Swędziała ją skóra, ale lekarz to zbagatelizował. Objawy poważnej choroby często mylone z alergią

Cholestaza – jak ją rozpoznać, jak leczyć, jakie są objawy?
Cholestaza – jak ją rozpoznać, jak leczyć, jakie są objawy? Fot. akz / 123RF Zdjęcie Seryjne
„Piszecie o wielu chorobach, a o mojej nic” – napisała Monika, 39-letnia mieszkanka Warszawy. Lekarze nadal mają problem z diagnozą, a im później podejmuje się leczenie, tym trudniej pomóc.


"Byłam wykończona brakiem snu"
Gdy coś ewidentnie boli, łatwiej zlokalizować problem. Ból z prawej strony pod żebrami, może wskazywać na choroby wątroby i wówczas lekarz może szybciej podjąć właściwe leczenie. Większość chorych narzeka jednak na objawy, które nie są aż tak jednoznaczne, w związku z tym bagatelizują je i uznają za mało istotne. Tak było w przypadku Moniki.


– Zaczęła swędzieć mieć skóra głównie na rękach, choć i na nogach odczuwałam nasilone swędzenie. Najgorzej było w nocy, drapałam się przez sen, a rano budziłam podrapana z krwawymi pręgami. Byłam wykończona brakiem snu i ogromnym dyskomfortem. Poszłam do dermatologa, oczywiście prywatnie, bo na NFZ musiałabym czekać bez końca. Dostałam receptę na leki przeciwzapalne, żeby rany szybciej się goiły, kazano mi zmienić proszek do prania, kosmetyki do mycia i czekać na poprawę. Niestety kolejne tygodnie nie przyniosły poprawy. Świąd skóry jak był, ta był.

Dostałam leki na uczulenie, robiłam testy na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, badania na bakterie. Dopiero gdy trafiłam z polecenia do starszego lekarza, spojrzał na mnie i zapytał, czy nie zmienił mi się kolor skóry ostatnio, bo według niego jest lekko żółtawy. Skierował mnie od razu na próby wątrobowe oraz na USG jamy brzusznej. Diagnoza: cholestaza, co oznacza, że moja żółć z wątroby nie odpływała prawidłowo, a to uszkadzało coraz bardziej wątrobę. Napiszcie o tym koniecznie, wiele osób leczy się na jakieś problemy skórne, a może to właśnie problemy z wątrobą. Im szybsza diagnoza, tym mniej uszkodzeń.– tłumaczy w liście do redakcji Monika.


Co to jest cholestaza?
Cholestaza to zastój żółci w drogach żółciowych i wątrobie. Wywołać to może wiele poważnych konsekwencji, gdyż zalegające kwasy tłuszczowe mogą spowodować zaburzenia trawienia, ale także działać toksycznie na komórki wątrobowe poprzez ich uszkodzenie. Wątroba wydziela żółć, która przez przewody żółciowe transportowana jest do dwunastnicy. Jej rolą jest trawienie tłuszczów, więc każda anomalia ma negatywny wpływ na organizm.

Cholestaza – przyczyny
Przyczyny mogą być różne w zależności od tego, czy jest to upośledzenie wytwarzania żółci przez wątrobę, czy upośledzenie odpływu żółci.

Cholestaza wewnątrzwątrobowa wynika z: uszkodzeń komórek wątrobowych po wirusowym zapaleniu wątroby, toksplazmozy, przyjmowaniu leków, albo substancji toksycznych, jak alkohol czy narkotyki. Na tę chorobe zapadają także kobiety w ciąży, a wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych związana jest ze wzrostem stężenia hormonów płciowych.

Cholestaza zewnątrzwątrobowa – żółć nie odpływa prawidłowo, z powodu np. kamicy żółciowej, nowotworów dróg żółciowych, torbieli, zapalenia trzustki.

Cholestaza – jakie są objawy?
– jednym z najczęściej występujących jest świąd skóry, nasilający się pod wpływem ciepła, czyli w czasie snu, gdy leżymy pod ciepłą kołdrą
– żółtaczka – poziom barwników żółciowych znacznie wzrasta
– wątroba powiększona
– ból z prawej strony pod żebrami
– ciemniejący mocz
– odbarwienia widoczne w stolcu

Cholestaza – jak leczyć?
Wszystko zależy, jaka jest przyczyna choroby, bo wówczas lekarz podejmuje inny rodzaj leczenia. Największą zmianą na pewno będzie dieta, która powinna obfitować w spożycie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Należy także przyjmować dużo płynów, by nie doprowadzić do zagęszczenia żółci.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć