Reklama.
Problem dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Czasem pojawia się kilka objawów teoretycznie niezwiązanych ze sobą. Bez patrzenia na problem całościowo lekarz nie jest w stanie zdiagnozować choroby, która wymaga leczenia.
Może cię zainteresować także: Spóźnia ci się okres? To może być ciąża lub któryś z tych 9 powodów
Może cię zainteresować także: Chorobę zauważysz u siebie gołym okiem. Czyli 9 zmian skórnych, na które musisz zwrócić uwagę
Zaczęło się od tego, że budziłam się zmęczona, choć specjalnie zaczęłam wcześniej kłaść się spać. Potem zauważyłam problemy ze skórą, była coraz bardziej sucha, osłabiły się paznokcie i włosy.
Myślałam – przesilenie wiosenne, zmęczenie pracą. Po co z tym iść do lekarza? Niepokoiło mnie jednak bardzo to, że z miesiąca na miesiąc byłam coraz grubsza. Najpierw dwa kilogramy, potem 4. Nawet nie wiem, kiedy i jak, okazało się, że przytyłam prawie 8 kilo. To było najgorsze, bo nie działały żadne ćwiczenia, żadne diety. Nie mogłam wrócić do swojej wagi.
Bóle mięśni i zaparcia tłumaczyłam sobie nadwagą i stresem. Poszłam do jednego lekarza, drugiego. Żaden nie wpadł na pomysł zbadania hormonów tarczycy. Doszukiwano się innych schorzeń, a nie jednego z podobno najbardziej oczywistych. Niedoczynność tarczycy, jest częstym schorzeniem. Czemu lekarze nie wiążą ze sobą szybciej objawów? Zlecenia wykonania badania TSH nie jest trudne, a już wtedy widać, czy są jakieś nieprawidłowości i czy trzeba pogłębiać diagnostykę. Gdy więc macie podobne objawy, koniecznie powiążcie je ze sobą i zapytajcie lekarza – a może to Hashimoto? Zaoszczędzicie sobie czas.
Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną zapalenia tarczycy i jedną z najczęstszych przyczyn wola, czyli powiększenia gruczołu tarczowego. Niestety, przyczyny tej choroby są nieznane. Należy ona do obszernej grupy schorzeń nazywanych autoimmunologicznymi. W tej grupie chorób organizm zwraca się przeciw sobie. Układ immunologiczny normalnie nastawiony na zwalczanie bakterii, wirusów, ulega tutaj rozregulowaniu i zaczyna "atakować" własne komórki. W zależności od tego, jakie tkanki i narządy ulegają temu niezrozumiałemu aktowi autoagresji, mamy do czynienia z różnymi zespołami objawów.