Nawet postura ciała ma wpływ na bliznę po cesarce. Tych rad fizjoterapeutki nie można zignorować!

Sandra Skorupa
Przyszłe mamy, którym zbliża się termin porodu, mimo dotychczas prawidłowych wyników powinny brać pod rozwagę konieczność cesarskiego ciecia. Nieprawidłowe ułożenie dziecka, czy jego główki oraz zagrożenie dla życia matki mogą wiązać się z podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu operacyjnego. Później kobiety muszą pielęgnować powstałą bliznę po cięciu cesarskim. Co więcej, w wielu wypadkach wymaga ona odpowiedniej rehabilitacji, której korzyści wyjaśnia fizjoterapeutka Paulina Kapusta z Centrum Rehabilitacji FinMed.
Rehabilitacja blizny po cesarskim cieciu - fizjoterapeutka wyjaśnia pexels.com / Sharon McCutcheon
Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu
Cięcie cesarskie jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na przecięciu poziomo kilku warstw ciała kobiety nad spojeniem łonowym: skóry, powłoki brzusznej oraz dolnej części macicy. Po wyjściu dziecka na świat lekarz zszywa naruszone tkanki, w związku z czym powstaje blizna o długości ok. 10-15 cm. Jak się z nią obchodzić?

– Kobieta na początku musi się nauczyć asekurować ranę pooperacyjną. Przyszłe mamy podstawowe porady w tej kwestii powinny uzyskać już w szkole rodzenia. Dlatego sama osobiście zalecam, by zapisać się na zajęcia - mówi Paulina Kapusta.


Po ok. 2-3 dniach warto dać bliźnie po cesarskim cięciu dopływ powietrza, by lepiej się goiła. Należy ją przemywać kilka razy dziennie letnią wodą. Wiele kobiet w tym celu stosuje również płyny hipoalergiczne czy środki do higieny intymnej. Ból będzie towarzyszył jeszcze przez kilka tygodni i warto wówczas zrezygnować z obcisłej bielizny i opinających spodni, by nie podrażnić zapalenia. Po ok. 2 miesiącach blizna powinna się zagoić, a w przypadku szwów wewnętrznych, te powinny rozpuścić się po ok. 3 miesiącach.

Jeszcze przed zagojeniem blizny po cesarce kobietom zalecana jest ostrożność i w celu przyspieszenia regeneracji unikanie dźwigania, czy rezygnacja z kąpieli na rzecz pryszniców. Jednak pracę z blizną powinno zacząć się już kilka godzin po porodzie. Kiedy minie 6-8 godzin nie należy bać się wstać z łóżka z powodu rany. Co więcej, trzeba pamiętać o wyprostowanej pozycji i unikaniu garbienia się, gdyż to może mieć niekorzystne konsekwencje. Jak tłumaczy fizjoterapeutka Paulina Kapusta:

– Blizna jest zmianą, która składa się z tkanki łącznej włóknistej, powstająca w miejscu, w którym wystąpił uraz np. upadek, oparzenie, uderzenie. Blizny mogą być także następstwem wygojenia się np. po ospie czy trądziku. Jednak nas interesują specyficzne blizny — po zabiegu operacyjnym, w tym wypadku po cięciu cesarskim, o które dla zdrowia i estetyki warto zadbać w odpowiednim momencie.

Konsekwencje braku rehabilitacji blizny po cesarskim cięciu
Każda blizna jest zauważalną zmianą ciągłości naszej skóry i zlekceważenie terapii może powodować wiele konsekwencji.

– Mogą pojawiać się ograniczenia ruchowe i różnego rodzaju przykurcze. Zdarza się również, że ból w okolicach spojenia łonowego narasta. Co więcej, wszystkie tkanki połączone są zrostem z obszarem blizny. Wówczas utrudniony może być np. wyprost w klatce piersiowej. Pojawiać się mogą m.in. dolegliwości związane z kręgosłupem, ramionami, szyją, miednicą, a nawet całym ciałem. Z kolei nieodpowiednia postawa, którą generuje zaniedbana blizna po cc, może wpływać na złą pracę narządów wewnętrznych, a to rodzi kolejne konsekwencje - tłumaczy ekspertka.

Korzyści rehabilitacji blizny po cc
Chcąc wdrożyć rehabilitację blizny po cesarskim cięciu, należy skonsultować się ze specjalistą, by na początku określić, czy ta już się zagoiła. Jeżeli nie, to często przed terapią zaleca się masaż za pomocą szczotek z naturalnego włosia, co pobudza krążenie w okolicach blizny. Poza tym to również dobry sposób na zwalczanie cellulitu i rozstępów powstałych w czasie ciąży w różnych partiach ciała.

Blizna po cesarskim cięciu i jej okolice dla wielu kobiet są jednymi z największych kompleksów poporodowego ciała. Rzeczywiste efekty poprawy zdrowia i wyglądu skóry przynosi fizjoterapia.

– Znika nieprzyjemna tkliwość blizny oraz jej sztywność, twardość i napięcie. Skóra jest wyraźniej gładsza, zmienia się jej kolor i jest mniej widoczna. Bardzo ważne jest to, że polepsza się ogólna integracja naszego ciała. Im szybciej zaczniemy terapię, tym lepsze będą efekty. Dzieje się tak, gdyż we wczesnym etapie zmiana ta lepiej reaguje na ćwiczenia. Stare blizny po cc wymagają więcej czasu, by uzyskać oczekiwane efekty — zaznacza Paulina Kapusta.

W gabinecie fizjoterapeuty
Po okresie połogu, gdy specjalista uzna, że można zacząć pracę z blizną po cesarskim cięciu, w gabinecie stosuje on odpowiednie techniki i ćwiczenia.

– Stosowane są określone zabiegi i terapie, koncentrujące się na obszarze blizny, ale także całym ciele. Mowa tutaj o ćwiczeniach rozciągających i rozluźniających, angażujących mięśnie brzucha, okolice odcinka lędźwiowego czy pachwin. Stosowany jest również kinesiotaping czy igłoterapia — wyjawia fizjoterapeutka.

Paulina Kapusta zaznacza również, że "w późniejszym czasie pacjentki powinny się także zdecydować na autoterapię po odpowiednim instruktażu udzielonym przez fizjoterapeutę". Program pracy i zalecenia powinny być ustalone indywidualnie z ekspertem, gdyż każda blizna po cc jest inna. Jej specyfika zależy m.in. od wielkości dziecka, tuszy ciężarnej, sprawności chirurga, ale także od tego, czy jest to pierwsza cesarka, czy może któraś z kolei.