"Proszę ostrzeżcie inne kobiety" – niewiele kobiet wie, jak niebezpieczny może być ból w podbrzuszu

Dolegliwości w podbrzuszu mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety.
Dolegliwości w podbrzuszu mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety. peckyhyong / 123RF
Często bagatelizujemy dolegliwości bólowe, zrzucając to na karb zmęczenia, miesiączki, owulacji, czy przedźwigania. Niestety, czasem taki ból może wiązać się z zagrożeniem życia.


"Proszę ostrzeżcie inne kobiety"
Są takie chwile w życiu kobiety, kiedy zupełnie niespodziewanie dochodzi do zdarzeń, potencjalnie zagrażających życiu. O takim właśnie momencie napisała do nas nasza czytelniczka, posłuchajcie koniecznie.
List czytelniczki
dla Mama:Du.pl

Był piękny słoneczny poniedziałek, czułam się w ten dzień jak w każdy inny. Cały cykl był taki jak poprzednie, bez jakichkolwiek dodatkowych dolegliwości. Wieczorem zaczęło mnie pobolewać podbrzusze, czasami przed miesiączką bolało dużo bardziej, a że miała przyjść za 4 dni, to myślałam, że może przez to... Chciałam spokojnie przespać noc, więc wzięłam Ketonal i poszłam spać.

O 1 w nocy obudził mnie kłujący ból pod żebrami. Nie mogłam leżeć na plecach, na żadnym z boków ani na brzuchu. Trochę ulgi przynosiło mi siedzenie. Mąż od razu mówił, że jedziemy do szpitala, ale ja nie chciałam. Myślałam, że może do rana przejdzie ... może to te frytki zjedzone na noc... Wytrzymałam do godziny 4. Zadzwoniłam po bratową czy przyjedzie do dziecka, bo ja muszę jechać na pogotowie i to ostatnie co pamiętam. Straciłam przytomność. Kiedy ją odzyskałam, w sypialni było już włączone światło, ja siedziałam na podłodze a mąż dzwonił po pogotowie.

Pierwszy lekarz na SOR po zrobieniu USG stwierdził, że jest woda w brzuchu i pewnie pękła jakaś duża torbiel na jajniku. Odesłał mnie na oddział ginekologiczny. Pani ordynator zrobiła mi USG i powiedziała, że jest krew w brzuchu. Operujemy NATYCHMIAST. Pojawiło się wkoło mnie sporo osób. Pobranie krwi na grupę, cewnik, koszula ... W mgnieniu oka znalazłam się na sali operacyjnej.

Straciłam 1.5 l krwi. Lekarze stwierdzili, że za godzinę mogłam nie żyć ... PĘKNIĘTY LEWY JAJNIK. Od czego? Na to nie ma wyjaśnienia ... Mogła być ciąża, która została w jajniku, zamiast osadzić się w macicy, ale nie u mnie ... może torbiel, może niepęknięty pęcherzyk... na to nie ma wytłumaczenia. Chciałam opisać swój przypadek, żeby dotrzeć do kobiet, które tak samo, jak ja nigdy nawet nie słyszały o takim czymś, a może zagrażać to naszemu życiu. Jeśli jest taka szansa namawiajcie też osoby, które mogą, żeby oddały krew. Mój mąż akurat w niedzielę oddał krew a ja we wtorek potrzebowałam, dzięki temu otrzymałam potrzebną mi krew dużo szybciej.

Czym jest pęknięcie torbieli jajnika?
Torbiel jajnika to wypustka tworząca się na jajniku, wypełniona albo krwią, albo płynem surowiczym. Powstaje w momencie, gdy pęcherzyk Graffa nie pęknie, może także wynikać z zaburzeń hormonalnych, nieregularnej miesiączki, czy policystycznych jajników. Nie ma konkretnych powodów, dlaczego dochodzi do pęknięcia torbieli. Czasem jest to nawet niezauważalne i nie niesie za sobą żadnych konsekwencji (w przypadku torbieli czynnościowych), ale niestety zdarza się, że może dojść do sytuacji zagrażającej życiu (przy torbieli endometrialnej). Gdy dojdzie do wylania zawartości torbieli do jamy otrzewnej, wówczas mogą pojawić się objawy wstrząsu. Konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza, gdyż w wyniku pęknięcia może dojść do uszkodzenia jajnika oraz rozprzestrzenienia się infekcji na całą jamę brzuszną, co może być bardzo niebezpieczne.

Jakie są niepokojące objawy pęknięcia torbieli?
Ostre dolegliwości bólowe (kolkowe), nudności, wymioty,omdlenia, uczucie niepokoju oraz pogarszające się samopoczucie – to najczęstsze objawy towarzyszące pęknięciu torbieli. Trudno jest czasem szybko zdiagnozować problem, gdyż powyższe objawy charakterystyczne są także dla zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia przydatków, czy pękniętej ciąży pozamacicznej.

Gdy lekarze potwierdzą, że chodzi o pęknięcie torbieli, wówczas zadecydują o leczeniu. Gdy torbiel miała charakter czynnościowy, wówczas operacja może nie być konieczna, chyba że dojdzie do silnego krwawienia i uszkodzenia jajnika (tak jak być może w przypadku naszej czytelniczki). Często lekarze podejmują decyzję o profilaktycznym usunięciu zbyt dużej torbieli, gdy np. uciska inne narządy, jak pęcherz moczowy i jelita.
Weźcie sobie do serca słowa naszej czytelniczki, by wiedzieć, jak zareagować w sytuacji silnego bólu w podbrzuszu. Nie bagatelizujcie problemu, bo jak się okazuje, konsekwencje mogą być poważne. Zadbajcie o siebie i badajcie się regularnie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...