Powodują ją ok. 1 centymetrowe pasożyty z gatunku nicieni. Szybko i łatwo przenoszą się na kolejne "ofiary". Na owsicę zapadają głównie małe dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionej dbałości o nawyki higieniczne. Jak zaszkodzić owsikom, żeby się ich pozbyć?
Czego nie lubi owsik? Między innymi braku cukru i diety na owsiki.
Dziecko musi przyjąć leki przeciwpasożytnicze, ale w pozbyciu się owsików pomoże też odpowiednia dieta.
By nie doszło do ponownego zarażenia owsikami najważniejsza jest profilaktyka.
Czego nie lubi owsik? Higieny. Braku cukru. Pestek dyni i czosnku. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. Można się nią zarazić, przede wszystkim poprzez bliski kontakt między domownikami lub osobami przebywającymi stale w "zamkniętym" środowisku, np. przedszkolu czy szkole.
Owsica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi, nie ma więc możliwości, aby zarazić się chorobą od psa lub kota. Owsicę wywołują owsiki - ok. 1 centymetrowe pasożyty z gatunku nicieni. Zapadają na nią głównie małe dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionej dbałości o nawyki higieniczne.
Czego nie lubią owsiki?
Aby wyleczyć owsicę musimy pójść do lekarza, który po zbadaniu i prawdopodobnie po wykonaniu specjalnego wymazu, przepisze leki przeciwpasożytnicze. Możesz jednak jednocześnie zmodyfikować dietę dziecka, by szybciej pozbyć się z jego organizmu owsików.
Czego nie lubią owsiki? Przede wszystkim produktów, które mają przeciwpasożytnicze właściwości. Są to:
pestki dyni
morele
olej z czarnuszki
czosnek
Dieta podczas owsicy
„Domowe sposoby”, tak jak spożywanie czosnku, moreli, czarnuszki czy dużej ilości pestek z dyni, stosowane dawniej z powodu braku farmakoterapii, nie dają gwarancji wyleczenia.
– Prawidłowa dieta to jednak nieodłączny element leczenia. Odpowiednie żywienie pomaga zregenerować śluzówkę jelit, wzmocnić układ odpornościowy, a także zadbać o prawidłową motorykę (pracę) przewodu pokarmowego – mówi dr Jolanta Popielska, lekarz pediatra, specjalista chorób zakaźnych, ekspert kampanii bezowsików.pl.
Warto jeść produkty bogate w błonnik: kasze, chleb razowy, warzywa strączkowe, surowe warzywa i owoce, a ograniczyć przetworzone węglowodany.
Dziecko nie powinno także jeść słodyczy. Pomocny może być czosnek, kiszona kapusta, sok z czerwonych buraków. Przyjmowanie wymienionych produktów poprawia skład mikroflory przewodu pokarmowego, sprzyja przyspieszonej pracy przewodu pokarmowego, skutecznie wspomagając kurację.
Pamiętajmy, że jaja owsików mogą unosić się wraz z kurzem do 3 tygodni. Należy równolegle wprowadzić restrykcyjne zasady higieny w domu.
Jak zwalczyć owsiki?
Jeśli dojdzie do zarażenia, najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się owsików jest poddanie się leczeniu farmakologicznemu. Owsica bardzo łatwo przenosi się na innych domowników, dlatego zaleca się, aby przeleczeni zostali wszyscy członkowie rodziny.
Dla dzieci wygodnym do podania lekiem jest pyrantel w postaci doustnej zawiesiny. Lek nie wchłania się w przewodzie pokarmowym i działa bezpośrednio na owsiki. Osoby dorosłe również mogą przyjmować tę postać leku, w odpowiedniej dawce w przeliczeniu na kilogramy masy ciała.
– Lek dostępny jest również bez recepty – podkreśla dr Jolanta Popielska. Aby leczenie było skuteczne, kurację należy powtórzyć po dwóch – trzech tygodniach. Ponieważ leki działają na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja, ponowne przyjęcie leku zwiększa szansę na pozbycie się tych pasożytów, które wylęgły się z jaj po pierwszej dawce leku.
Owsiki u dzieci
Objawy owsicy to przede wszystkim świąd w okolicach odbytu, który dokucza najbardziej wieczorami i w nocy. Niepokojącymi objawami mogą być również rozdrażnienie, problemy ze snem, z koncentracją, ból głowy, brak apetytu, podkrążone oczy, a nawet nudności.
By zapobiec zarażeniu owsikami najważniejsza jest profilaktyka. Nauka prawidłowych nawyków higienicznych u maluchów to długotrwały, ale niezwykle ważny proces wymagający wytrwałości, cierpliwości i stałego przypominania o najważniejszych zasadach. Dbanie o higienę to jeden z podstawowych elementów zapobiegania owsicy.