Czym zająć dziecko, żeby mieć dla siebie kilka minut? 5 prostych zabaw... bez zabawek

Prawo autorskie: stokkete / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: stokkete / 123RF Zdjęcie Seryjne Alternatywą dla włączenia kolejnej bajki może być wykorzystanie własnej kreatywności i stworzenie prostych zabaw.
Każdy z nas potrzebuje czasu dla siebie. Również wtedy, gdy dziecko nie śpi. Alternatywą dla włączenia kolejnej bajki, może być wykorzystanie własnej kreatywności i stworzenie prostych zabaw. Oto kilka pomysłów, które przetestowałam w domu.

1. Prace plastyczne

To jedno z tych zajęć, które jest nieśmiertelne. Jednak musimy wyjść poza szablon. Zamiast kłaść przed dzieckiem kartkę papieru i kredki, spróbuj dodać kilka niekonwencjonalnych rozwiązań. Zasugeruj maluchowi, co mógłby narysować, odnieś się do jego ostatnich przeżyć, wycieczki, doświadczeń, które wiesz, że były dla niego przyjemnością. Może to być też temat filmowy, ulubiony bohater albo zabawka.

Rysowanie portretu ukochanego pluszaka czy auta, będzie stanowiło ciekawe wyzwanie. Pamiętaj, że twoja kreatywność powinna służyć za inspirację, całą resztę pozostaw dziecięcej wyobraźni. Zaszalejcie z materiałami. Zamiast tych samych kredek, zaproponuj malowanie farbkami, lepienie plasteliną lub wyklejanie bibułą. A może nawet wykorzystacie zawartość kuchennych szafek? Śnieg z mąki? Chmury z foremek do babeczek? Ta mała zmiana, może mieć wiele korzyści. Kontakt fizyczny, z różnego rodzaju materiałami, rozwinie malucha sensorycznie.

2. Pomysłowy tor przeszkód

Poświęć chwilę na zorganizowanie najprostszego „toru przeszkód”. Pamiętaj, żeby był bezpieczny, cała reszta powinna opierać się na jednej zasadzie - żadnych zasad! Poduszki, elementy mebli, pluszaki, ale też „stacje zadaniowe” np. ułożenie w konkretnym miejscu puzzli, wyklejenie wzoru rysunku czy zbudowanie jak najwyższej wieży z klocków. Dziecko będzie zachwycone, a ty po poświęceniu kilku chwil na wspólne przygotowanie zabawy, będziesz mogła spokojnie przyglądać się, jak maluch jest pochłonięty nowym zajęciem.

3. Dziecięcy „przegląd prasy”

Jeśli masz kilka gazet, których zawartość znasz, a ich głównym przeznaczeniem jest zaleganie za zamkniętymi drzwiczkami szafy, wyłóż je przed dzieckiem i pozwól nie tylko przeglądać, ale również wydzierać fotografie i konstruować z nich samoloty. Wbrew pozorom, kreatywny maluch jest w stanie wynieść sporo cennych i fajnych rzeczy z przeglądu kolorowej prasy. Rozpoznać emocje na twarzach bohaterów artykułu, policzyć strony, albo wykrzykniki. Wyrwanie kartek i zrobienie z nich kompletnej linii lotniczej też będzie o wiele ciekawsze, niż ze zwykłego białego papieru!

4. Koncert życzeń

Daj dziecku kilka z tych rzeczy, które nie będą stanowiły dla niego zagrożenia. Jednocześnie zwróć uwagę na to, czy i jakie wydają dźwięki. I niech to nie będą gotowe instrumenty-zabawki. Pomyśl o łyżkach, pokrywkach od garnków, miskach, etui od okularów, szczotce do włosów. Stwórzcie przestrzeń, w której maluch będzie miał możliwość eksperymentowania z tymi niebanalnymi przedmiotami i zorganizujcie koncert. Zajęcie czasu gwarantowane, nie obiecujemy jednak, że zrelaksujesz się w ciszy...

5. „Co masz w środku?”

Nadmuchaj malcowi kilka balonów, a jeśli akurat nie masz ich w domu, wykorzystaj lateksowe rękawiczki. Delikatnie nadmuchane, będą stanowiły fantastyczną kryjówkę dla skarbów. Tu wyobraźnia to jedyne ograniczenie. Do wnętrza balonika możesz włożyć słodkości, pomponiki, małe autka, kolorowe słomki, a ty będziesz cieszyć się chwilą dla siebie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE