Ból brzucha u dziecka - 7 najczęstszych przyczyn. Co oznacza, jak pomóc, kiedy pójść do lekarza?

Ból brzucha u dziecka może mieć wiele przyczyn, jednak nigdy nie należy go lekceważyć
Ból brzucha u dziecka może mieć wiele przyczyn, jednak nigdy nie należy go lekceważyć Fot. [url=https://www.flickr.com/photos/criminalintent/16596467902/]Flicr.com/Lars Prougmann[/url]/
Ból brzucha u dziecka może mieć wiele przyczyn. Niekiedy oznacza jedynie błahy problem z trawieniem, innym razem wiąże się z poważnymi dolegliwościami. Sprawdź, co należy wiedzieć by szybko i skutecznie pomóc cierpiącemu maluchowi.

Gdy dziecko boli brzuszek, trudno od razu stwierdzić, co mu dolega. Przyczyn bólu mogą być dziesiątki. Niektóre z nich są częste, inne zdarzają się niezwykle rzadko. Jedno jednak jest pewne: bólu nigdy nie należy lekceważyć. Oto dolegliwości, które mogą być z nim związane.

Kolka niemowlęca – zmora najmłodszych dzieci i świeżo upieczonych rodziców. Zazwyczaj występuje u dzieci do piątego miesiąca życia. Ataki kolki najczęściej trwają przez kilka godzin. Niestety nie ma skutecznego lekarstwa na kolkę niemowlęcą. W przypadku dzieci karmionych naturalnie ogromne znaczenie może mieć dieta matki – warto obserwować, który zjedzony przez mamę produkt mógł zaszkodzić maleństwu i na jakiś czas wyeliminować go z diety. Poza tym pomocne mogą okazać się masaże brzuszka i ogrzewanie go ciepłym powietrzem (np. przy użyciu suszarki do włosów).

Zatrucie pokarmowe – mogą mu towarzyszyć biegunka lub wymioty (albo to i to), niekiedy również gorączka i dreszcze. W tym przypadku konieczne jest wprowadzenie lekkostrawnej diety i podawanie dziecku dużej ilości płynów, by się nie odwodniło. Poza wodą możemy dziecku podać również specjalne preparaty do picia, które zawierają elektrolity (dzięki czemu chronią malucha przed odwodnieniem). Objawy zatrucia powinny minąć po kilku dniach.


Zaparcia – to bardzo częsta przyczyna bólu brzucha u dziecka. Ich przyczyn można szukać w diecie dziecka. W tym przypadku pomocne może okazać się uzupełnienie diety malucha produktami bogatymi w błonnik, takimi jak otręby, płatki owsiane, warzywa i owoce. Inną przyczyną zaparć może być stres. Tutaj pomocna może okazać się rozmowa z rodzicem lub z psychologiem. W celu uniknięcia zaparć warto monitorować częstotliwość wypróżnień u dziecka.

Infekcje rotawirusowe – ze względu na podobne objawy mogą być mylone z zatruciem pokarmowym. Z taką infekcją możemy mieć do czynienia w przypadku z częstymi wymiotami, biegunką i wysoką gorączką, z którą nie poradzą sobie leki przeciwgorączkowe. Infekcje rotawirusowe są groźne ze względu na ryzyko odwodnienia, w przypadku ich wystąpienia konieczna jest konsultacja z lekarzem. Skuteczn ochronę przed infekcjami rotawirusowymi mogą dzieciom zapewnić odpowiednie szczepienia.

Pasożyty – zmora przedszkolaków. Ból spowodowany występowaniem pasożytów w przewodzie pokarmowym dokucza dzieciom zazwyczaj po jedzeniu. Towarzyszą mu częste stany podgorączkowe, dziecko może robić żółtawą kupę o bardzo nieprzyjemnym zapachu. W zależności od rodzaju pasożyta, u dziecka mogą wystąpić także kaszel, problemy z zasypianiem, brak apetytu, reakcje alergiczne. Występowanie pasożyta w przewodzie pokarmowym z reguły wiąże się ze znaczącą utratą wagi. W celu postawienia diagnozy konieczne będzie wykonanie odpowiednich badań.

Nietolerancja pokarmowa – bóle brzucha, silne wzdęcia, nieprzyjemne uczucie pełnego brzuszka, nawet po niewielkim posiłku mogą świadczyć o nietolerancji pokarmowej. Winowajcami może być słynny gluten, ale także laktoza oraz składniki innych pokarmów. W przypadku podejrzenia nietolerancji konieczna będzie konsultacja z lekarzem i przeprowadzenie szczegółowych badań.

Zapalenie wyrostka – jeśli dziecko czuje dotkliwy ból w okolicy pępka, ma tendencję do przechylania się na prawą stronę (w której również czuje ból), wymiotuje, nie ma apetytu i ma podwyższoną temperaturę, możemy mieć do czynienia z zapaleniem wyrostka. Charakterystyczny dla tej dolegliwości ból ustępuje, gdy dziecko podkula nóżki w pozycji leżącej. Uciskanie brzuszka może z kolei zwiększyć ból. W tym przypadku konieczna jest nie tylko konsultacja lekarska, ale z reguły także hospitalizacja i zabieg chirurgiczny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE