Kolejna przedszkolna plaga po wszawicy. Mają 1 cm, przenoszą się bardzo łatwo i szybko

Jak zawalczyć owsiki?
Jak zawalczyć owsiki? Prawo autorskie: petro / 123RF Zdjęcie Seryjne
Sprawdź, jak się przenosi i co zrobić, by pokonać przeciwnika. W walce pomoże... dieta.

Owsica - to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi, nie ma więc możliwości, aby zarazić się chorobą od psa lub kota. Owsicę wywołują owsiki - ok. 1 centymetrowe pasożyty z gatunku nicieni. Zapadają na nią głównie małe dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionej dbałości o nawyki higieniczne. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi.

Dieta w walce z owsikami
Czy pestki dyni zwalczają pasożyty? Czy zjedzenie moreli sprawi, że owsiki znikną?
Czy czarnuszka rozprawi się z uporczywymi dolegliwościami? Oczywiście, produkty te pełne są witamin i minerałów, nie są one jednak wystarczające do wyleczenia owsicy. Aby bezpiecznie i skutecznie rozprawić się z pasożytami należy nie tylko zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, ale również przyjąć leki przeciwpasożytnicze i przeprowadzić gruntowne sprzątanie w domu, żeby pozbyć się ich z otoczenia.

Owsica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi. Wywołują ją owsiki - ok. 1-centymetrowe nicienie. Zapadają na nią głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze wystarczająco wypracowanym nawykiem, oraz członkowie ich rodzin. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. Można się nią zarazić, przede wszystkim poprzez bliski kontakt między domownikami lub osobami przebywającymi stale w "zamkniętym" środowisku, np. przedszkolu, szkole.


Dieta podczas owsicy
„Domowe sposoby”, tak jak spożywanie czosnku, moreli, czarnuszki czy dużej ilości pestek z dyni, stosowane dawniej z powodu braku farmakoterapii, nie dają gwarancji wyleczenia.

Prawidłowa dieta to nieodłączny element leczenia. Odpowiednie żywienie pomaga zregenerować śluzówkę jelit, wzmocnić układ odpornościowy, a także zadbać o prawidłową motorykę (pracę) przewodu pokarmowego. – mówi dr Jolanta Popielska, lekarz pediatra, specjalista chorób zakaźnych, ekspert kampanii bezowsików.pl. Przede wszystkim leczenie owsicy należy rozpocząć jednak od przyjęcia odpowiedniej dawki leku przeciwpasożytniczego. Pozbywanie się pasożytów z organizmu oraz naszej przestrzeni, to złożony proces.

Pamiętajmy, że jaja owsików mogą unosić się wraz z kurzem do 3 tygodni. Należy równolegle wprowadzić restrykcyjne zasady higieny w domu. Warto jeść produkty bogate w błonnik: kasze, chleb razowy, warzywa strączkowe, surowe warzywa i owoce, a ograniczyć przetworzone węglowodany. Dziecko nie powinno także jeść słodyczy. Pomocny może być czosnek, kiszona kapusta, sok z czerwonych buraków. Przyjmowanie wymienionych produktów poprawia skład mikrobioty przewodu pokarmowego, sprzyja przyspieszonej pracy przewodu pokarmowego, skutecznie wspomagając kurację.

Jak zwalczyć owsiki?
Jeśli dojdzie do zarażenia, najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się owsików jest poddanie się leczeniu farmakologicznemu. Owsica bardzo łatwo przenosi się na innych domowników, dlatego zaleca się, aby przeleczeni zostali wszyscy członkowie rodziny.

Dla dzieci wygodnym do podania lekiem jest pyrantel w postaci doustnej zawiesiny. Lek nie wchłania się w przewodzie pokarmowym i działa bezpośrednio na owsiki. Osoby dorosłe również mogą przyjmować tę postać leku, w odpowiedniej dawce w przeliczeniu na kilogramy masy ciała. Lek od kilku miesięcy (jako jedyny przeciwpasożytniczy) dostępny jest również bez recepty – podkreśla dr Jolanta Popielska. Aby leczenie było skuteczne, kurację należy powtórzyć po dwóch – trzech tygodniach. Ponieważ leki działają na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja, ponowne przyjęcie leku zwiększa szansę na pozbycie się tych pasożytów, które wylęgły się z jaj po pierwszej dawce leku.

Przede wszystkim profilaktyka
Nauka prawidłowych nawyków higienicznych u maluchów to długotrwały, ale niezwykle ważny proces wymagający wytrwałości, cierpliwości i stałego przypominania o najważniejszych zasadach. Dbanie o higienę to jeden z podstawowych elementów zapobiegania owsicy.
Więcej informacji nt. owsików można znaleźć na www.bezowsikow.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE