"Zostawimy nerwy przed wejściem". 13-letni Janek napisał poruszający list do minister Rafalskiej

13-latek napisał list do minister Rafalskiej
13-latek napisał list do minister Rafalskiej Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta/Facebook
Jan ma prawie 13 lat. – Mam spektrum autyzmu. Mam kilka trudności i dużo zalet. Jestem odważny i interweniuje w ważnych sprawach – takimi słowami chłopiec rozpoczął list do minister Elżbiety Rafalskiej.


O Janku zrobiło się głośniej, gdy interweniował w sprawie nazywania autyzmu chorobą psychiczną.

– Autyzm to nie jest choroba psychiczna – to całościowe zaburzenie rozwoju. Każda osoba z autyzmem jest inna. Nie jest chora na autyzm, tylko ma autyzm i kontaktuje się z otoczeniem po swojemu. Ludzie ze spektrum autyzmu mają wiele pasji, mają przyjaciół – napisał 2 miesiące temu do Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, apelując o "wypuszczenie do szkół podręcznika z prawdą o autyzmie".

Tym razem chłopca poruszyła kwestia osób niepełnosprawnych, a dokładnie walka o środowiskowe domy samopomocy typu D. W grudniu 2018 roku rząd usunął z projektu rozporządzenia plan stworzenia środowiskowych domów samopomocy dla osób z autyzmem.

– To takie domy, które są dobre i bezpieczne dla moich kolegów. Te domy to szczęście dla nich i spokojne serce ich rodziców. Pani Minister, jestem smutny, bo wiem dziś, że takich domów typów D dla osób z autyzmem nie będzie – napisał w liście Jan.13-latek nazywany jest "samorzecznikiem". Minister Rafalską poprosił o spotkanie, na którym chciałby nie tylko porozmawiać, ale i przekazać ponad 20 tysięcy podpisów pod petycją "Nie zamykajmy dorosłych z niepełnosprawnością w czterech ścianach!".

"Zostawimy nerwy przed wejściem", "pokażemy słowa, pokażemy siebie i poprosimy o pomoc" – napisał chłopiec. Chciałby sam opowiedzieć pani minister, jak to jest żyć z autyzmem i dlaczego środowiskowe domy samopomocy są takie ważne zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i dla ich bliskich.


Petycję może podpisać pod tym adresem: chcemycalegozycia.pl/sds/
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE