Ten eksperyment pozwoli wam dokonać szybkiej selekcji, co jest ważne w życiu. Zróbcie to dla siebie i nauczcie dzieci

Dwa kółka mogą szybko wykazać, co jest ważne w życiu i na co mamy wpływ.
Dwa kółka mogą szybko wykazać, co jest ważne w życiu i na co mamy wpływ. Zrzut z ekranu z blogspsychcentral.com
"Kiedy ludzie wierzą, że nie mają kontroli nad tym, co im się przytrafia, przestają walczyć o poprawę i poddają się". Dlatego tak ważne jest, by zrobić ten eksperyment i zdać sobie sprawę, że nie nad wszystkim możemy mieć kontrolę.

Decydowanie za kogoś rodzi bunt
Od urodzenia ktoś decyduje za nas. Najpierw rodzice, którzy wiedzą, co jest najlepsze dla dzieci, później nauczyciele, starający się ich czegoś nauczyć, przyjaciele, którzy pomagają im ze wszystkich sił. "Musisz zjeść marchewkę", "Zostań w domu zamiast pójść do kolegi", "Musisz wrócić do domu o 22.00" – praktycznie nad niczym nie mamy kontroli. Dorośli decydują, a my musimy wypełniać ich polecenia. Nic dziwnego więc, że młodzież szybko się buntuje, albo wręcz przeciwnie – poddaje. Płynnie przechodzimy do kontrolowania nas przez pracodawców, partnerów i frustracji z tym związanej.
Martin Seligman, psycholog, wykonał serię eksperymentów odnośnie kontroli i odkrył, że kiedy ludzie mają poczucie, że nie mają wpływu na to, co im się przytrafia, przestają walczyć i poddają się. Nawet jeżeli mają do czynienia ze złymi doświadczeniami, nie mobilizują się, bo żyją w przeświadczeniu, że i tak nic z tym nie zrobią. Nazywa się to "wyuczona bezradność". Dzieci, które nie osiągały sukcesów w szkole podstawowej, mogą wychodzić z założenia, że ich starania i tak nie przyniosą efektu, a dalsza praca nie ma sensu.

Kontrola = spokój
Dlatego kiedy wierzymy, że mamy realną kontrolę nad naszym życiem, czujemy się lepiej. Jesteśmy mniej niespokojni i szczęśliwsi. Może nie mamy zawsze kontroli nad tym, co zjemy na obiad, ale są pewne sprawy, na które możemy mieć wpływ. Najważniejszym zadaniem jest określenie, na co mamy, a co jest absolutnie poza naszymi możliwościami. Takie podejście ułatwi nam życie, sprawi, że skoncentrujemy się na tym, co jest tak naprawdę ważne.
Podejmij wyzwanie i zrób eksperyment
1. Narysuj 2 koła.

2. W środkowym wypisz te aktywności, na które masz wpływ, np.: co czytam, co jem, moje hobby, jak się ubieram, z kim rozmawiam, moja postawa, moje przemyślenia.

3. W zewnętrznym wypisz te, na które zupełnie nie masz wpływu: inni ludzie, złe nowiny, zachowania innych osób, pogoda, przyroda i inne.

4. Codziennie dopisuj do obu kółek sprawy, nad którymi udało ci się przejąć kontrolę, albo dowiodłaś, że nie masz na nie żadnego wpływu.

Challenge #2 is quick and POWERFUL. What's in your control? Boost your child's well-being with our paper napkin challenges!

Opublikowany przez GoZen: Anxiety Relief for Children na 21 lutego 2017
Ten eksperyment pozwoli naprawdę uporządkować sobie pewne sprawy w głowie. Zrozumienie, że są tematy, które są poza naszą kontrolą, odstresuje nas i uchroni przed poczuciem bezradności.


Koniecznie udostępniajcie znajomym.

źródło: GoZen

Napisz do autora: ewa.podlesna-slusarczyk@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE