Wybór odpowiedniego menu komunijnego spędza ci sen z powiek? Oto, jakie dobrać przystawki i dania
Redakcja MamaDu
16 września 2021, 13:29·5 minut czytania
Publikacja artykułu: 16 września 2021, 13:29
Przyjęcie komunijne to bez wątpienia wielkie wydarzenie dla każdego dziecka, ale i jego rodziny. Wybranie odpowiedniego menu na komunię spędza wielu rodzicom sen z powiek. Najczęściej nie wiemy, jakie menu na komunię wybrać, jakie dania się sprawdzą. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i co trzeba wiedzieć przy wyborze odpowiedniego menu na komunię, a także podajemy cenę przykładowego menu na komunię w domu oraz w restauracji.
Reklama.
Menu na komunię może spędzać sen z powiek rodzicom organizującym przyjęcie.
W menu na komunię trzeba uwzględnić tradycjonalistyczną babcię, wybredne dzieci i siostrę wegankę.
Podajemy przykładowe menu na komunię i podpowiadamy, jakie wybrać dania i ile kosztuje menu na komunię w domu.
Menu na komunię – o tym musisz pamiętać przy jego wyborze
Wybierając menu na komunię, bardzo ważny jest fakt, czy przyjęcie będzie organizowane w restauracji czy też w domu. Przez ostatnie 2 lata z powodu szalejącej pandemii koronawirusa, wiele osób decydowało się na organizację przyjęcia w domach, także dlatego, że stacjonarnie restauracje nie działały.
Wówczas trzeba było liczyć się z większą ilością pracy do wykonania, jednak mimo wszystko miało to swój wyjątkowy urok. Pod tym względem panuje jednak pełna dowolność - możemy zrobić przyjęcie w restauracji (pomijając ostatnie 2 lata obostrzeń związanych z pandemią), jeśli mamy odpowiednie zasoby finansowe, a możemy równie dobrze zorganizować spotkanie rodzinne w domu.
Menu na komunię w domu – na co się zdecydować?
Podczas organizowania przyjęcia komunijnego w domu możemy postawić na samodzielne wykonanie rodzinnego obiadu lub możemy skorzystać też z usług firmy cateringowej.
Wiele restauracji oferuje również menu na komunię nie tylko na miejscu, ale także na wynos, jeśli właśnie decydujemy się na przyjęcie komunijne w domu. Wielu osobom wydaje się, że takie rozwiązanie będzie bardzo kosztowne.
Nic bardziej mylnego - w dzisiejszych czasach ceny cateringów są naprawdę bardzo przystępne i zwłaszcza przy organizowaniu przyjęcia dla niewielkiej liczby gości, warto zdecydować się na tę opcję. Różnica w cenie wcale nie będzie wysoka, natomiast ty będziesz w stanie zaoszczędzić dużo czasu i energii.
Zamiast stać przy garnkach czy angażować w pomoc mamę i babcię, będziecie mogli skupić się na przygotowaniach i świętowaniu Pierwszej Komunii Świętej dziecka.
Jeśli chodzi o wybór konkretnych dań w menu na komunię, to również nie ma tutaj narzuconych jakichś standardowych potraw. Mogą być one bardziej, ale też i mniej wyszukane, wszystko zależy od preferencji smakowych zaproszonych gości i organizatorów przyjęcia komunijnego.
Warto o preferencje zapytać rodzinę i bliskich przy wręczaniu zaproszeń, ponieważ jest wiele osób, które mają alergie pokarmowe, nie spożywają mięsa albo/oraz produktów odzwierzęcych. Przy wybieraniu menu na komunię w domu warto też mieć na uwadze, aby wszystkie dania w postaci dań gorących, przystawek i deserów idealnie współgrały ze sobą. Warto dokładnie przemyśleć wybór każdej potrawy, aby całość idealnie ze sobą współgrała.
Jakie wybrać przystawki na komunię w domu? Przykłady
Wybór przystawek na przyjęcie komunijne w domu nie jest specjalnie trudnym zadaniem. Możemy bowiem zdecydować się zarówno na przekąski przygotowane w sposób tradycyjny lub nowoczesny. Dobrym pomysłem będzie postawienie na klasyczny talerz wędlin, jajka z majonezem lub faszerowane oraz rybę po grecku.
Oprócz tego możemy zaproponować gościom także różne sałatki: sałatkę gyros, grecką lub sałatkę z wędzonym kurczakiem i ananasem oraz np. mini bruschetty z pomidorami, posypane świeżą bazylią. Dobrym pomysłem będzie również podanie pomidorów z mozzarellą i pesto z bazylii.
Dania gorące w menu na komunię w domu – jakie będą najlepsze?
Obiad jest punktem kulminacyjnym każdego przyjęcia komunijnego. Wybór odpowiednich dań gorących jest zatem niezwykle istotny przy komponowaniu całego menu na komunię.
Dania gorące na takich uroczystościach powinny być przede wszystkim przyrządzone w sposób, który umożliwi nam łatwe podzielenie posiłku na poszczególne porcje. Idealnie sprawdzą się zatem takie potrawy jak chociażby kotlet schabowy, sztuki mięsa oraz dania jednogarnkowe.
Dania gorące na komunię dobrze jest podawać z frytkami, puree ziemniaczanym czy też opiekanymi ziemniaczkami. To takie połączenie, które zjedzą zarówno dorośli, jak i dzieci, szczególnie jeśli małych gości jest sporo. Do tego, jako dodatek, idealnie sprawdzą się warzywa na gorąco, takie jak marchewka, buraczki czy też fasolka szparagowa.
Można też przygotować surówki, bo te mogą postać chwilę dłużej i można je wtedy przygotować z wyprzedzeniem. Dzięki różnorodności, goście, zgodnie ze swoimi preferencjami, będą mogli wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.
Menu na komunię - przykład
Przyjęcia komunijne w domu zazwyczaj mają formę klasycznego obiadu, który często uzupełniany jest również o podwieczorek i kolację. Warto dlatego zaplanować przede wszystkim rodzaj dań obiadowych oraz deseru, które pojawią się na stole podczas przyjęcia komunijnego.
Na tego rodzaju eventach bardzo często dominują dania tradycyjne, które zazwyczaj są znane i lubiane przez wszystkich gości. Przy konstruowaniu menu, tak jak wspominaliśmy powyżej, warto także skomponować specjalne posiłki z myślą o najmłodszych uczestnikach przyjęcia czy o osobach z alergiami lub odmiennymi od większości dietami (wegetariańską, wegańską czy bezglutenową).
Potrawy tradycyjne takie jak chociażby rosół, kotlet schabowy (lub z piersi kurczaka) czy devolay są popularnymi propozycjami w menu. Nie musicie jednak kurczowo trzymać się tego schematu. Na przyjęciach komunijnych dużą popularnością cieszą się bowiem np. zupy w formie kremu czy też makarony z oryginalnymi dodatkami.
Tradycyjne menu na komunię
Zupa: rosół; Danie główne: kotlet devolay lub pierś z kurczaka nadziewana warzywami, zapiekane ziemniaki oraz surówka z kiszonej kapusty; Deser: beza Pavlova z kremem i owocami; Zimne przekąski: talerz z wędlinami i serami, zimne kiszone i konserwowe dodatki, takie jak na przykład: papryka, ogórki, sałatka warzywna oraz grzybki marynowane.
Ile kosztuje menu na komunię w domu, czyli catering?
Przy organizacji komunii w domu, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firmy cateringowej. Wszystko po to, aby organizatorzy mieli chwilę wytchnienia podczas trwania przyjęcia.
Wystarczy wybrać jedynie konkretne dania z menu komunijnego, podać liczbę ich porcji, a całą resztą zajmie się wówczas wybrana uprzednio firma cateringowa. Catering jest zatem niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Cena cateringu menu na komunię zależy od tego, jakie dania wybierzemy oraz ile osób pojawi się na naszym przyjęciu.
Średni koszt cateringu na komunię wynosi w okolicach 80 zł za osobę. Jeśli płacimy za menu na komunię w restauracji, koszt za tzw. talerzyk wynosi około 100-120 zł za osobę. Wszystko rzecz jasna zależy jednak od miejscowości, w jakiej mieszkamy, firmy cateringowej lub restauracji oraz wybranego menu na komunię.
Zazwyczaj do wyboru są dwie opcje - podstawowa, w której firmy oferują zupę, danie główne oraz deser, a także rozszerzona, która dodatkowo posiada również zimny bufet, w którym znajdziemy różnego rodzaju wędliny, sałatki i przekąski.