Finanse twojej rodziny. Tak małymi kroczkami możesz poprawić wasz budżet domowy

O rodzinne finanse można zadbać na dwa sposoby. Z jednej strony oszczędzanie, z drugiej inwestowanie. Przedstawiamy proste sposoby, jak poprawić domowy budżet
O rodzinne finanse można zadbać na dwa sposoby. Z jednej strony oszczędzanie, z drugiej inwestowanie. Przedstawiamy proste sposoby, jak poprawić domowy budżet 123rf.com / dotshock
Choć zadowolenie z warunków materialnych deklaruje 67 proc. Polaków, a jedna trzecia z nich ocenia pozytywnie swoją sytuację finansową (badania CBOS, styczeń 2019), to ten rok do samego końca nie będzie łaskawy dla kieszeni polskich rodzin. Wystarczy spojrzeć na rosnące ceny żywności w sklepach. Dlatego warto pogłówkować, jak poprawić domowy budżet.


O rodzinne finanse, jak o każde inne, można zadbać na dwa sposoby. Z jednej strony oszczędzanie, czyli cięcie wydatków na różnych polach, z drugiej inwestowanie, czyli pomnażanie znajdującego się w dyspozycji kapitału. Najlepiej po prostu łączyć obie metody, aby mniej pieniędzy wyciekało z domowego budżetu, a zgromadzone na koncie środki pracowały na siebie.

Sporo, jeśli nie najwięcej, wydajemy na jedzenie, toteż od przeglądu lodówki nie zaszkodzi rozpocząć oszczędzania. Tworzenie listy zakupów, wędrówka po sklepach z torbą wielokrotnego użytku, kupowanie sezonowych produktów, unikanie przetworzonej żywności, samodzielne przyrządzanie posiłków do pracy to proste, acz sprawdzone sposoby oszczędzania na jedzeniu.
Kolejny duży wydatek w skali miesiąca dla gospodarstw domowych to koszty utrzymania mieszkania. W ramach opłaty mieszkaniowej znaczące obciążenie dla budżetu rodzinnego generują rachunki za wodę. Tu pomoże zmiana nawyków (zakręcanie wody przy myciu, prysznic zamiast wanny) oraz zakup sprzętów (proste urządzenia wodooszczędne, nowe uszczelki).

Wiele rodzin narzeka też na zbyt wysokie rachunki za energię elektryczną. Wyłączanie z kontaktu sprzętów elektronicznych, wymiana żarówek na energooszczędne, zmiana taryfy na najbardziej odpowiadającą aktywności domowników, użytkowanie listw zasilających z wyłącznikiem i racjonalne korzystanie ze światła składają się na elementarz praktyk oszczędzania na prądzie.


Nic nie stoi na przeszkodzie, by w parze z działaniami prooszczędnościowymi szły inwestycje gromadzonych funduszy w produkty finansowe. Dla większości Polaków taką najprostszą od wielu lat "poduszką finansową" są lokaty terminowe. Od oddanych w depozyt do banku środków pieniężnych naliczane są odsetki, które po upływie określonego czasu trafiają na konto klienta.

Nie da się jednak ukryć, że lokaty jako najmniej skomplikowane i obarczone najmniejszym ryzykiem instrumenty finansowe nie są tymi narzędziami, które przynoszą największe zyski. Oprocentowanie oprocentowaniu jednak nierówne, gdyż banki i na tym polu konkurują ze sobą o klienta. Jak sprawnie poruszać się w gąszczu ich ofert i wyszukać tę najlepszą?
Oczywiście odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – w internecie. Przechodząc do konkretów, prostym i oszczędzającym nasz czas sposobem są porównywarki produktów bankowych takie jak Finanse Rankomat. Na tej stronie będziemy mogli zestawić ze sobą oferty kredytów gotówkowych, lokat terminowych i kont osobistych największych banków w Polsce.

Porównanie lokat na 2019 rok z pomocą finanse.rankomat.pl pozwala na przegląd ponad 300 lokat bankowych różniących się oprocentowaniem i okresem trwania. Korzystając z przejrzystej porównywarki z kilkoma filtrami w postaci suwaków i opcji do zaznaczenia, użytkownik z łatwością wyszuka lokatę (tak dla nowego, jak i stałego klienta) z największym prognozowanym zyskiem.

Niezależnie od zysków na lokacie warto wyrobić w sobie bardziej efektywny nawyk do oszczędzania. Zamiast odkładać oszczędności z pieniędzy, które nam zostają w budżecie domowym pod koniec miesiąca, opłaca się zrobić z nich stały wydatek, przelewając np. 3-5 proc. naszego miesięcznego wynagrodzenia na konto od razu z chwilą otrzymania wypłaty.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Rankomat

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...