Nie krzycz, mów krótko i na temat. 6 rad co zrobić, aby dziecko nas słuchało

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/przyja%C5%BA%C5%84-rodzina-matka-mama-ludzie-831522/]HASTYWORDS[/url]/[url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / HASTYWORDS/CC0 Public Domain
Tłumaczysz, prosisz, przekonujesz i w końcu dociera do ciebie, że twoje dziecko wcale cię nie słucha. Mimo że patrzy ci prosto w oczy szybko orientujesz się, że twój przekaz do niego po prostu nie trafia. Dlaczego tak jest i gdzie popełniasz błąd?

Dziecko może nie słuchać z wielu powodów. Jednym z nich jest używanie skomplikowanych słów, które uniemożliwiają jasny przekaz, lub po prostu takich, które mogą wywołać złość czyli m.in. „musisz”, czy „trzeba” – nikt przecież nie lubi, kiedy wydaje mu się polecenia. Jak rozmawiać z dzieckiem, aby mieć pewność, że nas słucha? Podpowiadamy!

Nie krzycz
Bądź spokojna i opanowana. Jeśli będziesz mówić podniesionym głosem, twoje dziecko odbierze to jak atak. Zacznie płakać, zamknie się w sobie i żaden twój komunikat do niego nie dotrze. Rozmowa może również przerodzić się kłótnie, która do niczego dobrego nie doprowadzi. Wiemy, że są sytuacje, w których trudno zapanować nad emocjami, ale wierz nam – spokojna rozmowa to klucz do sukcesu.

Krótko i na temat
Nie tylko dorośli lubią jasne komunikaty, dzieci również. Nie używaj długich i skomplikowanych zdań. Zastąp je prostym sformułowaniem np. „Proszę, abyś posprzątał zabawki z dywanu”. Dziecko wówczas wie co ma zrobić i które konkretnie zabawki masz na myśli.
Ten sam poziom
Jeśli twoje dziecko siedzi, usiądź obok niego. Jeśli leży na łóżku, połóż się obok niego. Rozmowa na tym samym poziomie jest o wiele bardziej skuteczniejsza. Możecie wówczas spojrzeć sobie prosto w oczy, a to pomaga zbudować zaufanie.


Skup się na dziecku
Swoją uwagę poświęć wyłącznie dziecku. Stwórz dobre warunki do rozmowy: wyłącz telewizor, komputer, a telefon schowaj najlepiej do szuflady. Niech nic wam nie przeszkadza. Dziecko poczuje, że jego problemy są dla ciebie ważne, a ten czas jest zarezerwowany wyłącznie dla niego.

Dołącz do zabawy
Zdaniem niektórych, ten sposób jest niezawodny. Jeśli chcesz porozmawiać z dzieckiem, a dokładniej zwrócić mu uwagę, że w pewnej sytuacji zachowało się nieodpowiednio, wykorzystaj chwilę, w której jest zajęte zabawą. Dołącz do niej, a po chwili spokojnym głosem nawiąż do sytuacji, o której chciałabyś porozmawiać.

Okaż czułość
Miłość matki jest bezwarunkowa. Bez względu na to, jak bardzo nie podobało ci się zachowanie dziecka, nie ma ono wpływu na twoje uczucia. Zaczynając rozmowę warto powiedzieć: "Bardzo cię kocham, ale nie podoba mi się, gdy..."

Źródło:parenting.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE