Przy jesienno-zimowych infekcjach górnych dróg oddechowych, na sam katar przy przeziębieniu, a nawet na cosezonowe nawracające zapalenie zatok. Inhalacje na katar mogą zdziałać cuda, nawet te zrobione ze zwykłej soli fizjologicznej. Inhalacje nawilżają śluzówkę, niwelują wydzielinę z nosa i dzięki nim dziecko może odetchnąć pełną piersią.
Inhalacje na katar można robić już od pierwszych miesięcy życia niemowlaka. Ułatwią one oddychanie i spokojniejszy sen.
Inhalacje na katar z użyciem soli fizjologicznej rozrzedzą wydzieliną zalegającą w nosku, odetkają go i pomogą pozbyć się uczucia suchości w nosie.
Inhalacje na katar pomogą również podczas zapalenia zatok - rozrzedzą wydzielinę, która zalega w zatokach i złagodzą objawy zapalenia.
Inhalacje na katar
Inhalacje na katar u dziecka to świetny sposób na złagodzenie objawów infekcji i ulżenie dziecku, gdy ma zatkany nosek czy przeszkadzającą w oddychaniu wydzielinę. Inhalacje dziecka można także stosować, gdy katar jest typowo zatokowy – wtedy inhalacje na zatoki złagodzą ból i pomogą w usunięciu zalegającej w zatokach wydzieliny.
Inhalacje na katar można też stosować przy katarze alergicznym - pomogą nawilżyć śluzówkę i zmniejszą uciążliwe uczucie spuchnięcia spowodowane alergią. U małych dzieci główną przyczyną kataru i zaburzeń drożności nosa są zazwyczaj infekcje wirusowe (rzadziej bakteryjne).
Przez katar dziecko ma takie problemy jak:
niemowlę karmione piersią ma utrudniony dostęp do pokarmu, bo gdy ma zatkany nosek, oddycha przez usta
kaszel, gdy wydzielina z nosa spływa na tylną ścianę gardła
Choć na różnych forach i stronach dotyczących inhalacji można przeczytać o inhalacjach za pomocą olejków eterycznych, pediatrzy rekomendują, by inhalacje na katar przeprowadzać tylko za pomocą soli fizjologicznej lub bardziej stężonej wersji roztworu NaCl.
Inhalacja na katar dla dziecka
Inhalacje na katar dla dziecka mogą być naprawdę skuteczne, nawet jeśli to tylko katar towarzyszący niewielkiej infekcji, to inhalacje go złagodzą, powstrzymają dalsze rozwinięcie się choroby.
Inhalacje małego dziecka pomogą też w nawilżeniu nosa i dróg układu oddechowego, sprawią, że łatwiej będzie dziecku oddychać i spać w nocy. Inhalacje na katar zapobiegną też ściekaniu wydzieliny z nosa na gardło, więc mogą zapobiec kaszlowi czy bólowi gardła.
Starsze dzieci mogą wykonywać inhalacje na katar 3-4 razy dziennie. Powyżej 3 roku życia przy katarze dzieci mogą używać irygatorów donosowych, które współpracują z inhalatorami lub można użyć końcówki donosowej, czasem takie są dołączone do zestawu z inhalatorem.
Inhalacje na katar dla niemowlaka
Dla niemowlaka katar może być bardzo uciążliwy, bo tak małe dziecko nie potrafi sobie z nim poradzić (np. wydmuchać noska), warto go niwelować nie tylko wodą morską czy lekarstwami na katar w sprayu. Inhalacje z soli fizjologicznej na katar pomogą nawilżyć śluzówkę, drogi oddechowe i oczyścić nosek, a są na tyle nieszkodliwe, że można je stosować nawet kilka razy dziennie.
Rekomenduje się inhalacje na katar dla niemowlaka 2-3 razy na dobę z soli fizjologicznej lub bardziej stężonej wersji roztworu NaCl.
Inhalacje na zatoki
Inhalacje na katar, który spowodowany jest niedrożnymi zatokami sprawdzą się zarówno w przypadku dzieci, ale też u dorosłych, którzy mają problem z sezonowym nawracającym zapaleniem zatok.
Najlepszym sposobem na złagodzenie zapalenia zatok i bólu są inhalacje z soli fizjologicznej na katar i zatoki. Takie nebulizacje trzeba stosować 3 razy na dobę, w przypadku osób dorosłych, można je zwiększyć do 4, by odetkać zatoki i nos, nawilżyć śluzówkę i drogi oddechowe.
Inhalacje na zatoki zmniejszą zalegającą w zatokach wydzielinę, złagodzą bóle głowy spowodowane zapaleniem zatok i przywrócą komfort oddychania.
Z czego inhalacje na katar dla dziecka
Inhalacje na katar u dziecka można wykonywać w różnej częstotliwości, zależnie od wieku. U niemowląt 2-3 razy na dobę, u starszych można to zwiększyć o jedną sesję nebulizacji. Według portalu medycznego mp.pl przeprowadzono ostatnio badania porównawcze, które wykazały większą skuteczność preparatów 3-5% roztworów NaCl niż 0,9% roztworu NaCl (sól fizjologiczna).
Inhalacja stężonym roztworem NaCl może spowodować nasilenie kaszlu. W takich sytuacjach należy rozcieńczyć roztwór wodą do iniekcji w stosunku 1:1. W inhalacji na katar dla dziecka warto pamiętać o tym, by nawilżać też śluzówkę w inny sposób, tzn. podawać duże ilości płynów.
Istotne jest też wietrzenie pomieszczeń i nieprzegrzewanie mieszkania – wystarczy 20 stopni, by dziecku przynieść ulgę podczas kataru.