Jak wygląda blizna 2 dni po cesarce, a jak po roku od operacji? Różnica jest ogromna

Poród przez cesarskie cięcie.
Poród przez cesarskie cięcie. Prawo autorskie: romrodinka / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nie chcesz mieć takiej blizny po cesarce? Są na to sposoby, by była ona jak najmniej widoczna. Cesarka nie musi oznaczać pożegnania z bikini.


Niezależnie od tego, czy spodziewasz się pierwszego dziecka i wiesz, że ciąża może zakończyć cesarskim cięciem czy jesteś doświadczoną mamą i kieruje tobą ciekawość – zobacz zdjęcia, którymi kobiety dzielą się w internecie. Pamiętaj, że wygląd blizny zależy od wielu czynników (np. ilości dzieci przychodzących na świat z jednej ciąży, wielkość dziecka, tusza rodzącej, a nawet prawo czy leworęczności lekarza). Nawet jeśli po 2 dniach od porodu wyglądają podobnie, sposób ich gojenia się może przebiegać zupełnie inaczej.

Jak wygląda blizna po cesarce 2 dni od operacji?
Zwykle blizna po cesarce ma na długość około 10–15 cm przy 2–3 mm szerokości. Na tym etapie rana ze szwami jest jeszcze czerwona.
Gojenie się blizny po cesarce
Musimy pamiętać, że blizna po cesarce to nie tylko linia, którą widzimy na brzuchu. W trakcie cesarskiego cięcia nacinane jest kilka warstw (tkanka podskórna, powięź poprzeczna brzucha, macica), z których każda wymaga czasu, by się zagoić. Zewnętrze szwy już tydzień po cesarce gotowe są do zdjęcia/wchłaniają się. Natomiast szwy wewnętrzne rozpuszczają się znacznie dłużej, bo ok. 3 miesiące.

Jak wygląda rana rok po cesarce?

Po tak długim czasie blizna może być praktycznie niewidoczna. W procesie gojenia jej kolor zdążył już zmienić się od czerwonego, przez bladoróżowy po coraz jaśniejszy, prawie niewidoczny biały.
Jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu?
Przez pierwszą dobę miejsce cięcia osłania opatrunek, staraj się go nie moczyć. Po jego zdjęciu dbaj, by czystość rany, by nie doszło do zakażenia. Przemywaj kilka razy dziennie letnią wodą z dodatkiem delikatnego hipoalergicznego żelu dla dzieci lub płynu do higieny intymnej. Za każdym razem osusz ranę papierowym ręcznikiem. Potem możesz przetrzeć ją spirytusem albo przygotowanymi do tego wacikami dostępnymi w aptekach. Pamiętaj, że wietrzenie przyśpiesza proces gojenia. Możesz czuć odrętwienie w okolicy rany jeszcze przez dłuższy czas. Czasem też pojawia się bliznowiec, czyli tworzą się zgrubienia na szwie. Choć nie jest groźny, nie wygląda estetycznie.

Jakich maści używać na bliznę po cesarce?
Do niedawna najpopularniejszymi maściami były te cebulowe. Niestety ich zapach odstrasza wiele kobiet. Na szczęście są już dostępne nowoczesne preparaty apteczne na bazie silikonów farmaceutycznych (jak Rosilimed czy Blizan), które są najlepszą formą leczenia uszkodzeń ciągłości skóry. Formuła tych preparatów zawiera 100% wyselekcjonowanych silikonów medycznych (mieszanka polisilianów) o skuteczności udowodnionej naukowo. To nie są te sylikony, których unikamy w kosmetykach. To mieszanka silikonów farmaceutycznych, które mają inne właściwości i z czasem utleniają się ze skóry. Do tego są bezzapachowe! Rosilimed można stosować w przypadku świeżych blizn tuż po zagojeniu się rany, ale też na stare blizny.

Pamiętaj, że w przypadku bólu trwającego ponad 6 tygodni, obrzęku, gorączki czy pojawieniu się surowiczej lub ropnej wydzieliny, należy zgłosić się do lekarza.

źródło: babycenter
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...