Rafalska jednym zdaniem pokazała co myśli o polskich ojcach. Nocą przegłosowano program "Mama 4+"

Sejm uchwalił projekt "Mama 4 plus"
Sejm uchwalił projekt "Mama 4 plus" Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W nocy ze środy na czwartek Sejm uchwalił ustawę "Mama 4 plus". Matczyne emerytury dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci będą wypłacane już od 1 marca tego roku.


Za przyjęciem ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym w wysokości 1100 złotych brutto opowiedziało się 259 posłów. 20 było przeciw, 134 wstrzymało się od głosu.

Mama plus, tata minus
Sejm odrzucił poprawki opozycji, które zakładały m.in. prawo do pobierania świadczenia uzupełniającego także ojcom, którzy nie wypracowali minimalnej emerytury, ponieważ zrezygnowali z pracy zawodowej na rzecz opieki nad co najmniej czworgiem dzieci. Świadczenie będzie przysługiwać ojcu tylko w 2 przypadkach – jeśli matka porzuciła rodzinę lub zmarła.

Posłowie opozycji uznali ustawę w obecnym kształcie za naruszenie konstytucyjnej zasady równości i dyskryminację ojców. Sugerowali też, że państwową emeryturę powinny otrzymywać także matki pracujące, gdyż w przeciwnym razie będzie to "sygnał dla kobiet, żeby wycofały się z rynku pracy".

– To dobra regulacja, nie zrobiliście tego wcześniej, więc poprzyjcie to, co my przygotowaliśmy –podsumowała te głosy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Emeryturę będzie mógł przyznać – na wniosek osoby zainteresowanej (60-letniej matki lub 65-letniego ojca) Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...