Jesteś szczupła, ale masz wystający brzuch? Sprawdź, czy nie cierpisz na SIBO!

Agnieszka Miastowska
Wiele z nas mimo szczupłej sylwetki narzeka na wypukły brzuch. Wzdęcia, gazy, ciężkość brzucha to objawy, które bardzo często bagatelizujemy, ich przyczyn szukając w zespole napięcia przedmiesiączkowego lub spożywaniu niezdrowego jedzenia. Jednak mogą być to sygnały, że w naszych jelitach rozwijają się niepożądane bakterie, powodujące SIBO. Sprawdź, czy nie cierpisz na tę chorobę.
Wzdęcia, gazy, ciężkość brzucha to objawy, które bardzo często bagatelizujemy, jednak mogą być to sygnały, że w naszych jelitach rozwijają się bakterie. \ Unsplash @fairytailphotography

Czym jest SIBO?

SIBO to skrót od angielskiego Small Intestinal Bacterial Overgrowth i oznacza zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. By układ pokarmowy działał prawidłowo, powinny się w nim znajdować zarówno "złe", jak i "dobre" bakterie.

SIBO występuje, gdy bakterie chorobotwórcze zaczynają dominować i znajdują się w niewłaściwym miejscu — w jelicie cienkim zamiast w grubym. Namnażanie złych bakterii powoduje stan zapalny jelita, co bardzo negatywnie odbija się na naszym zdrowiu.

Jak rozpoznać u siebie SIBO?

Typowe objawy SIBO nie są zbyt drastyczne, łatwo można je pomylić z objawami przejedzenia, częstego spożywania fast foodów czy nawet PMS-u, podczas którego wielu kobietom towarzyszy wzdęty brzuch czy problemy z wypróżnianiem.


Objawy SIBO to między innymi: częste gazy jelitowe (o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu np. siarkowodoru) i towarzyszący im wzdęty brzuch, zaparcia lub biegunki, uczucie przelewania w brzuchu, które często jest dość głośne, bóle brzucha, niekontrolowane bekanie.

Dolegliwości są uporczywe, nieprzyjemne i bywają wstydliwe. Jednocześnie wiele osób je bagatelizuje.

Skąd bierze się SIBO?

Zespół rozrostu bakteryjnego może być spowodowany wysoce przetworzoną żywnością czy niezdrowymi tłuszczami.

Powody są zazwyczaj jednak o wiele bardziej skomplikowane: przyjmowanie niektórych leków i antybiotyków, mogących zaburzyć florę bakteryjną jelit, stres, wrodzone zaburzenia flory jelitowej, spowolniona motoryka. Jednak przyczyn SIBO może być o wiele więcej, jedynie lekarz może nas skutecznie zdiagnozować.

Jak zdiagnozować SIBO?

Lekarz może zlecić wykonanie kolonoskopii lub gastroskopii. Pomocne jest także badanie kału w celu sprawdzenia stężenia kalprotektyny. Jednym ze skuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów badania jest test oddechowy.

Pacjent najpierw dmucha powietrze przez ustnik do specjalnego woreczka na czczo, potem po umyciu zębów pastą bez cukru, potem po wypiciu roztworu laktulozy. W sumie badanie trwa 3 godziny.

Jak leczyć SIBO?


Leczenie SIBO odbywa się pod okiem gastrologa, podstawą leczenia jest antybiotykoterapia, która ma za zadanie odbudować prawidłową florę bakteryjną jelit. Istotne w leczeniu są także probiotyki, które ochronią nadwyrężone jelita.
Ważna jest także dieta, powinna być bogata w błonnik, bo to nim żywią się "dobre" bakterie.

Dieta przy SIBO

W menu należy wyeliminować szybko fermentujące węglowodany, czyli: owoce, takie jak banany, jabłka, gruszki, śliwki, nektarynki, brzoskwinie, arbuz, mango, i kokos.

Cukry, takie jak miód, fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, słodziki (sorbitol, mannitol, ksylitol). Warzywa, takie jak: cebula, czosnek, brokuły, kalafior, kapusta, brukselka, soczewica, zielony groszek, por, buraki, szparagi, soja, cieciorka.

Zboża, takie jak: kasza gryczana niepalona, kasz bulgur, makaron pszenny, makaron jajeczny, płatki kukurydziane, płatki owsiane błyskawiczne, otręby pszenne, amarantus ekspandowany.

Z menu powinny też zniknąć: żywność przetworzona, niezdrowe tłuszcze, które nasilają proces zapalny, mocna kawa, herbata, alkohol.

Co wspólnego ma SIBO z chorobą Hashimoto?

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego stwierdza się u 50 proc. osób z chorobą Hashimoto.
Dlatego lekarze zwracają uwagę na to, by osoby, u których pojawiają się objawy SIBO, wykonały także badanie hormonów tarczycy.

Jeśli podejrzewasz u siebie SIBO, nie lecz się na własną rękę! Skontaktuj się z lekarzem, który skieruje cię do gastrologa.

Źródło: Poradnik Zdrowie.pl, Medonet.pl