Reklama.
Zabawy taneczne należą do ulubionych aktywności młodszych dzieci, ale i uczniowie chętnie wyrażają się w tańcu. Tańczyć możecie w domu, dowolnie, tak jak was poniesie muzyka, ale możecie też skorzystać z gotowych scenariuszy na zabawy wykorzystujące taniec. Mamy przykłady zabaw tanecznych dla dzieci, które sprawdzą się w szkole, przedszkolu i podczas harców z rodzicami. Dasz się porwać?
Zabawy taneczne dla dzieci to nie tylko sposób na wprowadzenie ruchu do codziennych aktywności, ale też metoda na skupienie rozproszonej uwagi dzieci, atrakcja na przyjęcie urodzinowe czy sposób na przełamanie lodów w grupie, która jeszcze nie zna się dobrze.
Zabawy taneczne dla dzieci są stałym punktem edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, ale z powodzeniem można się w nie bawić także w domu, nawet w kombinacji rodzic i jedno dziecko. Możesz poszukać gotowych klipów z instrukcjami na YouTube (poniżej znajdziesz kilka przykładów) lub po prostu puścić wodze fantazji i improwizować.
Namów dziecko do wymyślania własnych zabaw tanecznych. Dobra zabawa gwarantowana! Taniec pomaga też na trudne emocje, pozwala rozładować złość lub poprawić gorszy nastrój.
Włącz piosenkę Śpiewających Brzdąców i przyłącz się do zabawy. Wykonujcie z dzieckiem instrukcje z piosenki. Ta zabawa taneczna sprawdzi się w domu, przedszkolu i wczesnych klasach szkolnych:
W tej zabawie tanecznej, której sprostają nawet dwulatki, chodzi o to, by tańczyć do muzyki (możesz wybrać jakąkolwiek piosenkę, którą lubi dziecko... lub ty). Dzieci tańczą w dowolny sposób, mogą skakać, pląsać, kręcić się w kółko (uwaga na zawroty głowy!). W pewnym momencie mówisz "Pstryk!", a ich zadaniem jest zastygnąć w pozie, jakby pozowały do zdjęcia. Dla większego efektu możesz robić dłonią gest robienia zdjęcia aparatem fotograficznym.
Możesz też wykorzystać tę piosenkę z YouTube, z tekstem specjalnie utworzonym pod tę zabawę:
Kółeczko to popularna zabawa taneczna z YouTube dla dzieci, szczególnie przedszkolaków. Klip zespołu Maskotki ma na YouTube ponad 40 mln wyświetleń, nic dziwnego, ta taneczna zabawa jest bardzo popularna w przedszkolach. Tekst piosenki to instrukcja dla dziecka, jak ma się poruszać do muzyki:
Ja gram na gitarze,
na pianinie także,
w ręce sobie klaszcze
i w kolana też.
Teraz wszyscy łapmy ręce, tańczmy kółeczko,
Śpiewać będę troszkę szybciej, heja, heja, ho.
Inną propozycją zabawy tanecznej dla przedszkolaków autorów hitu "Kółeczko" jest "Ślimaczek". Dzieci tańczą w wężyku, "kreśląc" kształt ślimaka. Ostrzegamy jednak, że jeśli nie lubicie disco polo, zabawy z piosenkami Maskotek nie są dla was!
Belgijka to taniec, który szturmem wziął polskie szkoły. Tańczy się go na lekcjach WF-u, balach ósmoklasisty, a nawet studniówkach! Nic dziwnego, kroki nie są skomplikowane, a muzyka łatwo wpada w ucho. Belgijkę tańczy się do utworu "t`Smidje" zespołu Lais.
Tu znajdziesz bardzo jasną instrukcję, jak tańczyć Belgijkę:
Możecie po prostu tańczyć dowolnie do ulubionej muzyki – to zawsze świetna zabawa ruchowa. Ale jeśli potrzebujecie czegoś bardziej zorganizowanego, wykorzystajcie zasoby YouTube, np. ten filmik:
Z pomocą przychodzą także aplikacje na telefon i gry na konsole. Do tych najpopularniejszych aplikacji należy "Just dance now". Z tą darmową aplikacją można nauczyć się nawet choreografii do tańców grupowych, ale możliwości jest wiele: od najprostszych, którym sprosta nawet przedszkolak do tych dużo bardziej wymagających. Dziecko z pewnością chętnie zatańczy do "Despacito", a rodzic do hitów Lady Gaga czy "Happy" Pharrella Williamsa. W aplikacji jest kilkaset utworów do wyboru.
Zabawy taneczne integracyjne to świetny sposób na zbliżenie grupy. Poproś dzieci, by stanęły w kręgu. Pierwsza osoba wykonuje dowolny gest, kolejna go powtarza i dodaje własny, następna powtarza oba ruchy i dodaje kolejny itd. Ostatniej osobie przypadnie zadanie odtworzenia wszystkich gestów. Kiedy skończy, tańczcie i bawcie się razem, wykonując jednocześnie wszystkie ruchy w takiej kolejności, w jakiej były wprowadzane do zabawy.
Piosenka dowolna, można bawić się w to w domu, na dworze, szkole czy przedszkolu.
A na koniec jeszcze kilka zabaw muzycznych i rytmicznych:
Spis treści: