Kalendarz dni płodnych – kiedy zajdę w ciążę?

Kalendarz dni płodnych - jak obliczyć dni płodne.
Kalendarz dni płodnych - jak obliczyć dni płodne. mamadu.pl
Kalendarz dni płodnych pozwala wskazać dzień, w którym kobieta z dużym prawdopodobieństwem może zajść w ciążę. Jak wyznaczyć ten dzień i czy na pewno można uwierzyć uzyskanym wyliczeniom?

Pod względem fizjologicznym kobieta jest w stanie zajść w ciążę zaledwie przez kilka dni w cyklu menstruacyjnym. Dlatego starania się o dziecko najlepiej zsynchronizować z dniami płodnymi kobiety. W ich wyznaczeniu pomoże kalendarz dni płodnych.

Przebieg cyklu menstruacyjnego
Książkowy cykl miesiączkowy trwa u kobiety 28 dni, a w jego trakcie w ciele zachodzą zmiany pozwalające na dojrzewanie komórki jajowej, jajeczkowanie (owulację) oraz przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Cykl owulacyjny dzieli się na kilka faz:
• menstruacja-krwawienie miesięczne trwające około 4 dni,
• faza folikularna-trwająca około 9 dni,
owulacja - 1 dzień,
• faza lutealna - 14 dni.


Kalendarz dni płodnych
Jak wspomnieliśmy, tylko przez kilka dni w miesiącu kobieta jest zdolna do zapłodnienia, co określane jest mianem dni płodnych. Kalkulator dni płodnych, czyli kalendarz dni płodnych pozwala na wyznaczenie na podstawie długości cyklu menstruacyjnego kobiety dogodnego momentu na poczęcie dziecka.

Komórka jajowa kobiety przeżywa po uwolnieniu z jajnika jedynie od 24 do 48 godzin. Jednak kobieta ma około 7-9 dni płodnych, ponieważ plemniki, zgodnie ze współczesną wiedzą medyczną są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety od 2 do 6 dni, pozostając zdolnymi do zapłodnienia komórki jajowej. Stąd też wynikają problemy z precyzyjnym określeniem terminu porodu na podstawie daty zapłodnienia-kobieta nie jest w stanie powiedzieć, czy doszło do niego w pierwszym dniu tzw. dni płodnych, czy też znacznie później. Dlatego sama data porodu również może przesunąć się nawet o tydzień i nadal będzie można powiedzieć, że dziecko urodziło się w prawidłowym terminie.


Jak obliczyć dni płodne?
Przy określaniu dni najwyższej płodności kobiety warto wykorzystać kalendarz dni płodnych i dni niepłodnych. Kalendarz płodności, nazywany również kalendarzykiem małżeńskim, może być traktowany nie tylko jako wskazówka, kiedy najlepiej starać się o dziecko i współżyć, ale pełnić funkcję naturalnej antykoncepcji. Wówczas wskazuje dni, w których kobieta nie powinna współżyć, jeśli nie chce zajść w ciążę. Kalendarz dni płodnych działać będzie bez zarzutu, jeśli kobieta ma regularne cykle o średniej długości od 27 do 29 dni.

Do wyznaczania dni płodnych należy wziąć pod uwagę najdłużej i najkrócej trwający w ciągu ostatnich 6 miesięcy cykl menstruacyjny. Jeśli najkrótszy trwał 27 dni a najdłuższy 30, to należy odjąć od najkrótszego 18 dni, a od najdłuższego 11 dni. Z wyliczeń wynika, że okres płodny będzie trwał pomiędzy 9. a 19 dniem cyklu. W modelowym, regularnym cyklu menstruacyjnym, trwającym niezmiennie 28 dni, okres największej płodności wyznacza się w następujący sposób:

• 10. dzień cyklu-rozpoczęcie dni płodnych,
• 14. dzień cyklu-owulacja, uwolnienie komórki jajowej,
• 17. dzień cyklu-zakończenie dni płodnych

Dzień owulacji stwarza największe szanse na poczęcie dziecka, ale nie jest to jedyny moment w całym cyklu menstruacyjnym na zapłodnienie. Duże szanse na sukces mamy dobę przed i po owulacji. Mniejsze natomiast na 2,3 lub 4 dni przed owulacją.

W pozostałych dniach cyklu menstruacyjnego mamy dni niepłodne i współżycie nie doprowadzi do zapłodnienia. Komórka jajowa nie znajduje się wówczas w drogach rodnych kobiety i plemniki nie mogą jej zapłodnić. Współżycie bez zabezpieczenia, regularnie w okresie wyznaczonych prawidłowo dni płodnych, powinno skutkować poczęciem dziecka. Jeśli się tak nie dzieje, warto zgłosić się do lekarza ginekologa i podjąć próbę zdiagnozowania przyczyn niepłodności. Być może u kobiety w ogóle nie dochodzi do owulacji albo plemniki mężczyzny są za mało ruchliwe i żywotne, aby doszło do poczęcia dziecka.

Jak to wyglądało u was? Stosowałyście kalendarzyk, czy się nie sprawdził? A może macie jakieś dodatkowe sposoby? Podzielcie się w komentarzu!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE