Kiedy swędzenie skóry u ciężarnej powinno niepokoić? To jeden z objawów groźnej dla płodu choroby

Sandra Skorupa
Kobiety w ciąży miewają różne bardziej i mniej znane objawy. W ich ciałach zachodzą zmiany, z którymi spotykają się często po raz pierwszy i mogą się z tego powodu martwić. Jednym z takich symptomów jest swędzenie ciała, wynikające z nadwrażliwości skóry, która się rozciąga. Kiedy jednak świąd jest "normalny", a kiedy powinien niepokoić?
Cholestaza ciążowa (ICP), czyli swędzenie w ciąży — objawy, przyczyny 123rf
Niewidoczny świąd
Ashley Sicher była w 3 trymestrze swojej pierwszej ciąży, gdy zaczęło doskwierać jej swędzenie. Początkowo obejmowało ono dłonie i stopy, ale później przeniosło się na tułów i inne części ciała. Objaw był nie do zniesienia i jak określa kobieta w rozmowie z Washington Post: "To tak, jakby paliło mnie pod skórą, a na wierzchu gryzły pszczoły".

Jednej nocy świąd nie dawał jej spokoju do tego stopnia, że nie mogła spać i postanowiła poszukać informacji na ten temat. Odnalazła artykuł, który opisywał przypadki podobne do jej i wskazywał na cholestazę ciążową (ICP). Kobieta jeszcze bardziej się przeraziła, gdy poznała skutki tak ostrego swędzenia, które mogły zagrażać jej dziecku.


Indukcja porodu
Gdy udali się razem z mężem do szpitala, przeprowadzono badania i lekarz potwierdził diagnozę — cholestaza ciążowa. Ashley dostała wypis i zalecenie przyjmowania kwasu ursodeoksycholowego. Po kilku dniach kobieta wróciła do szpitala i po kolejnych wynikach okazało się, że płód ma niskie tętno i nie wykazuje ruchu.

Postanowiono dokonać indukcji porodu, czyli jego sztucznego wywołania. Pacjentka była wówczas w 36 tygodniu ciąży, a przy ICP w 37 tygodniu ryzyko poronienia znacznie wzrasta. Gdy dziecko się urodziło, zostało przeniesione na oddział neonatologii z powodu żółtaczki. Nie było żadnych innych komplikacji, a swędzenie Ashley ustąpiło po porodzie. Mama wraz z córką musiały jeszcze tydzień spędzić w szpitalu, nim zostały wypis do domu.

Czym jest cholestaza ciążowa i jakie są jej objawy?
Cholestaza ciążowa jest rzadką chorobą, której głównym objawem jest uporczywy świąd skóry i diagnozuje się ją m.in. przez stwierdzenie podwyższonego poziomu kwasu żółciowego (> 10 umol /L). ICP dotyka jedynie 1 proc. ciąż i może być mylona z innymi schorzeniami skóry np. AZS czy uczuleniem. Do objawów ICP zalicza się:
– świąd skóry (nasilający się w czasie snu)
– żółtaczkę (znaczny wzrost poziomu barwników)
– powiększoną wątrobę
– ból w okolicach wątroby (z prawej strony pod żebrami)
– ciemniejący mocz
– odbarwienia widoczne w stolcu.

Z wszelkimi niepokojącymi objawami należy najpierw udać się do lekarza i jeśli postawi on diagnozę, zastosować się do jego zaleceń. Z kolei w przypadku braku poprawy, warto skonsultować się innym specjalistą, który może rzucić na przypadek nowe światło.

Cholestaza a kolejna ciążą
Powikłania możliwe przy cholestazie to przedwczesny poród, nieprawidłowy rytm serca płodu czy poronienie. Jednak odpowiednia terapia może zminimalizować zagrożenia wynikające z ICP.

Ponadto kobiety, które miały cholestazę mogą spodziewać się jej nawrotu przy następnej ciąży. Jak podaje Society for Maternal Fetal Medicine prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się świądu wynosi 50-60 proc.