Kiedy zrobić test ciążowy? Sprawdź, po ilu dniach wyniki są wiarygodne

Redakcja MamaDu
Wiele par, które planują zajście w ciążę, pragnie jak najszybciej wiedzieć, czy się udało. Domowe testy ciążowe, dostępne w aptekach i drogeriach, są tanim i najczęściej wybieranym sposobem sprawdzania, czy doszło do zapłodnienia. Kiedy najwcześniej warto wykonać test ciążowy, by był wiarygodny? Odpowiadamy.
Kiedy zrobić test ciążowy? fot. 123rf

Kiedy zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy – to pytanie, na które wbrew pozorom nie ma prostej odpowiedzi. Żeby wynik był jak najbardziej wiarygodny warto wiedzieć, jak przebiega zapłodnienie i na czym polega działanie testów ciążowych.


Droga zapłodnionego jajeczka do macicy trwa około 6 dni. Następnie komórka zagnieżdża się w endometrium i dopiero w tym momencie rozpoczyna się produkcja hormonu hCG, który obecny jest we krwi oraz moczu. Dzieje się to zwykle między 8 a 10 dniem od zapłodnienia. Ten hormon jest kluczowy w wykrywaniu ciąży i przeprowadzania testów ciążowych.

Warto jednak wiedzieć, że do zapłodnienia nie musi dojść od razu po stosunku. Plemniki w ciele kobiety mogą żyć nawet 3 dni, a do zapłodnienia dochodzi w ciągu 24 godzin od spotkania z komórką jajową. Jeśli więc zbliżenie miało miejsce przed owulacją to możliwe, że do zapłodnienia doszło nawet 3 dni po stosunku.

Zatem kiedy zrobić test ciążowy? Najwcześniej test ciążowy jest sens wykonać 8 dni po stosunku i po owulacji. Wówczas jednak wynik testu niekoniecznie będzie prawidłowy, gdyż nie wiadomo, ile dni po stosunku doszło do zapłodnienia.

Jeśli stosunek miał miejsce podczas owulacji, 8 dni to wystarczający czas do wykonania pierwszego testu ciążowego. Jeśli do zbliżenia doszło przed owulacją, najwcześniej test ciążowy jest sens wykonać po 10 dniach od stosunku.

Po ilu dniach zrobić test ciążowy – jak obliczyć

Czułość testu ciążowego oznacza, jakie najniższe stężenie hormonu hCG dany test jest w stanie wykryć. Testy o czułości 10 mlU/ml, tzw. ultraczułe, są w stanie wykryć ciążę już po 2-3 dniach od zagnieżdżenia się zarodka w macicy, czyli ok. 8 od zapłodnienia. Nieco mniej „szybkie” są testy o czułości 25 mlU/ml, które warto zrobić kilka dni później.

Jednak po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy z każdym dniem stężenie hCG gwałtownie rośnie. Zatem jeśli kobieta nie ma dostępu do testu ultraczułego, może z dużym prawdopodobieństwem powodzenia wybrać mniej czuły test.

Niemniej producenci testów ciążowych zalecają, by wykonać test w terminie spodziewanej miesiączki, czyli ok. 14 dni od owulacji i uwolnienia jajeczka. Wówczas szansa, że wynik testu wyjdzie prawidłowy, jest o wiele większa.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem

Jeśli od zapłodnienia minęło ok. 8 dni, jest szansa, że zarodek już zagnieździł się w macicy. Stężenie hCG we krwi i moczu będzie jednak niskie, zatem najlepiej domowy test ciążowy wykonać rano. Wówczas stężenie hormonu ciążowego jest najwyższe i jest to idealny moment na zrobienie testu ciążowego.

Co więcej, picie dużej ilości płynów rozrzedza stężenie hCG w moczu, zatem najskuteczniejszym sposobem jest wykonanie testu po kilku godzinach bez przyjmowania płynów, czyli po nocy.

Pora dnia na zrobienie testu ciążowego nie ma znaczenia, jeśli decydujemy się na test laboratoryjny z krwi. Badanie pozwala ocenić poziom gonadotropiny kosmówkowej, a wynik powyżej 25 mIU/ml to niemal gwarantowana ciąża. Taki test ciążowy można wykonać nawet 7 dni po zapłodnieniu, a jego wynik jest pewny.

Domowe testy ciążowe nie zawsze dają jednoznaczne odpowiedzi. Zdarza się, że kreseczka oznaczająca ciążę wychodzi słabo zarysowana. Im szybciej po zapłodnieniu decydujemy się na wykonanie testu ciążowego, tym większa szansa, że wynik nie będzie jasny, ponieważ wyrazistość kreseczki zależy od stężenia hCG. W takiej sytuacji warto wykonać test ciążowy ponownie lub powtórzyć go kolejnego dnia, lub kilka dni później.

Test ciążowy – kiedy jest wiarygodny

Nie bez powodu producenci nierzadko wypuszczają po kilka testów w jednym opakowaniu. Test, który daje niejednoznaczny wynik w postaci słabo zarysowanej kreski, trzeba powtórzyć. Jednak test o wyraźnym wyniku dodatnim lub ujemnym również warto zrobić ponownie, ponieważ zdarza się, że pierwszy test wychodzi dodatni, a drugi wykonany po kilku dniach ujemny. Co to oznacza?

Taka sytuacja jest możliwa, gdy zarodek nie zagnieździ się dobrze w macicy i dojdzie do poronienia. Pierwszy test ciążowy wskaże podwyższone stężenie hCG, gdy zarodek będzie w macicy, a kolejny test pokaże stan po poronieniu. Warto wiedzieć, że wysokie stężenie hCG utrzymuje się również po niedawno przebytym porodzie. Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego może wskazywać również na choroby nerek oraz tarczycy, a także może być wynikiem przyjmowania leków na niepłodność.

Negatywny wynik testu ciążowego niekoniecznie oznacza brak ciąży. Powodem może być zbyt wcześniej wykonany test lub zbyt niskie stężenie hCG w moczu o danej porze dnia, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć, kiedy zrobić test ciążowy. Jeśli wynik testu jest negatywny, a jednocześnie nie ma miesiączki, należy ponownie wykonać test. Po tak wielu dniach stężenie hCG powinno być wystarczająco wysokie, by test wyszedł pozytywny, jeśli jesteś w ciąży. Jeśli wynik jest negatywny, a miesiączki nadal nie ma, warto skonsultować się z lekarzem.

Na nieprawidłowy wynik testu ciążowego może wpływać również zanieczyszczenie próbki oraz samego testu. Mocz nadaje się do testu do 15 minut po jego oddaniu.

Jak się robi test ciążowy

Testy ciążowe, choć wszystkie działają na tej samej zasadzie, mają różną czułość na stężenie hormonu hCG. To oznacza, że im czułość na hormon ciążowy będzie większa, tym szybciej dany tekst wyjdzie prawidłowo. Ogólnie domowe testy ciążowe mają ok. 90 proc. skuteczności w potwierdzaniu ciąży.

Na rynku dostępne są testy paskowe – mają formę pasków, które zanurza się w moczu, strumieniowe – pasek umieszcza się bezpośrednio pod strumieniem moczu oraz płytkowe – pipeta pobiera się krople moczu i aplikuje je na specjalną płytkę. Testy płytkowe i strumieniowe dostępne są również w formie testów cyfrowych – wynik pojawia się na cyfrowym wyświetlaczu.

Test ciążowy - jak działa?

Testy ciążowe dostępne w sprzedaży wykrywają hormon zwany gonadotropiną kosmówkową, oznaczaną jako hCG. Pojawia się on w organizmie kobiety po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej i śluzówce macicy. Na początku hormon ciążowy, czyli hCG produkowany jest przez rozwijający się zarodek, a w późniejszych etapach ciąży przez łożysko.

Gonadotropina kosmówkowa jest kluczowa w produkcji progesteronu, hormonu, który odpowiada za utrzymanie ciąży i podtrzymanie funkcji ciałka żółtego. Stężenie hormonu hCG rośnie z każdym dniem od zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Z tego powodu wiele kobiet zastanawia się, kiedy poziom hCG będzie wystarczająco wysoki, by test ciążowy wyszedł prawidłowo.

Najwyższą wartość hCG osiąga około 10. tygodnia ciąży. Potem stopniowo maleje aż do końca ciąży.

Gonadotropina kosmówkowa obecna jest w moczu kobiety ciężarnej i to właśnie mocz jest "materiałem" potrzebnym do wykonania testu. W domowym teście ciążowym umieszczone są monoklonalne przeciwciała anty-hCG, które zareagują, jeśli w naniesionym moczu będzie znajdował się hormon hCG. Z kolei badania laboratoryjne polegają na badaniu dostarczonej próbki pod kątem stężenia gonadotropiny kosmówkowej.