Suchość w gardle może pojawić się jeszcze przed rozwinięciem infekcji. A czasem nawet tydzień po wyleczeniu przeziębienia możemy cierpieć na uporczywy ból gardła. Nie mając pod ręką tabletek, spróbuj tych 7 domowych i tanich sposobów na chrypkę i ból gardła.
Drapanie w gardle to jeden z pierwszych objawów rozwijającej się infekcji.
Domowe sposoby na suchość w gardle mogą przynieść ulgę i złagodzić ból w krtani.
Niektóre z poniższych domowych sposobów na chrypkę i drapanie w gardle pewnie znasz, inne mogą cię zaskoczyć.
Suchość w gardle to jeden z pierwszych objawów infekcji. Domowe sposoby na ból gardła mogą zapewnić błyskawiczną ulgę oraz pozbyć się chrypki, zanim jeszcze wybierzemy się do lekarza. Nasze babcie i mamy od lat posługiwały się tymi domowymi recepturami na suchość w gardle. Oto kilka najpopularniejszych.
Domowe sposoby na suchość w gardle
1. Mleko z miodem.Sposoby na suche gardło rozpoczynamy od bardzo przyjemnego i słodkiego przepisu. Ta domowa mikstura w świetny sposób nawilży nasze gardło, a smak zdecydowanie poprawi nam samopoczucie. Dla pełnego efektu warto dodać jeszcze masło, które swoim tłuszczem "opatuli" wyschniętą śluzówkę.
Odważni powinni też dodać czosnku, który ma właściwości antybakteryjne. Tak przygotowany napój pomoże nie tylko na suchość gardła, ale także na ogólne objawy przeziębienia.
2. Herbatka z szałwii. Napar z szałwii to doskonały domowy sposób na suchość w gardle. Nie tylko łagodzi podrażnienie, ma także właściwości przeciwzapalne i odkażające, faktycznie pomaga w walce nie tylko z chrypką, ale nawet z anginowym bólem gardła. Herbatę możemy popijać w ciągu dnia albo płukać gardło mocnym wywarem raz na 3 godziny.
By przygotować syrop z cebuli, wystarczy obrać dwie, trzy cebule, drobno je posiekać i zasypać cukrem. Potem należy odstawić go pod przykryciem na 5 godzin i gotowe. Taką miksturę przechowywać nie dłużej niż 3 dni.
Wśród domowych sposobów na walkę z suchością gardła polecany jest także syrop z rzodkiewki, którego łyżkę stołową możemy zażywać co 3 godziny.
Przygotowanie także jest banalnie proste: dużą, czarną rzodkiewkę myjemy, obieramy ze skóry i drobno kroimy. Zakrywamy kilkoma łyżkami płynnego miodu i odstawiamy na co najmniej 4 godziny.
4. Sok z kiszonej kapusty z dodatkiem miodu. Suchość w gardle możemy pokonać, stosując także tę niecodzienną miksturę. Właściwości zdrowotne soku z kiszonej kapusty są znane od dawna, ale być może nie wiedziałaś, że potrafi on także ukoić ból w gardle.
Jeśli chodzi o suchość w krtani, to najważniejsze jest antyseptyczne i łagodzące działanie soku. Do tego gęsty miód, który skutecznie oklei wysuszoną śluzówkę. Kolejna mikstura do walki z bólem i przeziębieniem.
5. Kisiel z siemienia lnianego. [url=https://mamadu.pl/147067,siemie-lniane-wlasciwosci-dzialanie-na-co-pomaga-siemie-lniane]Właściwości siemienia lnianego są znane ze względu na niezwykły wpływ na zdrowie i urodę. Lista jego zalet jest faktycznie długa, a kisiel przyrządzony skutecznie walczy z suchością w gardle i chrypką.
Wystarczy jedną łyżkę nasion zalać szklanką zimnej wody i zagotować. Potem zmniejszyć ogień i gotować jeszcze przez 10-15 minut, aż do powstania kisielu. Taki zdrowotny deser jemy małymi łyżeczkami, nawilżając swoje wysuszone gardło. Jeśli dodasz do niego odrobinę miodu i mleka jego właściwości tylko się wzbogacą tak jak i jego smak.
6. Chrzanowy napój.Jednym z zaskakującym, choć dobrze kojącym suchość w gardle domowym sposobem na walkę z infekcją, jest napój z chrzanu.
Chrzan zawiera substancje antybakteryjne, takie jak fitoncydy, lizozym i alkohol fenyloetyl, dzięki czemu działa na organizm równie silnie, jak syntetyczne antybiotyki.
Wystarczy średniej wielkości korzeń chrzanu zetrzeć lub posiekać, a następnie zalać szklanką gorącej (niewrzącej) wody, by nie zabić jego witamin. Pozostawić na 10 minut do naciągnięcia, po tym czasie przecedzić, posłodzić łyżką miodu i pić raz dziennie, by złagodzić uczucie suchości w gardle.
7. Ziołowy kompres.Chrypę i ból gardła możemy łagodzić nie tylko wewnętrznie, ale także zewnętrznie. Możemy przygotować ciepły, ziołowy szalik, którym otulimy swoje chore gardło.
Wystarczy przygotować napar z zioła, pomagającego w walce z bólem gardła — może to być szałwia, rumianek, tymianek, kora dębu albo dziewanna.
W naczyniu z naparem umieszczamy lnianą ściereczkę, żeby nim nasiąknęła, lekko ją wyciskamy i przestudzamy i owijamy nią gardło. Dodatkowo, by wspomóc działanie naparu w walce z bólem gardła, możemy otulić szyję szalikiem. Rytuał ten powtarzamy kilka razy w ciągu dnia.
Pamiętaj, by w czasie przeziębienia dobrze się nawadniać i nawilżać wysuszone gardło. Domowe sposoby mogą pomóc w walce z objawami choroby, nie są jednak sposobem na jej wyleczenie.