"Nie mogłam nabrać powietrza". O tym, czego lepiej nie jeść, gdy pyli brzoza, nikt nie mówi

olgavolodina / 123RF Zdjęcie Seryjne
Każdy zna jakiegoś alergika. Jeden znajomy nie może zjeść ciastka z orzechami, inny na pewno odmówi pikniku w majowe popołudnie, bo zamiast przyjemności odczuje przykre skutki związane z pyleniem traw. Jest jednak jeszcze jeden problem, znacznie bardziej uciążliwy, a i niestety rzadko wspominany przez lekarzy - alergie krzyżowe.


Alergie krzyżowe
Czy można nagle mieć wysypkę po zjedzeniu owocu, który wcześniej zajadaliśmy ze smakiem? Albo dostać wstrząsu anafilaktycznego na produkt, na który nie mamy uczulenia, co potwierdziły testy? Niestety odpowiedzi na oba pytania brzmią: "tak" i wiążą się z niebezpieczeństwem związanym z alergiami krzyżowymi, o których wciąż mówi się niewiele.


Jakiś czas temu pisaliśmy o uczuleniu na nikiel, a swoją historię opowiedziała nam Kasia, która prowadzi bloga "Harmony life&style". – Niestety moja alergia jest bardzo trudna do zdiagnozowania, ponieważ jestem uczulona na bardzo wiele rzeczy, są to tzw. alergie krzyżowe. Żeby dojść do tego, na co powinnam uważać, przez ostatnie lata zrobiłam wiele badań. Łącznie odwiedziłam kilkunastu lekarzy. Dodatkowo jestem dość trudnym przypadkiem, ponieważ moje uczulenie potrafi się wycofać i nie dawać żadnych objawów przez rok czy dwa, następnie atakuje zupełnie niespodziewanie. Ostatnim tropem jest wykrycie silnej alergii na nikiel, które wyszło w testach płytkowych po odczycie po 48 i 72 godzinach – powiedziała blogerka.


Pylenie roślin, a dieta
Teraz na temat zwrócił uwagę serwis zdrowotny Radia Zet: "Mango w okresie pylenia brzozy i bylicy, może wywoływać reakcje alergiczne, natomiast ziarna słonecznika wchodzą w krzyżowe reakcje z pyłkami leszczyny, olchy, brzozy". Dlatego, nawet jeżeli nie mamy stwierdzonej alergii na mango czy słonecznik, to możemy mieć problem...


I to problem, z którego istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Osoby ze stwierdzonym uczuleniem na pyłki brzozy w okresie pylenia powinny zrezygnować z jedzenia jabłek, gruszek, kiwi, mango, marchewki, pomidora, selera, a także unikać dań z curry czy używania lateksowych rękawic.

Słuchajmy specjalistów
Prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wskazuje, że "co trzecia osoba z alergią pyłkową będzie miała objawy reakcji krzyżowej w czasie pylenia. Nie powinna więc ustalać swojej diety tylko na podstawie wyników tekstów alergicznych. Niestety wielu pacjentów pod wpływem przekazów reklamowych coraz chętniej wykonuje takie testy i samodzielnie dokonuje ich interpretacji".

Dlatego obowiązkowo należy konsultować wyniki testów ze specjalistą alergologiem, który pomoże alergikowi dobrać dietę. Prof. Czarnobilska podaje przykład pacjentki, u której zdiagnozowano alergię na drzewa (leszczyna, olcha, brzoza) i dostała od lekarzy instrukcje na temat pokarmów (np. słonecznik), które mogą z nimi wchodzić w reakcję krzyżową. Przez kilka lat kobieta przestrzegała diety, jednak później na własną rękę wykonała testy, które nie wykazały uczulenia na słonecznik, więc uznała, że może go zjeść. – Po około 10 minutach od zjedzenia gardło zaczęło puchnąć, nie mogłam nabrać powietrza, serce bardzo szybko biło. Ręce i nogi zaczęły mi się trząść, nie mogłam ustać na nogach i zrobiło mi się słabo – tak opisywała swój stan po tym jak trafiła do szpitala.

Odczulanie za pomocą szczepionek w zastrzykach lub podjęzykowo trwa 3-5 lat i może być stosowane u dzieci od 5. roku życia. Polskie Towarzystwo Alergologiczne podaje, że w Polsce ok. 30 proc. osób uczulonych na pyłki roślin reaguje krzyżowo z pokarmami, a w przypadku osób uczulonych na pyłki brzozy – aż 80 proc.

Może cię zainteresować także: Kalendarz pylenia roślin 2018. Co i kiedy pyli?Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Strach jest zaraźliwy. Psycholog: zanim zaczniesz tłumaczyć dziecku świat, przepracuj swoje lęki

B JAK BEZPIECZEŃSTWO, B JAK BELLA BABY HAPPY PANTS

0 0Dom najbezpieczniejszym miejscem? To mit – zobacz, ile zagrożeń czyha na twoje dziecko
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"