8 miesiąc ciąży – dziecko zmienia ułożenie. Jaki objaw powinien niepokoić?

Hanna Szczesiak
13 października 2016, 09:24 • 1 minuta czytania
W 8 miesiącu ciąży płód intensywnie rośnie i przybiera na wadze, zaczyna się układać główką w dół – w ten sposób przygotowuje się do przyjścia na świat. Mogą pojawić się skurcze – spokojnie, w większości przypadków to skurcze przepowiadające, a nie początek porodu. Dowiedz się, jakie badania należy zrobić w 8 miesiącu ciąży i na jakie objawy zwrócić uwagę. Wiesz, kiedy zaczyna się 8 miesiąc ciąży?
Co cię czeka w 8 miesiącu ciąży? Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

8 miesiąc ciąży

Kiedy zaczyna się 8 miesiąc ciąży? 8 miesiąc to okres od 32 tygodnia ciąży do 35 tygodnia ciąży. To ostatni, trzeci trymestr – do porodu zostało już tylko kilka tygodni! Jeśli nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące i odwrotnie, skorzystaj z naszej tabelki.


Jak rozwija się dziecko w 8 miesiącu ciąży?

Na tym etapie ciąży płód intensywnie się rozwija, szybko rośnie i przybiera na wadze nawet 200 g tygodniowo. Pod koniec 8 miesiąca dziecko waży już ok. 2,5 kg i mierzy ok. 45-46 cm. Porusza się coraz mniej intensywnie – ma na to coraz mniej miejsca.

W 8 miesiącu ciąży dziecko wygląda niemalże jak noworodek, choć jest jeszcze stosunkowo szczupłe. Wprawdzie podskórna tkanka tłuszczowa jest już rozwinięta, ale ilość tłuszczu nie jest jeszcze odpowiednia.

Większość układów płodu jest już w pełni ukształtowana, ale płuca mogą być jeszcze niedojrzałe. Pracują nerki, centralny układ nerwowy i przewód trawienny. Dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat i ćwiczy czynności życiowe – ssanie, połykanie, oddychanie.

W trakcie 8 miesiąca ciąży dziecko "buduje" odporność – będzie mu potrzebna po przyjściu na świat. Płód pobiera przeciwciała od matki poprzez łożysko, dzięki czemu jego układ immunologiczny się rozwija.

Większość czasu dziecko przesypia, jednak kiedy nie śpi, często "umila" sobie czas, bawiąc się pępowiną. Oprócz odgłosów bicia twojego serca i odgłosów trawienia słyszy wszystkie dźwięki, które docierają do niego spoza brzucha mamy. Mów więc do dziecka jak najczęściej!

Jak wygląda dziecko w 8 miesiącu ciąży? USG

Na poniższym filmie możesz zobaczyć, jak wygląda dziecko w 8 miesiącu ciąży, a konkretnie w 34 tygodniu ciąży:

Jak wygląda brzuch w 8 miesiącu ciąży?

W 8 miesiącu ciąży brzuch jest już pokaźnych rozmiarów. Sprawia to, że możesz czuć się nieco niezgrabnie i mieć trudności z poruszaniem się i wykonywaniem niektórych czynności. Na razie musisz odłożyć na bok malowanie paznokci u stóp, problemem może być też sznurowanie butów. Organy wewnętrzne są coraz bardziej ściśnięte, a serce pracuje szybciej. Staraj się więc dużo odpoczywać. Nie odmawiaj sobie drzemki i leniuchowania na kanapie!

Ułożenie dziecka w 8 miesiącu ciąży

W 8 miesiącu ciąży płód zwykle układa się główką do dołu, przygotowując się do przyjścia na świat. W macicy ma coraz mniej miejsca. Rozpycha się nóżkami i łokciami. Możesz zaobserwować na powierzchni brzucha wystające stópki, łokieć czy pupę swojego dziecka. Ciesz się tym!

Znajdź czas, by spokojnie usiąść i "pogadać" do swojego maleństwa. Staraj się odpowiadać na jego kopnięcia, delikatnie pukając w skórę brzucha. Mów do dziecka jak najwięcej – dzięki temu przyzwyczai się do twojego głosu i będzie go pamiętać, gdy pojawi się na świecie.

Poniższa grafika ilustruje, jak wygląda brzuch w 8 miesiącu ciąży (konkretnie w 35 tygodniu) i jak ułożone jest dziecko:

8 miesiąc ciąży: objawy i dolegliwości

Twoje dziecko intensywnie rośnie, ale ty również przybierasz na wadze. Nasilają się kłopoty z oddychaniem. Rośnie liczba i częstotliwość skurczów przepowiadających, które przygotowują cię do porodu. Możesz zauważyć, że z piersi wycieka biały płyn – siara. Pamiętaj, że wszystkie dolegliwości to stan przejściowy, a z każdym dniem ciąży rośnie szansa na urodzenie zdrowego dziecka.

Inne dolegliwości, które mogą ci dokuczać w 8 miesiącu ciąży, to:

8 miesiąc ciąży: badania

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące opieki w ciąży o przebiegu fizjologicznym podzielone są na tygodnie, a nie na miesiące ciąży. Jeśli jesteś w 8 miesiącu ciąży i zastanawiasz się, jakie badania powinnaś zrobić, zwróć uwagę na te w przedziale 33-37 tydzień ciąży.

W tym okresie PTG zaleca wykonanie:

Dodatkowo:

Jeśli nie zdążysz zrobić powyższych badań w 8 miesiącu ciąży, możesz je wykonać na początku 9 miesiąca, czyli w 36 lub 37 tygodniu ciąży.

Źródła: mp.pl, zdrowie.pap.pl, ptgin.pl