Stań przed lustrem i weź łyk wody. Ten szybki test pomoże wykryć poważną chorobę
Redakcja MamaDu
·2 minuty czytania
Publikacja artykułu:
Szacuje się, że na tę chorobę cierpi ok. 700 tys. Polaków. Kobiet, u których ją zdiagnozowano, jest kilka razy więcej niż mężczyzn. Choroba Hashimoto, bo o niej mowa, nazywana jest "zmorą naszych czasów". Ciągłe zmęczenie, uczucie zimna, niespodziewany przyrost masy ciała? To tylko kilka z objawów Hashimoto. Jak rozpoznać chorobę i kiedy udać się do lekarza? Warto zacząć od wykonania krótkiego testu.
Reklama.
Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, to choroba o podłożu autoimmunologicznym, powoli niszcząca tarczycę, prowadząca do zmniejszenia produkcji hormonów. Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy – zaburzenia, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu.
Wiele osób choruje na Hashimoto i nawet o tym nie wie. Szybki przyrost wagi w krótkim czasie? To na pewno stres i zła dieta. Zmęczenie i wahania nastrojów? To musi być efekt niewyspania się i braku witamin. Ból mięśni i stawów? Przepracowanie. Wszystkie te objawy łączy jedno – Hashimoto.
Główne objawy niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto to:
– zmęczenie i senność,
– ciągłe uczucie zimna,
– nagły przyrost masy ciała,
– kłopoty z koncentracją i pamięcią,
– bóle mięśni i stawów,
– wzmożone wypadanie włosów,
– blada, sucha i szorstka skóra,
– zaburzenia miesiączkowania,
– niepłodność.
Test na Hashimoto i problemy z tarczycą
Hashimoto powoli wyniszcza, zaburzając prawidłową pracę organizmu. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie choroby i postawienie diagnozy, a następnie rozpoczęcie kompleksowego leczenia. Jeśli zauważasz u siebie któreś z powyższych objawów, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
Przed wizytą warto zrobić w domu szybki test na obecność guzków tarczycy. Do jego wykonania będą potrzebne wyłącznie lustro i szklanka wody.
Krok 1: Stań przed lustrem. Skoncentruj się na dolnej części szyi, pod krtanią – to tam znajduje się tarczyca.
Krok 2: Weź do ust łyk wody. Odchyl nieco głowę i połknij.
Krok 3: Uważnie przyjrzyj się swojej szyi i tarczycy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, jak najszybciej skonsultuj się z endokrynologiem. Guzki tarczycy mogą być objawem Hashimoto lub o wiele poważniejszych schorzeń.
Jeśli nie wiesz, jak wykonać test, zobacz krótki film instruktażowy. Na filmie zobaczysz, jak wygląda tarczyca, gdzie dokładnie się znajduje i na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu testu z lustrem.