Wielu współczesnych rodziców ląduje w gabinetach psychoterapeutów. Mają problemy z nieprzepracowanymi traumami, brakiem zrozumienia i czułości ze strony własnych rodziców. Są tacy, którzy wciąż próbują przytulić swoje wewnętrzne dziecko. Pokojowe rodzicielstwo to styl, który może być dla nich pomocą. Dzięki niemu nie tylko wychowasz szczęśliwe dzieci, ale też pomożesz samej sobie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Pokojowe rodzicielstwo to styl wychowania, który nie tylko wspiera inteligencję emocjonalną dziecka, ale również pomaga rodzicowi przepracować traumy.
Wychowanie w poszanowaniu granic, czułości i spokoju pomaga przerwać krąg pokoleniowy i wychować dzieci inaczej, niż rodzic sam był wychowany.
Jeśli więc masz z własnego dzieciństwa jakieś braki, czujesz się nieutulona, być może ten styl rodzicielstwa jest dla ciebie.
Jak nie przenosić na dzieci zmęczenia i frustracji?
Każdy rodzic wychowuje dzieci tak, jak uważa, że jest najlepiej. Wszyscy staramy się dać swoim dzieciom to, co najlepsze, zapewnić im dobry start, możliwość rozwoju i budować silną psychikę, by w przyszłości odnosiły sukcesy. Wśród różnych stylów rodzicielstwa są takie, które skupiają się na wychowaniu dziecka w spokoju, z poszanowaniem jego praw, potrzeb i emocji.
Rodzicielstwo pokojowe skupia się nie tylko na otoczeniu opieką dziecka, ale także samego rodzica. Ten styl bycia rodzicem polega bowiem na spokoju i pokoju, które królują w relacji rodzic-dziecko. Skupia się na tym, by dziecko czuło się zaopiekowane, szanowane, szczęśliwe, a rodzic spokojny, spełniony i pewny siebie w swojej roli.
Jeśli chcemy być spokojni i empatyczni dla dziecka, które płacze i ma napady złości podczas buntu 2-latka (lub w każdej sytuacji, gdy jesteśmy przebodźcowani i sfrustrowani), docenimy ten nurt rodzicielstwa, który pomaga zachować spokój, nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że zaraz wybuchniemy.
Pokojowe rodzicielstwo tuli małe dziecko, które jest w rodzicu
Pokojowe rodzicielstwo sprawdzi się szczególnie u tych rodziców, którzy sami wychowali się w domu pełnym negatywnych emocji, w którym rodzicom właśnie brakowało tego spokoju, przez co dzieci również odczuwały przeróżne braki. Pokojowe rodzicielstwo wspiera bowiem nie tylko rozwój dziecka, ale pomaga rodzicowi przepracować problemy i traumy dotyczące opieki i wychowania, które ma z własnego dzieciństwa.
Być może brakowało ci bezpieczeństwa emocjonalnego, zrozumienia, cierpliwości i wskazówek od rodziców, którzy byli na dystans lub "od święta". Zrozumiałe jest, że ty, mając własne dzieci, chcesz dla nich czegoś innego, jeśli tamten styl zostawił w tobie pewną pustkę. Świadomie wybierasz inne podejście niż to, którego doświadczyłaś, dorastając.
Pokojowe rodzicielstwo pomaga nie tylko odejść od znanych ci dotychczas schematów i zadbać o dzieci inaczej, być może bardziej, niż o ciebie zadbali rodzice. Jest przede wszystkim też pewną terapią i możliwością uleczenia siebie. W praktycznym ujęciu, pokojowe rodzicielstwo to po prostu dbanie o spokój i dobro relacji: teraz i w przyszłości. Pokojowi rodzice robią te rzeczy:
uczą dzieci na własnym przykładzie i stosują w swoim zachowaniu to, czego oczekują też od pociech
odpowiadają za swoje czyny, umieją przepraszać dzieci
Rodzice, których wychowali surowi rodzice, dla swoich pociech mają pokłady czułości, wyrozumiałości. Ci, którzy mieli podcinane skrzydła, teraz bardzo wierzą w inteligencję emocjonalną u własnych dzieci i starają się je wspierać na każdym kroku.
Pokojowe rodzicielstwo niesie korzyści dla całej rodziny
"Pokojowe" rodzicielstwo to styl oparty na szacunku i empatii, który ma wspierać rodzinę od środka i dawać jej siłę do walczenia z przeciwnościami. Oto 3 korzyści, jakie niesie dla rodziców (i dzieci):
1. Za każdym razem, gdy stosujesz w życiu i wychowaniu pokojowe rodzicielstwo, twoje wewnętrzne dziecko również zauważa, jakich elementów brakowało mu w dzieciństwie. Możesz to teraz sobie zapewnić, przytulić wewnętrzną dziewczynkę i pokazać jej, że ten ból nie musi dalej przechodzić na kolejne pokolenie.
Jeśli potrzebowałaś czułości i empatii, teraz możesz ją dać dziecku, ale również sobie samej. Robiąc to, uczysz się brać pod uwagę perspektywę swojego dziecka, rozumiesz, że jakieś zachowania rodzica mogą zostawić w nim trwały ślad na lata. To także większa doza zrozumienia dla swoich emocji i tego, jak dziecko uczy się swojej emocjonalności.
2. Stwarzając w domu atmosferę spokoju i wyrozumiałości, uzdrawiasz także swój umysł, ale również ciało. Spokój=brak stresu, który realnie wpływa na zdrowie fizyczne. Obniżenie stresu może złagodzić wiele przewlekłych dolegliwości związanych ze stresem, w tym: wysokie ciśnienie krwi, problemy natury psychicznej, problemy ze snem.
3. Przerywasz ciąg pokoleniowy, pozwalając swoim dzieciom wychować się w atmosferze dbania o siebie i otoczenie. Podejście inne niż mieli twoi właśni rodzice, pomaga przerwać krąg pokoleniowy, którego toksyczne strony odkrywasz jako dorosła. Wtedy pokojowe rodzicielstwo zadziała nie tylko na ciebie i twoje dzieci, ale również na przyszłe pokolenia w twojej rodzinie, które być może uchronią się przed traumami pochodzącymi z dzieciństwa.
A nawet jeśli nie doświadczyłaś w życiu nic tak ekstremalnego czy patologicznego, ale masz w sobie jakiś żal wobec rodziców, pozwoli ci to przerwać zależności pokoleniowe, wychować dzieci w poszanowaniu emocjonalności, zmniejszyć ich ryzyko stresu i depresji.