Nie masz okresu? To niekoniecznie ciąża! Przyczyny braku miesiączki

Menstruacja
Menstruacja Prawo autorskie: andreypopov / 123RF Zdjęcie Seryjne
Brak okresu nie musi oznaczać, że kobieta jest w ciąży. Taka sytuacja może wynikać z wielu powodów. Na co jeszcze może wskazywać brak okresu i co powinna zrobić kobieta, która zauważa mocne opóźnienie miesiączki?


Niezależnie od tego, czy starasz się zajść w ciążę, czy też stosujesz środki antykoncepcyjne dla przeciwdziałania zapłodnieniu, spóźniający się okres jest dla Ciebie stresującą sytuacją. Zaczynasz się zastanawiać-czy to ciąża? Brak okresu to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży, ale nie zawsze jest równoznaczny z tym, że masz spodziewać się dziecka.


Miesiączka-nieodłączny element życia kobiety
W cyklu menstruacyjnym każdej dojrzałej kobiety występuje 4-5 dni menstruacji, czyli miesiączki. To krwawienie miesięczne potocznie określane jako okres. Dlaczego kobieta krwawi? Fizjologia funkcjonowania układu rozrodczego u kobiet została tak skonstruowana, że raz w miesiącu, a właściwie w cyklu menstruacyjnym występuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej. Jeśli nie zostanie ona zapłodniona w czasie tzw. dni płodnych, to obumiera i jest wydalana z organizmu. Ma to miejsce cyklicznie i polega na złuszczaniu się nabłonka macicy, czyli endometrium. W wyniku złuszczania się endometrium pojawia się krwawienie, które trwa mniej więcej cztery doby na każde 28-30 dni cyklu miesięcznego. W czasie miesiączki kobieta traci około 50-150 ml krwi. Krwawieniu często towarzyszą bóle podbrzusza, które wynikają ze skurczów macicy.

Jeśli w czasie dni płodnych dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej i zagnieździ się ona w endometrium, wówczas okresu nie będzie. Brak miesiączki jest zaliczany do pierwszych objawów ciąży. Istnieje jednak wiele powodów zaburzenia cyklu menstruacyjnego, które odsuwają w czasie okres, albo też wstrzymują krwawienie.


Przyczyny braku menstruacji
Ciąża jest tylko jednym z powodów braku miesiączki w danym cyklu lub w kolejnych cyklach menstruacyjnych. Jeśli więc zostanie ona wykluczona na podstawie testu ciążowego, badania krwi Beta hCG oraz przez ginekologa, warto poszukać innych powodów braku menstruacji, wśród których można wymienić:
-występowanie zaburzeń hormonalnych,
-zmianę klimatu,
-niedowagę lub otyłość kobiety,
-przyjmowanie niektórych leków,
-życie w warunkach permanentnego stresu,
-menopauzę,
odstawienie stosowanej dotychczas antykoncepcji.

Przyczyny medyczne
Jedną z głównych przyczyn braku miesiączki są zaburzenia w gospodarce hormonalnej kobiety. Pod względem technicznym wynika to z nadmiaru prolaktyny we krwi lub z zaburzeń w zakresie wydzielania hormonów płciowych. Zaburzenia hormonalne mogą mieć swoje podstawy w występowaniu u pacjentki chorób układu rozrodczego:
-endometriozy,
-zespołu policystycznych jajników.

Do zaburzeń w sferze hormonalnej może dojść także i z uwagi na inne dolegliwości ogólnoustrojowe, a nie tylko bezpośrednio przez choroby związane z układem rozrodczym. Zaburzenia w wydzielaniu hormonów prowadzą do nieregularnych miesiączek, a nawet mogą stać się przyczyną całkowitego zaniku okresu na dłuższy czas. Po zdiagnozowaniu problemu pacjentka może być odpowiednio leczona, najczęściej farmakologicznie, dzięki czemu zostanie przywrócona jej równowaga hormonalna, a okres powinien wrócić.
Spóźniająca się miesiączka może wynikać z zaburzeń spowodowanych odstawieniem antykoncepcji hormonalnej, a może też wskazywać na początek menopauzy, zwłaszcza jeśli przebiega w towarzystwie napadów gorąca, duszności i z bezsennością.
Powody środowiskowe braku miesiączki
Nagła zmiana klimatu, nadwaga i otyłość, a także życie w ciągłym stresie prowadzić mogą do zaburzeń menstruacji w cyklu miesięcznym kobiety. U kobiet mających problemy z wagą często występuje problem wtórnego zaniku miesiączki. Menstruacja może zaniknąć, kiedy kobiety mocno się odchudzają, za pomocą bardzo restrykcyjnych diet, które nie pozwalają na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga sprzyjają wystąpieniu zmian hormonalnych i nadmiaru hormonów. Miesiączka wówczas pojawia się nieregularnie albo długotrwale zanika. Podobnie działa stres. Stan napięcia nerwowego prowadzi do zatrzymania miesiączki, ponieważ w organizmie wzrasta poziom prolaktyny produkowanej przez przysadkę mózgową. Hormon ten odpowiada za zatrzymanie owulacji.

Dlatego, jeśli spóźnia i się okres, niekoniecznie jesteś w ciąży. Stan ten może wynikać z zaburzeń hormonalnych, wywołanych chorobą nadwagą lub niedowagą, przyjmowaniem niektórych leków i z wielu innych powodów.

Czy któraś z was zmagała się ze spóźniającą się miesiączką? Jakie były tego przyczyny?

Może cię zainteresować także: Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla?


Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć