Zdarzają się sytuacje, że żaden z rodziców nie może lecieć z dzieckiem w podróż. W zależności od wieku dziecka może ono podróżować samodzielnie, pod opieką innej osoby lub wyłącznie w asyście personelu przewoźnika. Za usługę opieki nad dzieckiem trzeba dopłacić. Prezentujemy przewodnik dla tych, którzy planują wysłać dziecko samodzielnie w podróż samolotem.
Reklama.
Przelot dziecka samolotem bez rodziców lub opiekunów prawnych wymaga odpowiedniego przygotowania.
Każda z linii lotniczych ma swoje indywidualne zasady dotyczące dzieci podróżujących samodzielnie.
Asysta dla dziecka w samolocie to usługa oferowana przez wielu przewoźników, trzeba jednak za nią dopłacić.
Przelot dziecka samolotem bez rodziców
Zasady przelotu dziecka samolotem bez opieki rodziców różnią się w zależności od poszczególnych linii lotniczych. Choć wszystkie linie zezwalają na zupełnie samodzielny lot nastolatków, różni się wiek, od którego młodzież może podróżować samodzielnie. W przypadku młodszych dzieci zasady mogą bardzo się między sobą różnić. Podróż samolotem z niemowlakiem lub/i małym dzieckiem jest możliwa wyłącznie w obecności rodzica.
Asysta dla dziecka w samolocie
Usługa asysty dla dziecka podczas lotu zwykle jest możliwa do wykupienia dla dzieci powyżej 4. lub 5. roku życia (granicę wieku ustala przewoźnik). Polega ona na tym, że wybrany pracownik pokładowy lub naziemny (zwykle stewardessa lub steward) towarzyszy dziecku od momentu odprawy biletowo-bagażowej aż do chwili odebrania dziecka przez wyznaczoną osobę dorosłą na lotnisku docelowym. W opiekę nad dzieckiem bywają również zaangażowani pracownicy obsługi pasażerskiej.
W każdym przypadku dziecko musi zostać odprowadzone na lotnisko przez rodzica lub opiekuna. Konieczne jest również pozostanie rodzica lub opiekuna na lotnisku aż do momentu wystartowania samolotu. Powodem jest możliwość nieprzewidzianego odwołania lotu, co może się zdarzyć aż do momentu oderwania kół od płyty lotniska.
Dziecko w samolocie pod opieką stewardessy
Stewardessy, które opiekują się dziećmi na pokładzie samolotu, przyznają, że często są zaskoczone, jak dzielni są mali pasażerowie.
– Wiele razy byłam zaskoczona, bo dzieci były dużo dzielniejsze niż ich rodzice na lotnisku. Bywa tak, że w czasie dwóch czy trzech godzin podróży, bo tyle najczęściej trwają dziecięce podróże, wytwarza się między nami więź, często dzieci nazywają nas ciociami. Potem najbardziej wzruszające są te chwile, kiedy nadchodzi moment rozstania z dzieckiem, kiedy wychodzimy do hali przylotów na lotnisku docelowym, ja żegnam dziecko, dziękując mu za wspólną podróż, a ono pyta mnie: "Ciocia, spotkamy się jeszcze?" – mówi Marta Matuszak, stewardessa.
Ile kosztuje asysta dla dziecka w samolocie?
Usługi asysty dla dziecka są dodatkowo płatne. Ich koszt zależy od przewoźnika, długości trasy, a także miejsca docelowego (w przypadku lotów krajowych opłata jest niższa niż w przypadku lotów po Europie lub międzykontynentalnych). Warto przed wykupieniem biletu upewnić się, czy dane linie lotnicze oferują taką usługę oraz ile ona kosztuje.
Dla przykładu: w przypadku linii lotniczej LOT opłata za asystę dla dziecka przy locie krajowym wynosi 250 PLN/60 EUR/65 USD. W przypadku lotów do Ameryki Północnej lub Azji ceny są już dwa razy wyższe, dlatego każdorazowo należy je sprawdzać na stronie przewoźnika.
Od ilu lat można latać samemu?
Większość linii lotniczych dopuszcza możliwość podróżowania młodzieży bez dorosłych, jednak nie można jednoznacznie wskazać wieku dziecka – to zależy od konkretnego przewoźnika. Zwykle dzieci powyżej 12. roku życia mogą podróżować samodzielnie. Zasady w tanich liniach lotniczych są jednak bardziej restrykcyjne. W razie nieobecności rodziców lub innych opiekunów niezbędna jest asysta personelu naziemnego i pokładowego.
UWAGA! Przy kupowaniu biletu zwróć uwagę na to, w jakim wieku będzie twoje dziecko podczas podróży, a nie w momencie zakupu biletu. Sprawdź również, czy nie są potrzebne dodatkowe dokumenty. Np. we Francji dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą podróżować samodzielnie wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów, którzy zobowiązani są wypełnić dokument zezwalający dziecku na opuszczenie państwa.
Przelot dziecka samolotem bez rodziców: Wizz Air, Ryanair, LOT i inne linie
Każda z linii lotniczych ma inne zasady co do podróżowania dzieci bez opiekuna. Sprawdzamy, jak wygląda to u najpopularniejszych przewoźników:
Wizz Air
Dzieci do 14. roku życia mogą podróżować wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła 16 lat i bierze za dziecko pełną odpowiedzialność. Dzieci powyżej 14. roku życia mogą podróżować samodzielnie. Wizz Air nie prowadzi usługi zapewniającej opiekę młodszym podróżującym.
Osoby poniżej 16. roku życia mogą podróżować wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła 16 lat i bierze na siebie pełną odpowiedzialność. Ryanair nie zapewnia asysty pracownika dla młodszych dzieci.
Dzieci w wieku od 5 do 12 lat mogą podróżować bez rodzica lub opiekuna prawnego wyłącznie w asyście członka personelu pokładowego i naziemnego LOT.
Młodzież powyżej 12. roku życia może podróżować samodzielnie. Rodzice mogą jednak skorzystać z opcji asysty oferowanej przez LOT.
Z usługi asysty nie muszą korzystać dzieci będące pod opieką osoby, która ukończyła 16. rok życia.
Szczegółowe informacje wraz z cennikiem znajdziesz na stronie LOT.
Lufthansa
Maluchy do 4. roku życia podróżują tylko pod opieką dorosłego. Dzieci w wieku 5-11 lat mogą lecieć bez rodziców, jednak po uprzednim wykupieniu usługi opieki lub w towarzystwie osoby powyżej 12. roku życia.
Lufthansa zakłada, że młodzież powyżej 12. roku życia może podróżować samodzielnie, choć rodzice także mogą skorzystać z usługi Lufthansa Care Service.
Na stronie Lufthansy dowiesz się więcej o oferowanej usłudze i opłatach.
KLM
Do 4. roku życia dziecko może podróżować wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Dla dzieci w wieku 5-14 lat należy wykupić usługę opiekuna (Unaccompanied Minors Lounge) oferowaną przez przewoźnika.
Młodzież od 15. do 17. roku życia może podróżować samodzielnie bez opieki osoby dorosłej, jednak rodzice wciąż mogą skorzystać z usługi asysty.
Więcej o usłudze i związanych z nią opłatach przeczytasz na stronie KLM.
Pamiętaj, że samodzielna podróż dziecka samolotem może być dużym wyzwaniem i przeżyciem zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Każda z linii lotniczych ma swoje zasady i procedury. Warto również przygotować dziecko na lot, tak by się nie nudziło w takcie podróży.
Co dzieje się z bagażem, gdy dziecko leci samo?
Bagaż podręczny dziecka może być tak duży jak ten, który ma ze sobą dorosły pasażer – należy przestrzegać limitów ustalonych przez linie. Zwykle jest tylko jedno zastrzeżenie: dziecko musi mieć możliwość wygodnego niesienia tego bagażu bez dodatkowej pomocy.
W większości linii lotniczych kluczowy moment samodzielnej podróży dziecka odbywa się na lotnisku, kiedy rodzic wypełnia dokument zlecający opiekę przewoźnikowi lotniczemu. Niedługo po tym do dziecięcego bagażu przyczepiona zostaje specjalna przywieszka. Dzięki niej rozpoznanie bagażu i jego odbiór mają być łatwiejsze. Dokładna procedura zależy jednak od konkretnej linii lotniczej.