Podróż samolotem z niemowlakiem to dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Żeby spokojnie przetrwać lot z tak małym dzieckiem, warto odpowiednio się przygotować. Należy znać przepisy, wiedzieć, jak się zachować w nagłych sytuacjach i co zapakować do bagażu podręcznego. Podpowiadamy, co warto wiedzieć, zanim zdecydujecie się na podróż samolotem z niemowlakiem.
Reklama.
Podróż z niemowlakiem samolotem
Podróż z niemowlakiem samolotem to przeżycie dla całej rodziny. To wyzwanie logistyczne, bo podczas podróży samolotem jest wiele dodatkowych przepisów prawnych, których należy przestrzegać, przekraczając z dzieckiem granice kraju. Najważniejsze to przygotować się na taką podróż, bo kiedy rodzic/opiekun dziecka jest spokojny i wie, czego może się spodziewać, dziecko również będzie podczas lotu dużo spokojniejsze.
Wiele osób decyduje się na lot samolotem z niemowlęciem szczególnie latem. Rodzice chcą skorzystać z urlopu i wykupują wycieczki zagraniczne, np. z biurem podróży. Wtedy podróż samolotem z niemowlakiem jest łatwiejsza, bo wiele formalności załatwia się przez biuro podróży. Warto jednak znać przepisy, gdybyśmy zdecydowali się na samodzielną podróż – nie tylko tę wakacyjną.
Podróż samolotem z niemowlakiem: od jakiego wieku?
Według zaleceń większości przewoźników samolotem mogą latać dzieci, które skończyły 1. tydzień życia, czyli mają 7 dni. W przypadku noworodków podróż często nie jest uciążliwa, bo dziecku można dać mleko w butelce lub z piersi, dzięki czemu nie płacze z powodu zatkanych uszu (podczas startu/lądowania, kiedy odczuwamy różnicę w ciśnieniu). Najlepiej przed podróżą z konkretnym przewoźnikiem sprawdzić przepisy konkretnej linii (zrobisz to na stronie internetowej lub infolinii), bo wiele z nich ma własne wytyczne dotyczące podróży niemowlaka/małego dziecka.
Czy podróż z niemowlakiem samolotem jest bezpieczna?
Zaleca się, żeby wstrzymać się z podróżą samolotem niemowlaka do ukończenia przez niego 2.-3. miesiąca życia. Wtedy jego układ odpornościowy staje się silniejszy, a dziecko lepiej odpiera różne drobnoustroje znajdujące się w otoczeniu, dzięki czemu łatwiej będzie mu też znieść podróż samolotem bez zakażeń wirusowych i bakteryjnych.
Każde dziecko jest inne, więc decyzję o podróży samolotem z niemowlakiem – niezależnie od wieku dziecka – należy skonsultować z pediatrą, który oceni, czy może ono być pasażerem samolotu.
Formalności podczas podróży samolotem z niemowlakiem
Sprawdź przepisy przewoźnika, z którym będziecie odbywali lot samolotem. Jeśli chodzi o samą podróż samolotem, zwykle dziecko do 2. roku życia płaci niższą cenę za bilet samolotowy. W przypadku niektórych przewoźników to stała kwota, w przypadku innych – procent od ceny biletu osoby dorosłej. LOT np. oferuje zniżkę dla niemowląt i dzieci poniżej 2 roku życia w wysokości 90 proc. od podstawy taryfy normalnej na trasach międzynarodowych i 100 proc. na rejsach krajowych.
Rodzic/opiekun jest zobowiązany do podróżowania z niemowlęciem na swoich kolanach. Niektórzy przewoźnicy zastrzegają w przepisach, że jedna osoba dorosła może podczas lotu trzymać na kolanach tylko jedno dziecko (np. LOT, WizzAir, RyanAir): to ważna informacja np. dla rodziców, którzy samodzielnie chcą podróżować np. z bliźniętami.
Zanim odbędzie się sam lot, osoba podróżująca z dzieckiem musi przejść przez odprawę – zarówno swoją, jak i niemowlaka. Jeśli nie odprawiasz się online, na lotnisku zwykle przysługuje ci pierwszeństwo, jeśli podróżujesz z małym dzieckiem. Dodatkowo wiele linii lotniczych honoruje pierwszeństwo rodzin z dziećmi podczas wchodzenia na pokład samolotu. Dlatego jeśli podróżujesz samolotem z niemowlakiem, sprawdź, czy możesz jako jedna z pierwszych osób przejść przez bramki.
Co zabrać na lot z niemowlakiem?
Przede wszystkim dziecko podróżujące samolotem musi posiadać dokumenty, czyli paszport lub dowód osobisty. Jeśli dziecko opuszcza kraj tylko z jednym z rodziców, drugi musi pisemnie wyrazić zgodę na tę podróż. Zgoda na wydanie paszportu (przy którego odbiorze powinno być obydwoje rodziców) nie obejmuje zgody na wyjazd dziecka za granicę. Dziecko do 2. roku życia może mieć podręczny bagaż, który jako dodatkowy posiada rodzic/opiekun.
Bagaż niemowlaka w podróży samolotem
Wiele linii lotniczych oprócz bagażu rejestrowanego dopuszcza wejście na pokład samolotu z dodatkowym bagażem podręcznym, w którym są rzeczy tylko dla niemowlęcia. Na podróż samolotem z niemowlakiem warto zabrać wszystkie przybory higieniczne, które są niezbędne np. do przewinięcia dziecka. Zwykle w samolotowych toaletach znajduje się przewijak, na którym można zmienić dziecku pieluszkę i/lub ubranie.
W bagażu podręcznym dla niemowlaka powinny się znaleźć:
pieluchy (przynajmniej jedna na każdą godzinę podróży),
nawilżane chusteczki,
jednorazowy podkład,
krem ochronny do okolic pieluszkowych i krem nawilżający,
ubranie na zmianę,
ulubioną zabawkę,
1-2 smoczki, jeśli dziecko go używa,
kocyk i pieluszkę terową/muślinową,
ew. chustę lub nosidło.
Jedzenie dla niemowlaka: podróż samolotem
W bagażu podręcznym warto mieć ze sobą stałe posiłki dla niemowlęcia (jeśli dziecko już takie je): słoiczek, chrupki kukurydziane itp. Niektóre linie np. LOT w czasie krótkodystansowych podróży zapewniają przekąski, ale jeśli podróż ma trwać wiele godzin, czasami należy 24 godziny przed wylotem poinformować przewoźnika o potrzebie specjalnego menu dla najmłodszych.
Na pokład samolotu warto też zabrać butelkę z mlekiem modyfikowanym, które dziecko je: najlepiej mieć w pojemnikach odmierzone ilości proszku i trakcie lotu poprosić załogę samolotu o dostarczenie ciepłej wody. Jeśli dziecko je mleko z piersi: możesz je dodatkowo przystawić do niej w czasie startu i lądowania. To pomoże niemowlęciu spokojniej przeżyć te najtrudniejsze momenty lotu.
Zagrożenia w podróży samolotem z niemowlakiem
Podczas podróży samolotem z dzieckiem może dojść do różnych sytuacji. Rodzice, którzy podróżują z tak małym dzieckiem, muszą być gotowi np. na to, że dziecko będzie ulewało po posiłku, przecieknie mu pieluszka albo będzie bardzo płakało (np. z powodu zatkanych przez ciśnienie uszu). Warto uzbroić się w cierpliwość i szukać sposobów na ukojenie płaczu dziecka: w przypadku niemowląt karmionych piersią najlepiej działa przytulenie dziecka i podanie mu piersi.
Warto też pamiętać o tym, że w samolocie jest ograniczony obieg powietrza, istnieje więc większe ryzyko zakażeń różnymi drobnoustrojami. Jeśli lecisz z niemowlęciem do krajów, w których istnieje ryzyko zakażenia jakimiś rzadkimi chorobami, koniecznie zadbaj o szczepienia ochronne dla całej rodziny.