"Proszę ostrzeżcie inne kobiety" – niewiele kobiet wie, jak niebezpieczny może być ból w podbrzuszu
Redakcja MamaDu
22 listopada 2021, 14:51·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 22 listopada 2021, 14:51
Często bagatelizujemy dolegliwości bólowe, zrzucając to na karb zmęczenia, miesiączki, owulacji, czy przedźwigania. Niestety, czasem taki ból może wiązać się z zagrożeniem życia. Jedną z przyczyn może być pęknięcie torbieli jajnika.
Reklama.
Pęknięcie torbieli jajnika to przypadłość, która może zagrażać życiu kobiety. Nie bagatelizuj jej objawów.
Ból podbrzusza, ogólne złe samopoczucie nudności, a nawet omdlenia - oto objawy pęknięcia torbieli jajnika.
Torbiel na jajniku może być zupełnie niegroźna, jednak należy ją regularnie kontrolować i jeśli lekarz zaleci jej chirurgiczne usunięcie - zrobić to.
Torbiel jajnika - co to jest
Torbiel jajnika to wypustka tworząca się na jajniku, wypełniona krwią, albo płynem surowiczym. Powstaje w momencie, gdy pęcherzyk Graffa nie pęknie. Może także wynikać z zaburzeń hormonalnych, nieregularnej miesiączki, czy policystycznych jajników.
Pęknięcie torbieli jajnika - przyczyny
Nie da się wskazać jednoznacznie przyczyny pęknięcia torbieli jajnika. Niekiedy wskazuje się na duży rozmiar, wysiłek fizyczny lub urazy. Bywa, że kobieta nawet tego nie zauważa, a pęknięcie torbieli jajnika nie niesie za sobą żadnych konsekwencji (torbiel czynnościowa).
W przypadku przy torbieli endometrialnej pęknięcie może nawet stanowić zagrożenie dla życia pacjentki. Gdy dojdzie do wylania zawartości torbieli do jamy otrzewnej, wówczas mogą pojawić się objawy wstrząsu. Konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza.
W wyniku pęknięcia może dojść do uszkodzenia jajnika oraz rozprzestrzenienia się infekcji na całą jamę brzuszną. Bez natychmiastowej pomocy medycznej, może dojść do śmierci kobiety.
Torbiel jajnika - objawy pęknięcia
Wśród objawów pęknięcia torbieli jajnika należy wymienić przede wszystkim ostre dolegliwości bólowe, które przypominają kolkę, nudności, wymioty. Może dojść do omdlenia, często kobietom towarzyszy uczucie niepokoju oraz pogarszające się samopoczucie.
Pęknięcie torbieli jajnika bywa trudne do zdiagnozowania. Objawy są podobne do zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia przydatków, czy ciąży pozamacicznej.
Pęknięcie torbieli jajnika można potwierdzić w badaniu ultrasonograficznym. Jeśli torbiel miała charakter czynnościowy, operacja może nie być konieczna, chyba że dojdzie do silnego krwawienia i uszkodzenia jajnika. Jeśli torbiel jest duża i zostanie wykryta, nim pęknie, lekarz może podjąć decyzję o jej profilaktycznym usunięciu.
Duże torbiele jajników mogą uciskać na inne narządy, np. pęcherz moczowy czy jelita.
Pęknięcie torbieli jajnika - straciłam półtora litra krwi
O tym, dlaczego bólu w podbrzuszu nie można ignorować, napisała nasza czytelniczka. Autorka listu prosi, aby przedstawić jej historię innym kobietom i apeluje, żeby nigdy nie bagatelizować problemu. Jej historia zakończyła się szczęśliwie, ale mogło być inaczej.
"Był poniedziałek, czułam się w ten dzień jak w każdy inny. Wieczorem zaczęło mnie pobolewać podbrzusze, ale ponieważ za kilka dni powinnam dostać miesiączki, pomyślałam, że to jest przyczyna. Wieczorem wzięłam tabletkę przeciwbólową i poszłam spać" - zaczyna swoją opowieść autorka listu.
"W nocy obudził mnie kłujący ból pod żebrami. Nie mogłam leżeć, bolało tak samo na plecach, boku i brzuchu. Trochę ulgi przynosiło mi siedzenie" - wspomina czytelniczka. Mąż chciał zabrać ją na SOR, aby sprawdzić, jaka jest przyczyna dolegliwości, jednak kobieta odmówiła.
"Myślałam, że do rana przejdzie ... może to te frytki zjedzone na noc... Wytrzymałam do czwartej nad ranem. Zadzwoniłam po bratową czy przyjedzie do dziecka, bo ja muszę jechać na pogotowie i to ostatnie co pamiętam" - czytamy w liście. Autorka straciła przytomność. Ocknęła się, kiedy mąż dzwonił po pogotowie.
"Lekarz na SOR po zrobieniu USG stwierdził, że jest woda w brzuchu i pewnie pękła jakaś duża torbiel na jajniku. Odesłał mnie na oddział ginekologiczny. Pani ordynator zrobiła mi USG i powiedziała, że jest krew w brzuchu. Operujemy NATYCHMIAST - czytamy, na szczęście pomoc przyszła bardzo szybko.
"Straciłam 1,5 l krwi. Lekarze stwierdzili, że za godzinę mogłam nie żyć. Okazało się, że pękł lewy jajnik. Od czego? Tego nie potrafili mi powiedzieć, ale możliwości jest kilka: ciąża pozamaciczna, torbiel, może niepęknięty pęcherzyk..." - pisze autorka.
Kobieta postanowiła opisać swoją historię, żeby dotrzeć do kobiet, które nie zdają sobie sprawy z tego, że ból w podbrzuszu może być objawem stanu zagrażającego życiu.
"Namawiam też wszystkich, którzy mogą do oddawania krwi. Mój mąż jest krwiodawcą, kilka dni, przed moją operacją oddał krew, a ja potrzebowałam jej bardzo dużo, żyję również dzięki takim ludziom, jak on" - kończy swój list kobieta.