Zabawy z rocznym dzieckiem znacznie różnią się od tych niemowlęcych. Pierwsze urodziny to granica nie tylko symboliczna. Maluch przestaje być niemowlakiem i staje się małym dzieckiem. Jego rozwój motoryczny nabiera tempa, a poznawczy zaczyna być coraz bardziej widoczny dla otoczenia. Czas spędzony na zabawie z roczniakiem to ogromna inwestycja w jego edukację! Zobacz, jak świetnie można się bawić z rocznym maluchem!
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Zabawy z rocznym dzieckiem różnią się znacznie od zabaw dla niemowląt, sa bardziej złożone, kreatywne i interaktywne.
Wraz z nowymi umiejętnościami dziecka jak chodzenie czy pierwsze słowa, pojawiają się nowe możliwości zabawy z rocznym dzieckiem.
Z roczniakiem można się bawić na wiele sposobów, przy okazji wspierając jego rozwój mowy, czy zdolności ruchowe. Maluch jest bardzo ciekawy świata i rodzice powinni to wykorzystać w zabawie.
Zabawy z rocznym dzieckiem
Zabawy z rocznym dzieckiem to codzienna przygoda. Maluch już pewnie stoi, najczęściej stawia pierwsze kroczki i coraz lepiej komunikuje się werbalnie. Jest ciekawy świata, rozumie polecenia, także chętnie współpracuje z opiekunem. Teraz nie tylko łatwiej założyć bluzę, bo chętnie wkłada rączki w rękawy, ale wręcz można poprosić go o pomoc przy prostych czynnościach.
Zabawy dla rocznego malucha powinny jak najbardziej wykorzystywać możliwości wynikające z rozwoju dziecka. Współpraca z mamą czy tatą dla takiego malca nie tylko jest nobilitacją, ale też świetną okazją do przyglądania się naszym zachowaniom. Roczniak bardzo chce naśladować dorosłych, a to świetna okazja nie tylko do zabawy, ale i do nauki.
Zabawy w odkrywanie
Roczne dziecko podchodzi do świata z wielką ciekawością, chętnie wspina się na kanapę i chowa za fotelem. Odkrywa świat, dotykając trawy i śniegu, łapie krople deszczu do otwartej buzi i liże cytrynę. Dziecko, któremu pozwolimy poruszać się w bezpiecznej przestrzeni, zapewnimy mu dostęp do książek, zabawek i przedmiotów codziennego użytku, samo potrafi się bawić przez dłuższą chwilę.
Czasem, zamiast zapełniać pokój kolejnymi grającymi i śpiewającymi zabawkami, warto rozejrzeć się wokół siebie. Dzieci potrafią bawić się absolutnie wszystkim. A najważniejsze jest towarzystwo opiekuna.
Zabawy ruchowe dla rocznego dziecka w domu i na dworze
Wszelkiego zabawy w skoki, turlanie po podłodze, tory przeszkód z poduszek sprawią roczniakowi mnóstwo frajdy, a przy tym doskonale wpływają na jego rozwój ruchowy. Niezależnie od tego, czy z rocznym dzieckiem bawisz się w domu, czy na dworze, zachęcaj je, aby zeskakiwało z niewielkiej wysokości, jak krawężnik, próbowało biegać slalomem.
Z półtorarocznym dzieckiem można już całkiem sprawnie iść, nie nadeptując na złączenia płytek podłogowych, czy przeciwnie, jak cyrkowiec chodzić noga za nogą po linii. Jeszcze za wcześnie na skakanie na jednej nodze, ale dziecko już chętnie próbuje tak stawać i warto wykorzystać to do ćwiczenia równowagi. Maluchy bardzo lubią też naśladować dziwne kroki rodziców.
Ponieważ roczne dziecko wciąż doskonali naukę chodzenia, warto wesprzeć go zabawką w postaci pchacza. Na rynku znajdziemy mnóstwo tego typu zabawek. Drewniane, plastikowe, grające, ciche... Jednak uwaga! Zapomnij o chodziku, ortopedzi nie pozostawiają złudzeń, to urządzenie nigdy się nie powinno zjawić w waszym domu.
Jakie zabawy i zabawki dla rocznego dziecka?
Z rocznym dzieckiem można bawić się także, ćwicząc motorykę małą. Dzieci w tym wieku uwielbiają konstrukcje, zachęcaj, aby budowało je jak najczęściej. Duże klocki to absolutny must have. Oczywiście roczniak będzie je chętniej burzył, ale to doskonała zabawa!
Świetną zabawą dla rocznego dziecka jest też nawlekanie korali na sznur. Można kupić za duże drewniane korale, przez które przewleka się bawełnianą linkę. Maluchowi nie dawaj drobnych paciorków, to grozi zadławieniem! Idealna wielkość zabawki to taka, która zda test rolki.
Roczne dziecko z pewnością zainteresują także wszelkiej maści sortery. Dziecko około 18. miesiąca życia polubi proste puzzle, z łatwością znajdziesz takie z 3-4 elementów. Maluch zainteresuje się także instrumentami muzycznymi, w które się uderza np. bębenek, cymbałki czy pianinko.
Kreatywne zabawy dla rocznego dziecka
Znasz pewnie te filmiki, gdzie dziecko siedzi w wielkim kartonie z flamastrami i wyżywa się artystycznie? To doskonały moment na wprowadzenie ich we własnym domu. Dziecko po pierwszych urodzinach coraz śmielej sięga po przybory plastyczne i nie ma powodu, żeby mu zabraniać. A umówmy się: lepiej, żeby malowało we wnętrzu kartonu niż po ścianach, czy sierści domowego pupila.
Roczne dziecko uwielbia zabawy z fakturami, dlatego to czas, aby zainwestować w ciastolinę czy piasek kinetyczny. Sensorycznych doznań dostarczą także wszelkie sypkie produkty, które znajdziesz w kuchni np. kasze i makrony. Malec może je dotykać rączkami, a także... stópkami.
Pierwsze kolorowanki zapełniane wspólnie z mamą czy tatą to zajęcie, które ponad roczne dziecko może zająć na dłuższą chwilę. Jeśli masz na to przestrzeń, rozłóż na podłodze folię malarską i pozwól dziecku malować farbami za pomocą rączek i stóp.
W co bawić się z rocznym dzieckiem? Wykorzystaj książki
Czas spędzony razem na lekturze nigdy nie idzie na marne. Choć roczniak nie wysłucha raczej całej baśni, to jak najczęściej oglądajcie razem książeczki, które pokazują otaczający go świat. Zachęcaj dziecko, aby wydawało dźwięki podobne do zwierzątek, czy instrumentów, które widzi na obrazku.
To doskonała zabawa dla malucha, która nie tylko rozwija je poznawczo, ale także wspiera rozwój mowy. Nazywaj, co widzisz na obrazkach, mów: żółta kaczuszka, zielona trawa, kurka robi "kokoko".
Pozwól dziecku, abo "poczytało" tobie. Wyrazy dźwiękonaśladowcze, czy uproszczenia jak "mniam" zamiast "je" to też cenna lekcja. Poza tym zobaczysz, ile frajdy da ci patrzenie na świat oczyma dziecka.
Zabawy w naśladowanie i pomaganie
Idziecie do lekarza? Odbądźcie wstępną wizytę w dziecięcym pokoju, badajcie misie, lalki, zaglądajcie im do gardeł i uszu. Zachęcaj dziecko, aby pokazywało, gdzie misio ma oczko, a gdzie ogonek.
Udostępnij maluchów jedną z niskich kuchennych szafek, niech ma tam garnek, patelnię, drewnianą łyżkę i plastikowe naczynia. Kiedy ty przygotowujesz posiłek dla rodziny, dziecko chętnie będzie naśladować cię w swojej bezpiecznej przestrzeni.
Pozwalaj maluchowi pomagać w różnych w domowych pracach. Własna ściereczka do kurzu i zmiotka, to absolutny hit. Sortujesz pranie? Daj dziecku wrzucić rzeczy do pralki. Te wszystkie czynności fascynują maluchy i są jednocześnie świetną zabawą (szkoda tylko, że w nastoletnim wieku im przechodzi ;)).