Znowu przeziębienie? Spróbuj inhalacji, a zapomnisz o nawracającym katarze i kaszlu u dziecka
Inhalacje pomagają w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Spróbuj inhalacji u dziecka, a szybciej wyleczysz uporczywy katar i kaszel. Poznaj sposoby, jak prawidłowo wykonać inhalację w domu i dowiedz się, czy można robić inhalacje na noc.
- Inhalacje dziecka mogą złagodzić objawy infekcji, ale też wspomóc leczenie - dzięki robieniu inhalacji za pomocą leków wziewnych.
- Inhalacje dziecka, gdy ma katar i kaszel przyniosą ulgę, nawet gdy będziemy je przeprowadzać tylko z użyciem soli fizjologicznej.
- Inhalacje dziecka starszego można robić przy pomocy maseczki pediatrycznej, ale niemowlaki mogą używać ustnika lub smoczka do inhalacji, bo takie często zdarzają się w zestawach z inhalatorami.
Inhalacje dziecka
Inhalacje dziecka są sposobem leczenia, łagodzą dokuczliwy kaszel, katar i wspomagają leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Szczególnie ważne są inhalacje z soli fizjologicznej w sezonie jesienno-zimowym, gdy ogrzewane pomieszczenia, klimatyzacja i zanieczyszczone powietrze sprawiają, że układ oddechowy odmawia nam posłuszeństwa.Jeśli szukasz sposobu na problemy z układem oddechowym, a szczególnie z ciągłymi przeziębieniami i katarami, warto spróbować właśnie inhalacji. Może się okazać, że tzw. wieczny gil do pasa naszego dziecka odejdzie w niepamięć.
Inhalacje dziecka mają na celu nawilżenie dróg oddechowych i zniwelowanie stanów bakteryjnych w układzie oddechowym. Wpływają kojąco zarówno na dolne, jak i górne drogi oddechowe. Regularne nebulizacje solankowe wspierają układ oddechowy, niwelują skutki zanieczyszczeń powietrza, zapobiegają infekcjom.
Często infekcje górnych dróg oddechowych kończą się antybiotykoterapią, ale inhalacje dla dziecka mogą temu zapobiec. Gdy już jednak dojdzie do choroby, dzięki inhalowaniu dziecka z kaszlem i katarem, możemy złagodzić objawy infekcji, a nawet uniknąć obciążającego organizm leczenia.
Inhalacje dziecka: wskazania
Inhalacje dziecka to jeden z lepszych sposobów na leczenie chorób układu oddechowego. Inhalacje niemowlaka, ale też i starszych dzieci, wspomagają leczenie i pomagają na:- alergiczny nieżyt nosa
- astmę
- zapalenie płuc, zatok i oskrzeli
- stany po zapaleniach płuc
- nieżyt śluzówki
- choroby krtani
- stany zapalne nosa, gardła, krtani z wydzieliną ropną i śluzową
- nadwyrężenia gardła i strun głosowych
- zaniki śluzówki w drogach oddechowych
- przewlekły nieżyt nosa, gardła, krtani i oskrzeli
- rozedmy
- stany zapalne migdałków podniebiennych
- stany zapalne zatok bocznych nosa
- grzybice jamy ustnej, gardła i krtani
- stany pooperacyjne w obrębie nosa i zatok
- oczyszczanie płuc, wspomaganie układu oddechowego mieszkańców dużych, zanieczyszczonych miast, w szczególności małych dzieci, osób regularnie cierpiących na choroby dróg oddechowych
- chroniczne zmęczenie oraz w profilaktykę i leczenie schorzeń sercowo-naczyniowych
- pneumocystozę
- pylicę z objawami nieżytu oskrzeli
Zalety inhalacji
Teraz robiąc inhalacje dziecku nie musimy już przygotowywać w talerzu leczniczych roztworów w środku nocy, tak jak nasze mamy i babcie, gdy dziecko zacznie dusić się podczas kaszlu.Możemy skorzystać z wygodnych inhalatorów, dzięki którym lek trafi nie tylko do nosa i gardła, ale dostanie się do oskrzeli i płuc, czyli zaaplikujemy go prawie miejscowo, tam gdzie powinien zadziałać.
Oznacza to same korzyści, choćby dlatego, że na działanie leków podawanych doustnie musimy poczekać. Mało tego, nie są one obojętne dla przewodu pokarmowego, szczególnie małych dzieci i seniorów.
Leki, podawane w formie inhalacji prawie nie wchłaniają się do krwi, także mamy mniejsze ryzyko interakcji czy działań niepożądanych. To szczególnie ważne, jeśli chodzi o alergików i dzieci zażywające inne leki.
Możemy też podać dużo mniejszą dawkę leku, która nie zadziałałaby podana doustnie.
Inhalacje na katar
Inhalacje dziecka, gdy ma katar są świetnym pomysłem. Można inhalować niemowlaka i małe dziecko, by rozrzedzić zalegającą w nosku wydzielinę. Większość preparatów rozcieńcza się w soli fizjologicznej tuż przed inhalacją.Szczegóły dotyczące przygotowania roztworu można znaleźć w ulotce leku lub podaje je lekarz. Do inhalacji na katar dziecka stosujmy tylko leki przepisywane przez lekarza. Jednak inhalacje można sporządzać również ze środków, które są dostępne bez recepty.
Najbardziej popularne z nich to sól fizjologiczna, solanki inhalacyjne oraz olejki przeznaczone specjalnie do inhalacji. Substancje te pozwalają nawilżyć drogi oddechowe, ułatwiają ich oczyszczanie, a także usuwanie zalegającej wydzieliny.
Do nebulizacji można używać tylko środków, które są do tego przeznaczone. Nie wolno stosować olejków eterycznych, które mogą alergizować lub doprowadzić do podrażnienia dróg oddechowych. Nigdy też nie rozpuszczaj lekarstw w wodzie, zawsze w soli fizjologicznej.
Inhalacje na katar przeprowadzone z użyciem soli jodowanej lub soli fizjologicznej, nawilżą śluzówkę i zadziałają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie.
Inhalacje na kaszel
Stosowanie inhalacji dziecka na uporczywy i nawracający kaszel to świetny sposób na złagodzenie tego objawy infekcji. Zarówno przy kaszlu mokrym, jak i suchym, inhalowanie niemowlaka i małego dziecka powinno przynieść ulgę.Podczas przeprowadzania inhalacji dostarczamy substancje lecznicze bezpośrednio do dróg oddechowych, więc dzięki lekarstwu łagodzimy nawracający kaszel i nawilżamy śluzówkę, która może być wysuszona i nadwyrężona.
W przypadku duszącego kaszlu suchego należy zastosować substancje nawilżające śluzówkę, takie jak sól fizjologiczna w czystej postaci albo taka z dodatkiem kwasu hialuronowego (pamiętaj tylko, że kwasu hialuronowego nie wolno łączyć z lekami do nebulizacji).
Dzięki inhalacji dziecka ułatwiamy mu odkrztuszanie, odrywanie się zalegającej wydzieliny, która drażni i doprowadza do kaszlu właśnie. Preparaty wykrztuśne trzeba stosować rano i w południe, maksymalnie 4 godziny przed snem. Inhalacje dziecka (zastosowana odpowiednio wcześnie) samą solą fizjologiczną może pomóc uniknąć leczenia antybiotykiem.
Odpowiednia inhalacja przynosi też dużą ulgę choremu, którego męczy duszący kaszel i zmniejsza towarzyszące mu inne objawy, takie jak np. problemy z oddychaniem. To bardzo ważne, szczególnie jeśli chodzi o niemowlęta i małe dzieci.
Inhalacje niemowlaka
U niemowlaka i małego dziecka warto przed pierwszą inhalacją pokazać dziecku, jak działa inhalator bez środka inhalującego. Można samemu przez chwilę pokazać dziecku, jak się inhalujemy, by maluch zobaczył, że to nic strasznego i nie dzieje się nikomu krzywda.Niektóre maluchy mogą być przestraszone samym urządzeniem, jego elementami czy szumem, jaki wydaje z siebie inhalator. Inhalacje niemowlaka warto robić nawet z samej soli fizjologicznej w przypadku kataru, zapalenia oskrzeli, astmy, mokrego kaszlu, mukowiscydozy.
Jak inhalować dziecko?
Dziecko podczas inhalacji powinno siedzieć w pozycji prostej i być spokojnie, co nie zawsze się w praktyce udaje. Zastanawiasz się, jak inhalować dziecko, które nie usiedzi 5 minut w spokoju? Każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko i wie, co sprawi, że maluch usiedzi spokojnie przez 10 minut podczas inhalacji.Czasem sposobem jest wspólne czytanie książeczek, czasem jakiś występ rodzica (można także śpiewać tańczyć, wygłupiać się przed dzieckiem). Czasem nie pomoże też nic innego, jak włączenie maluchowi bajki czy piosenek dla dzieci na You Tubie.
Gdy dziecko spokojnie i stabilnie siedzi oparte, sprawdź, czy wszystkie elementy urządzenia są dobrze połączone ze sobą, a maseczka pediatryczna lub ustnik są czyste (umyte po poprzedniej inhalacji), następnie:
- wlej sól i lekarstwo do inhalatora.
- Przyłóż do twarzy dziecka maseczkę, jednocześnie lekko ją dociskając, tak by szczelnie przylegała do noska, a opary nie dostawały się do jamy nosowej dziecka.
- Włącz inhalator, a działające urządzenie powinno wtedy zacząć wytwarzać mgiełkę, unoszącą się spod maski dziecka.
Inhalacja dziecka powinna być przeprowadzona do momentu skończenia się leku, bądź soli fizjologicznej, tj. do czasu zaprzestania wydzielenia się mgiełki. Inhalacje w przypadku dzieci wykonujemy przez maksymalnie 10 minut, u osób dorosłych czas ten można wydłużyć do 20 minut.
Pamiętaj też, że po każdej inhalacji dziecka, plastikowe części należy umyć i wysuszyć, a dziecko po nebulizacji oklepać po pleckach. Należy wykonać, to układając dłoń w "łódeczkę", sama dłoń powinna być wiotka. Głowa dziecka musi znajdować się niżej niż pupa, a im mniejsze jest dziecko, tym słabsze powinno być uderzenie.
Najlepiej też umyć zęby, wypłukać buzię dziecka, a gdy jeszcze nie potrafi tego robić, przetrzeć wnętrze jamy ustnej namoczonym w przegotowanej wodzie gazikiem.
Inhalator dla dziecka z maseczką, ustnikiem czy smoczkiem do inhalacji?
Inhalator dla dziecka czy niemowlaka powinien mieć w zestawie różne końcówki dostosowane do inhalacji dziecka w różnym wieku:
- maseczka zwykła
- maseczka pediatryczna(mniejsza, szczelnie obejmuje nos i usta małego dziecka)
- ustnik
Dla starszego dziecka można wykorzystać do inhalacji ustnik, ale tylko wtedy gdy maluch już świadomie oddycha i wie, jak to robić ustami. Czasem zestawy do inhalacji dziecka zawierają specjalne smoczki do inhalacji, które będą idealne dla niemowlaka, który nie daje sobie przystawić do twarzy maseczki pediatrycznej.
Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku inhalowania smoczkiem, dziecko połyka lek i nie dociera on tam, gdzie docelowo powinien. Może być też tak, że mgiełka do inhalacji niemowlaka będzie unosić się w górę twarzy, w tym do oczu (co nie jest wskazane), a wdychana porcja leku może nie być wtedy wystarczająca, by złagodzić objawy infekcji.
Jaki inhalator dla dziecka i niemowlaka
Warto rozejrzeć się za inhalatorem rodzinnym, wtedy z tego samego urządzenia mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny (każdy może mieć swoją maseczkę lub ustnik, filtry w inhalatorze są wymienne).Inhalator powinien być szybki i cichy, wtedy jest szansa, że niemowlak i małe dziecko da się łatwiej przekonać do inhalowania. Obecnie dostępnych jest na rynku wiele modeli inhalatorów przeznaczonych typowo dla dzieci: mają kolorowe obudowy, nowoczesny design, czasem są w kształcie np. zwierzątek, co ma zachęcić dziecko do inhalacji.
Warto zwrócić uwagę, by oprócz zwykłej maseczki do inhalacji była wspomniana już maseczka pediatryczna (bez dziurek i w mniejszym rozmiarze), ustnik, a opcjonalnie także smoczek dla niemowlaka.
Jeśli nebulizator dla dziecka zawiera maseczkę pediatryczną, powinna ona nie mieć bocznych dziurek, a także najlepiej by miała gumkę, którą można założyć dziecku na główkę - dzięki temu maseczka nie będzie odstawała od twarzy, nie będzie się zsuwała i inhalacja dziecka będzie efektywniejsza.
Przed zakupem powinno też się sprawdzić, jakiej wielkości cząsteczki wytwarza urządzenie. To bardzo ważne dla miejsca wchłaniania substancji leczniczej. Zbyt małe cząsteczki, których rozmiar wynosi mniej niż 1 μm, przez dziecko mogą być wdychane, a następnie wydychane, przez co nie przedostają się do dróg oddechowych.
Jeżeli inhalator dla dzieci ma leczyć infekcje gardła i nosa, to powinien wytwarzać cząsteczki o wielkości od 10 do 7 μm. Wiele modeli nie ma funkcji pracy ciągłej, co jest dosyć istotne, jeśli mamy inhalować więcej niż jedno dziecko. Dlatego warto przy zakupie nebulizatora zwrócić uwagę, by miał możliwość ciągłej pracy.
Inhalacje dziecka: przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania inhalacji u dziecka są m.in. krwotoki z dróg oddechowych, ciężka niewydolność serca, niewydolność oddechowa, ostre stany zapalne nosa, gardła, krtani, którym towarzyszy podwyższona temperatura, przewlekłe, ropne zapalenie zatok bocznych nosa oraz migdałków, gruźlica, nowotwory.Może cię zainteresować także: Nie dajesz dziecku popić tych leków? Lekarze ostrzegają: to poważny błąd