dalszych zabiegów użyć zdezynfekowanej igły lub udać się do lekarza.
Miejsce ukąszenia należy obserwować i sprawdzać, czy nie pojawi się tzw. rumień wędrujący i gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza. Jeśli śladowi po ukąszeniu kleszcza towarzyszą inne niepokojące obajwy, koniecznie trzeba zwrócić się po pomoc lekarską.