Polacy stworzyli aplikację do zadań specjalnych! Sprawdź ją, jeżeli starasz się o dziecko

Redakcja MamaDu
Aplikacje miesiączkowe wyznaczające dni płodne i prognozujące cykl to już żadna nowość. Jednak twórcy jednej z nich poszli o krok dalej i dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji wchodzą na inny wymiar wsparcia dla kobiet, szczególnie podczas starań o dziecko. Dzięki temu z pomocą aplikacji miesiączkowej możesz w sposób łatwy, przyjemny, a co najważniejsze skuteczny przygotować się do ciąży, szybciej w nią zajść, a jeśli pojawią się jakieś trudności po drodze, możesz się o nich dowiedzieć na wczesnym etapie. Brzmi niewiarygodnie?
Starasz się o dziecko? Musisz poznać tę aplikację! Omar Lopez/Unsplash
Polscy naukowcy i eksperci medyczni stworzyli aplikację do zadań specjalnych! OvuFriend, bo tak nazywa się ta bezpłatna aplikacja (dostępna zarówno na iOS, jak i na Androida), pozwala nie tylko śledzić cykle i dni płodne przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji, ale wyjątkowo ciekawie wspiera w przygotowaniach do ciąży.

Poznaj 8 zaskakujących rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z aplikacji miesiączkowej, podczas starań o dziecko!



1. Twoje szanse na ciążę w danym miesiącu, a dodatkowo informacja, jaki jest procent szans na pozytywny test ciążowy w danym dniu cyklu!


Nieważne, czy starasz się o dziecko od kilku miesięcy, czy dopiero zaczynasz swoją
drogę do macierzyństwa. W jednej i drugiej sytuacji możesz się zastanawiać, czy obecny cykl miesiączkowy, okaże się tym szczęśliwym. Czy na teście ciążowym pojawią się dwie kreski? Aplikacja OvuFriend może Ci bardzo pomóc w oszacowaniu Twoich szans na zajście w ciążę w danym cyklu.

Wszystko za sprawą tego, że każdy cykl i jego parametry są bardzo dokładnie analizowane. To, czy współżyłaś na 3 dni przed owulacją, czy w dzień owulacji ma ogromne znaczenie. Aplikacja dokładnie Ci podpowie, czy Twój czas współżycia w trakcie dni płodnych był optymalny oraz jakie są szanse, że w tym cyklu się udało.

Z aplikacji dowiesz się także, kiedy warto wykonać test ciążowy. Nie jest to takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników, m.in. w którym dniu cyklu wystąpiła owulacja, kiedy uprawialiście seks i tym samym, kiedy mogło dojść do ewentualnego zapłodnienia oraz ile średnio trwa długość Twojej fazy lutealnej (czas po owulacji).

Aplikacja wszystko to weźmie pod uwagę, przy wyznaczaniu optymalnego momentu na testowanie. Każdego dnia powie Ci, jaki jest procent szans na pozytywny test ciążowy w danym dniu cyklu, jeśli udało Ci się zajść w ciążę. A jeśli to właśnie ten cykl okaże się szczęśliwym, aplikacja pokaże Ci potencjalny termin Twojego porodu. Wiele przydatnych i ciekawych informacji w jednym miejscu.

2. Pierwsze oznaki ciąży już po 10 dniach od owulacji!

Wiele kobiet, w szczególności, jeśli od jakiegoś czasu starają się o dziecko, po owulacji wypatruje u siebie oznak wczesnej ciąży. Nawet jeśli dopiero rozpoczynasz starania, ta opcja może Ci bardzo wiarygodnie podpowiedzieć, czy odczuwane przez Ciebie objawy mogą wskazywać na ciążę. Jak to możliwe?

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, a także tysięcy danych o cyklach miesiączkowych innych kobiet, w tym danych o pierwszych objawach ciążowych. Już kilka dni po owulacji, aplikacja analizuje zapisywane objawy (np. ból głowy, wzdęcia, zmęczenie) oraz wyświetla informację, jaki procent kobiet, którym udało się zajść w ciążę, odczuwało podobny objaw w danym dniu cyklu.

Aplikacja bardzo dokładnie analizuje wszystkie wprowadzane dane: nastrój i samopoczucie, objawy, czy śluz szyjkowy. Co ciekawe śluz również może się zmieniać pod wpływem zmian hormonalnych występujących na etapie bardzo wczesnej ciąży. Za każdy objaw, który może wskazywać na ciążę, otrzymasz punkty. Im większa liczba uzbieranych punktów, tym większe prawdopodobieństwo, że się udało. Jest to jedna z najbardziej lubianych funkcjonalności przez użytkowniczki aplikacji.

3. Twoje typowe symptomy nadchodzącej owulacji i miesiączki.

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale organizm kobiety funkcjonuje w powtarzalnych cyklach i wiele objawów, które odczuwasz co miesiąc, powtarzają się i są typowe tylko dla Ciebie. Warto je poznać, bo mogą pomóc nie tylko zrozumieć, co się dzieje i czemu akurat w danym dniu odczuwasz zwiększone libido, ból głowy albo większy apetyt.

Wiele kobiet jest szczerze zaskoczonych, że na ich samopoczucie tak silnie wpływają hormony i faza cyklu, w której obecnie się znajdują. Przykładowo możesz mieć spadek formy, odczuwać większe zmęczenie, mieć pogorszony nastrój i problemy z cerą przed miesiączką, a więcej energii, wzrost libido i lepsze samopoczucie przed owulacją.

Podczas starania o ciążę poznanie swoich typowych objawów może podpowiedzieć Ci, kiedy wkraczasz w okres okołoowulacyjny i tym samym, kiedy Twoje szanse na zajście w ciążę są największe. Będziesz dokładnie wiedzieć, co w danym momencie dzieje się w Twoim organizmie, na co warto się przygotować i jak radzić sobie np. z objawami napięcia przedmiesiączkowego.

A może zdarzy się tak, że nagle objawy PMS, które towarzyszyły Ci w każdym cyklu, nie pojawią się? A w zamian pojawią się inne, które będą świadczyły o wczesnej ciąży?

4. Termin owulacji nawet dla nieregularnych cykli.

Brzmi banalnie, ale wiarygodne wyznaczanie owulacji podczas starania o ciążę jest bardzo ważne. Jest to szczególnie istotne dla kobiet, które mają nieregularne cykle, w
których trudno wyznaczyć dni płodne. Zwykłe aplikacje miesiączkowe opierają się na
prostych wyliczeniach, biorą pod uwagę średnią długość cyklu przy wyznaczaniu dni
płodnych i owulacji. Tym samym mogą być mało wiarygodne dla nieregularnych cykli.

Aplikacja OvuFriend dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji radzi sobie świetnie również ze skomplikowanymi, nieregularnymi i trudnymi do interpretacji cyklami miesiączkowymi. Wystarczy wpisywać proste dane o zdrowiu, miesiączkach, plamieniach, czy śluzie szyjkowym, a na ich podstawie aplikacja wiarygodnie wyznaczy najbardziej płodne dni, w których szanse na zajście w ciążę są największe.

5. Potencjalne problemy w Twoich cyklach, płodności czy zdrowiu hormonalnym, które mogą utrudniać Ci zajście w ciążę.

Statystyki pokazują, że ogromna liczba kobiet nie jest świadoma swoich problemów ze zdrowiem hormonalnym i płodnością. Przykładowo aż 60 procent osób nie wie o swoich problemach z tarczycą (częściej z niedoczynnością tarczycy) lub kobiety latami cierpią z powodu niewykrytej endometriozy (średni czas diagnozy endometriozy trwa 7 lat!).

Nawet 15 procent kobiet może borykać się z Zespołem Policystycznych Jajników, który powoduje szereg problemów ze zdrowiem m.in. niepłodność, czy otyłość. Dlaczego te choroby zdrowia hormonalnego nie są wykryte? Często dlatego, że trudno skojarzyć ze sobą objawy rozsiane po organizmie, łatwo o nich zapomnieć przy okazji wizyty u
lekarza, czy po prostu zignorować.

Zmęczenie czy nerwowość towarzyszące chorobom tarczycy można przecież przypisać nadmiarowi obowiązków, a spadek libido traktować jako efekt stresującej pracy. Objawy wielu chorób kobiecych najłatwiej analizować razem z analizą cykli miesiączkowych, które bardzo dużo mówią o zdrowiu hormonalnym kobiety. Algorytmy w opierające się na sztucznej inteligencji właśnie w taki całościowy sposób analizują objawy i dolegliwości każdej użytkowniczki.

Jeśli występuje podejrzenie anomalii, a dane są niewystarczające, algorytmy w aplikacji mogą dopytać użytkowniczkę o konkretne informacje. W ten sposób aplikacja wspiera w wykryciu potencjalnych nieprawidłowości i to już na wczesnym etapie. Szybkie wykrycie problemów z płodnością i zdrowiem hormonalnym to szansa na szybką diagnozę lekarską i błyskawiczne podjęcie ewentualnego leczenia.

Pokazując cykle miesiączkowe prowadzone w aplikacji, kobieta dostarcza lekarzowi mnóstwo informacji o swoim zdrowiu i płodności. Specjalista dokładnie wie, na czym się skupić, gdzie szukać potencjalnych przyczyn problemów z płodnością, które badania zalecić w pierwszej kolejności.

6. Produkty w Twoim menu, które sprzyjają zapłodnieniu i te, których warto unikać – lista i rady specjalnie dopasowane do Twojego profilu!

Wiele produktów spożywczych ma udowodnione, pozytywne działanie na płodność. W aplikacji OvuFriend możesz otrzymać spersonalizowaną listę produktów spożywczych, które warto, abyś spożywała w trakcie przygotowań do ciąży i starań o dziecko.

Produkty te mogą zwiększyć Twoją płodność i szanse na ciążę, sprzyjać zapłodnieniu i zagnieżdżeniu się zarodka, ale również przygotować Twój organizm na wyzwanie, jakim niewątpliwie jest 9 miesięcy ciąży!

Oprócz produktów, które w Twoim menu sprzyjają płodności, poznasz również te, z
których w Twoim przypadku warto zrezygnować, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na Twoją płodność i obniżać szanse na ciążę.

Przed otrzymaniem gotowych list z produktami, każda użytkowniczka wypełnia formularz, który zawiera wiele istotnych parametrów, które są brane pod uwagę m.in. wiek, wagę, tryb życia, alergie i nietolerancje pokarmowe, a przede wszystkim dolegliwości związane z płodnością i zdrowiem hormonalnym np. problemy z płodnym śluzem, PCOS, problemy z owulacją, czy endometriozę.

Aplikacja wszystko to bierze pod uwagę i dopasowuje produkty, wskazówki żywieniowe idealnie do profilu danej użytkowniczki. Przyznasz, że brzmi intrygująco? Oprócz gotowych list produktów każda użytkowniczka aplikacji otrzymuje również przepisy na pyszne koktajle, którym zadaniem jest również wsparcie płodności i zwiększenie szans na ciążę. Przepisy na koktajle również są dobierane indywidualnie, są smaczne, pożywne, a ich przygotowanie zajmuje kilka minut.

7. Spersonalizowane i ciekawe porady na każdy dzień cyklu, które jeszcze szybciej pomogą Ci osiągnąć wymarzony cel!

Niekiedy od natłoku i nadmiaru informacji dostępnych w internecie może rozboleć głowa. W jednym artykule można przeczytać, że zielona herbata jest jak najbardziej wskazana podczas starań o dziecko, w innym, żeby ograniczyć jej ilość, ponieważ może utrudniać wchłanianie kwasu foliowego. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

W aplikacji znajdziesz rzetelne i często zaskakujące informacje, przygotowane we współpracy z najlepszymi ekspertami w swoich dziedzinach: ginekologami, endokrynologami, psychologami, czy dietetykami. Najbardziej lubianą formą są codzienne porady dnia, informacje na każdy dzień cyklu, które przede wszystkim podpowiedzą Ci, co możesz zrobić, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

8. Zaskakujące raporty – poznaj dokładnie swoje cykle miesiączkowe i porównaj je z tysiącami danych innych kobiet

W aplikacji otrzymasz bardzo ciekawe analizy, statystyki i raporty swoich cykli miesiączkowych. Algorytmy dokładnie analizują wszystkie parametry cyklu. Czego możesz się z nich dowiedzieć? Wielu zaskakujących rzeczy! Przede wszystkim, czy długości poszczególnych faz cyklu są w normie, czy długość Twojego krwawienia jest prawidłowa, a także, w którym dniu cyklu owulacja występuje u Ciebie najczęściej.

W trakcie przygotowań do ciąży i starań o dziecko kluczową informacją może być długość Twojej fazy lutealnej. Faza lutealna rozpoczyna się po owulacji i trwa do ostatniego dnia przed kolejną miesiączką. W trakcie fazy lutealnej zachodzi szereg zmian, których zadaniem jest przygotowanie macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej.

Jeśli faza lutealna jest za krótka, może to oznaczać, że organizm nie ma wystarczająco czasu na stworzenie optymalnych warunków dla zarodka. W takiej sytuacji może dochodzić do zapłodnienia, jednak na późniejszym etapie mogą pojawiać się problemy z zagnieżdżeniem. Dlatego wiedza, ile trwają poszczególne fazy cyklu, czy mieszczą się w normie, czy ich długości są prawidłowe, jest bardzo ważna w kontekście kobiecej płodności.

Dodatkowo w aplikacji OvuFriend dostępne są mechanizmy, które łączą kobiety z podobnymi problemami, o zbliżonej charakterystyce cykli miesiączkowych, czy problemów związanych z płodnością. To największa w Polsce społeczność kobiet starających się o dziecko, które dzięki aplikacji, mogą rozmawiać, wspierać się, wymieniać się doświadczeniami, a przede wszystkim kibicować sobie w drodze do macierzyństwa.

W aplikacji możesz wyszukiwać i przeglądać cykle miesiączkowe po wybranych kryteriach np. długość starań o dziecko, problemy z owulacją, endometrioza, PCOS, czy problem męski (np. niska jakość nasienia). Jednym słowem masz dostęp do ogromnej ilości danych o cyklach miesiączkowych innych kobiet, do wyników ich testów owulacyjnych oraz testów ciążowych.