Uważają, że są zbyt grubi i palą częściej niż inni. Cała prawda o polskich nastolatkach
Są w czołówce dzieci z niską samooceną, palą częściej niż inni i odczuwają brak wsparcia ze strony dorosłych. Każde pokolenie ma charakterystyczne dla siebie cechy. Współcześni polscy nastolatkowie, czyli tzw. generacja Z, idzie w niepokojącym kierunku. To kolejny ważny ranking, który pokazuje, na jakim poziomie jest jakość naszego życia.
Polskie nastolatki uważają, że są za grube
Międzynarodowa sieć badawcza HBSC (Health Behaviour in School-age Children) opublikowała obszerny raport "Spotlight on Adolescent Health and well-being". Wynika z niego, że polskie nastolatki wyjątkowo negatywnie postrzegają własne ciało. W tej kwestii zajmujemy jedno z najgorszych miejsc — 43 na 45 badanych krajów.To alarmująca informacja szczególnie dla rodziców dziewczynek, które z większą surowością podchodzą do swojego wyglądu niż chłopcy. Poza tym, jak zaznacza ekspertka z Instytutu Matki i Dziecka Anna Dzielska:
— Co najmniej 2 lub więcej godzin aktywności w tygodniu, podejmuje 10% mniej dziewcząt, niż chłopców. Różnica na niekorzyść dziewcząt zwiększa się wraz z wiekiem.
Nastolatki nie czują wsparcia od dorosłych
Poza tym, że polskie nastolatki mają fatalną samoocenę, to ich niekorzystne położenie potęguje fakt, że wraz z wiekiem odczuwają spadek wsparcia ze strony rodziny. Jedynie 51 proc. chłopców i 49 proc. dziewcząt czuje w bliskich silną podporę. W tej ważnej dla codziennego funkcjonowania i radzenia sobie ze stresem kategorii również zajmujemy przedostatnie miejsca w rankingu.Co więcej, brak wsparcia coraz więcej młodzieży odczuwa również ze strony nauczycieli i rówieśników. W wieku 15 lat jedynie 21 proc. dziewcząt uważa, że może liczyć na pomoc dydaktyka. Dla porównania średnia z 45 badanych krajów wynosi dla 15-latek 41 proc. Dlatego plasujemy się znów na ostatniej pozycji w zestawieniu.
Zestresowani i palący nastolatkowie
Kolejne niechlubne wyniki polskie nastolatki osiągają w takich obszarach jak odczuwanie stresu i palenie papierosów. W tym pierwszym aspekcie również w złym kierunku prześcigamy średnią wszystkich krajów, biorących udział w badaniu. Do palenia kiedykolwiek w życiu przyznaje się w sumie 27 proc. dziewczyn i 29 proc. chłopców w wieku 15 lat.Z kolei wśród polskich nastolatków w tym wieku deklaruje to aż 40 proc. dziewczyn i 38 proc. chłopców. Z kolei silne zdenerwowanie przynajmniej raz w tygodniu wraz z wiekiem dzieci odczuwają coraz częściej. W wieku 15 lat deklaruje to nawet ponad 40 proc. młodzieży.
Większość z nich na temat swojego zdrowia nie ma najlepszego zdania i uważa, że jest ono dalekie od "doskonałego". Poza tym coraz rzadziej jedzą posiłki rodzinne i wielu z nich uczestniczy regularnie w doświadczeniach związanych z cyberprzemocą.
Wyniki raportu HBSC powinny skłaniać do refleksji dorosłych, zarówno opiekunów, kadrę dydaktyczną, specjalistów, różne organizacje, jak i polityków. Co należałoby zrobić dla poprawy samopoczucia psychicznego wśród polskich dzieci?
Z pewnością dużą rolę odgrywają rodzice i wychowanie. Jednak młodzież sporą część czasu spędza w szkołach, więc i w tym aspekcie należałoby wypracować skuteczne praktyki działania.
Źródło: Instytut Matki i DzieckaMoże cię zainteresować: "To więcej niż przemoc". Filmy z "rajdowania e-lekcji" przez uczniów odbierają mowę