Plamienie przed okresem – co może być przyczyną?

Plamienie przed okresem - co może oznaczać?
Plamienie przed okresem - co może oznaczać? Prawo autorskie: conejota / 123RF Zdjęcie Seryjne
Średnio 4 doby w trwającym 28 dni cyklu menstruacyjnym przypadają na krwawienie miesięczne, czyli tzw. okres. Zdarza się jednak, że kobieta na kilka dni przed miesiączką zauważa plamienie. Co może być powodem takiego stanu? Czy należy się tym martwić?


Plamienie przed okresem
Możliwe jest, że przed okresem wystąpi plamienie z pochwy i będzie to całkowicie naturalne. Najczęściej jest ono wynikiem występowania niewielkiej ilości wydzieliny z pochwy, która połączona z krwią zostaje wydalona na bieliznę. Czasem plamienie pozostawia ślady krwi, innym razem może to być śluz. Jeśli plamienie pojawia się sporadycznie, raz na kilka miesięcy i nie towarzyszą temu inne objawy, nie będzie to powodem do niepokoju. Warto jednak skonsultować jednak swój stan z lekarzem ginekologiem na kolejnej wizycie kontrolnej.
Naturalne przyczyny plamienia przed miesiączką
Na krótko przed terminem planowanej miesiączki zdarza się, że kobiety zauważają nieznaczne plamienie. Nie musi ono oznaczać toczącej się infekcji czy innej przyczyny chorobowej. Bardzo często plamienie wiąże się z niewydolnością ciałka żółtego, przez co w organizmie kobiety jest zbyt mało progesteronu, tj. hormonu odpowiadającego za prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka w endometrium w ścianie macicy.


Fizjologiczną przyczyną plamienia przed okresem może być zaniżony poziom estrogenów w okresie owulacji. Przy jajeczkowaniu może dojść do obniżenia stężenia tych hormonów, co wywołuje tzw. typowe plamienie okołoowulacyjne, pojawiające się na ogół w okolicach 14. dnia całego cyklu menstruacyjnego. Kiedy ilość estrogenów w organizmie ulega po jajeczkowaniu unormowaniu, plamienie natychmiast ustaje. Częste plamienia przed okresem występują u kobiet dojrzałych, u których zbliża się menopauza.

Na plamienie w trakcie trwania cyklu menstruacyjnego, przed okresem, narzeka wiele pań stosujących antykoncepcję hormonalną. Najczęściej ma ono miejsce we wczesnym etapie stosowania kuracji antykoncepcyjnej. Powinno z czasem zaniknąć, ale jeśli trwa od pół roku lub dłużej, trudno będzie to uznać za całkowicie normalny objaw stosowania środków antykoncepcyjnych, dlatego trzeba zgłosić się do lekarza celem sprawdzenia, co powoduje plamienie i ewentualnie zmienić przyjmowany przez kobietę środek.
Inne przyczyny plamienia
Organizm daje nam wiele sygnałów świadczących o nieprawidłowościach lub rozwijających się chorobach. Plamienie przed okresem również jest takim symptomem i może ono sygnalizować:
-występowanie nadżerki,
-pojawienie się stanu zapalnego narządów płciowych,
-występowanie polipów szyjki macicy,
-występowanie mięśniaków macicy,
-rozwój zapalenia przydatków.


Poza tym plamienie występuje cały czas przy stanach chorobowych, a wydzielina z pochwy jest obfita, a kobieta narzeka poza tym na gorączkę lub ból w podbrzuszu. Takie objawy towarzyszące mogą wskazywać na poważny stan chorobowy-chlamydiozę, a nawet być sygnałem rozwijającego się nowotworu w obrębie narządów rodnych.

Kiedy udać się do ginekologa?
Plamienie powinno być skonsultowane z ginekologiem. Ustali on przyczynę, a ta może wynikać na przykład z plamienia implantacyjnego, integralnie związanego z ciążą. Kobieta powinna absolutnie wybrać się do lekarza, jeśli plamienie przed okresem pojawia się coraz częściej niż tylko incydentalnie, w jednym cyklu miesiączkowym, albo towarzyszą mu inne, niepokojące objawy, takie jak ból podbrzusza.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE