Nastoletnie dziewczyny, zwłaszcza te w wieku 15 lat, ból z powodu odrzucenia społecznego odczuwają znacznie silniej niż dorośli. To na tę grupę rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę w czasie ferii. Dlaczego?
Przemoc wobec uczniów w sieci w czasie ferii 2021.
Co 5 osoba w związku z nękaniem w sieci podejmuje próbę samobójczą.
Dr Urszula Sajewicz-Radtke radzi, co powinien robić rodzic, by ocalić dziecko przed agresją w internecie.
Te ferie będą dla szczególnie dotkliwe dla nastolatek. Agresja i nękanie z realnego świata przenoszą się do sieci i tam egzekwowane są ze zdwojoną siłą, bo oprawca zza ekranu komputera czuje się bardziej bezkarny. Problem dotyczy znakomitej większości dzieci.
Co więcej, ferie to zawsze był czas na pogłębienie relacji uczniów np. na półkoloniach, gdyż cały świat nie kręcił się wokół nauki. Te ferie wielu uczniów i tak spędzi w domach – online. Różne organizacje i instytucje przygotowały dla najmłodszych specjalne programy, które pomogą im spędzić czas wolny od szkoły przed telewizją lub w sieci.
Dla nastolatków i młodszych dzieci takie rozwiązanie, to żadne rozwiązanie. Fakt, że dzieci wciąż będą surfować po internecie, zwiększa prawdopodobieństwo, że staną się ofiarą przemocy. Szczególnie poszkodowane będą w związku z tym nastoletnie uczennice.
Nastolatki bardziej narażone w sieci
Jak wskazuje dr Urszula Sajewicz-Radtke z Pracowni Testów Psychologicznych i Pedagogicznych w Gdańsku: "Z badań Robina Kowalskiego wynika, że nawet 85 proc. dzieci w wieku 12-13 lat doświadczyło w sieci przemocy i jedynie 10 proc. mówi o tym dorosłym".
— Badania Amandy Lenhart pokazują, że 32 proc. nastolatków doświadczyło nękania za pośrednictwem sieci, tyle samo było zaczepianych w internecie przez obce osoby i co ważne dotyczyło to głównie dziewcząt. Co 5 osoba w związku z tym podejmuje próbę samobójczą — mówi dr Urszula Sajewicz-Radtke.
To alarmujący komunikat, na który powinni zareagować dorośli. Ty bardziej, że zalążkiem problemu najczęściej okazuje się "zamieszczanie w sieci czegoś na temat jakiejś osoby, by rozśmieszyć innych".
Takie działania są nierzadko przez opiekunów niesłusznie trywializowane, a dzieci pozostawione z niezrozumieniem sytuacji. Dlatego powinno się z nimi rozmawiać o tym, co dzieje się w sieci.
Dziecko nękane w sieci — co robić?
Dr Urszula Sajewicz-Radtke radzi, co powinien robić rodzic:
— Odciągać, ograniczać dzieci od technologii na rzecz realnych kontaktów interpersonalnych — to dbanie o prawidłowy rozwój ich mózgów.
— Tworzyć atmosferę zaufania, taką, że gdy dzieci doświadczą przemocy rówieśniczej w internecie, gdy zostaną wyrzucone z klasowego czatu, to nam o tym powiedzą, przyjdą po pomoc i realne wsparcie.
— Tworzyć dla nich atrakcyjny świat poza internetem, stymulować ich pasje, dawać przestrzeń do rozwoju.
— Nie ględzić, nie marudzić, raczej pytać i być przy nich.
— Mieć kontrolę nad tym, co robią z internecie i z kim, co piszą, jak się czują. Być z dziećmi realnie, a nie wirtualnie.