Połóg to dla kobiety szczególny czas. Choć wszyscy wokół interesują się głównie maluszkiem, a twoje życie zupełnie wywraca się do góry nogami, musisz znaleźć chwilę spokoju na odpoczynek i regenerację. Warto wiedzieć, że w tym czasie mogą się pojawić niepokojące objawy, których nie powinnaś bagatelizować.
W połogu pojawiają się niepokojące objawy, niektóre z nich wymagają wizyty u lekarza.
Warto wiedzieć, jakie dolegliwości w połogu są normą, a które objawy w połogu mogą zagrażać zdrowiu kobiety.
Do ginekologa należy się udać 6 tygodni o porodzie, jednak jeśli pojawią się niepokojące objawy w połogu, warto zrobić to wcześniej.
Połóg: niepokojące objawy
W czasie połogu zaskoczy cię wiele rzeczy – przede wszystkim to, że po urodzeniu dziecka jeszcze przez jakiś czas będziesz wyglądać, jakbyś nadal była w ciąży. To zupełnie normalne, ponieważ musi minąć trochę czasu, aż obkurczy się macica. Możesz być też zaskoczona ilością odchodów z dróg rodnych. Istnieją jednak pewne dolegliwości w połogu, które faktycznie powinny wzbudzić twój niepokój i wymagają konsultacji z położną lub ginekologiem.
1. Bardzo obfite krwawienie
Tuż po porodzie krwawienie z dróg rodnych jest obfite, po kilku dniach słabnie i jest koloru czerwono-brunatnego. Musi minąć kilka tygodni, żeby zupełnie ustało i nie ma w tym nic niepokojącego. Nawet jeśli chwilowo uległo nasileniu (szczególnie gdy podnosisz się po dłuższym wypoczynku), a ty mimo wszystko czujesz się dobrze - nie należy się martwić.
Jeśli jednak krwawienie nagle stało się obfite, w dodatku brzydko pachnie, wydalasz duże skrzepy krwi, masz gorączkę - musisz pilnie udać się do lekarza, ponieważ mogło dojść do zakażenia. Lekarz musi sprawić, czy wewnątrz nie pozostały fragmenty łożyska.
2. Bolesna rana
To normalne, że w pierwszych tygodniach odczuwasz ból w miejscu zszytej rany. Niezależnie od tego czy chodzi o nacięte/pęknięte krocze, czy ranę po cesarskim cięciu. Uczucie ciągnięcia w jakimś stopniu ustępuje po zdjęciu szwów. Całkowite zabliźnienie potrwa jednak bardzo długo i najprawdopodobniej do końca życia będzie wywoływało pewien dyskomfort.
Jeśli jednak rana staje się zaogniona, opuchnięta, boli bardziej niż jeszcze parę dni temu, coś zaczyna się z niej sączyć - nie wahaj się wybrać do lekarza. Dodatkowymi objawami zakażenia będą także: gorączka, dreszcze, ogólne rozbicie.
3. Silne bóle brzucha
Podczas połogu macica zaczyna powoli wracać do swoich rozmiarów sprzed ciąży. Bóle przypominają bóle menstruacyjne i mogą się nasilać szczególnie podczas karmienia piersią. Z każdym dniem powinny słabnąć.
Jeśli w połogu ból w podbrzuszu jest silny i jednostajny, pojawi się gorączka oraz zauważysz zmianę w kolorze krwi – koniecznie udaj się do lekarza. To mogą być objawy zakażenia.
4. Guzek w piersi Nawał pokarmu tuż po porodzie jest sprawą naturalną. Piersi diametralnie zwiększają swoją objętość, są nabrzmiałe, ciepłe. Z czasem laktacja się unormuje i wszystko będzie w porządku.
Jeśli jednak piersi (bądź jedna) są czerwone, twarde lub w którymś miejscu wyczuwasz pod palcami guzek – warto jak najszybciej udać się do lekarza. Może się okazać, że doszło do zatkania przewodu mlecznego, co w dalszej perspektywie grozi interwencją chirurgiczną. W tym przypadku także spodziewaj się gorączki, dreszczy i złego samopoczucia.
5. Hemoroidy Hemoroidy po porodzie zdarzają się dość często, jednak wiele mam bagatelizuje ten problem, licząc, że sam przejdzie. I faktycznie hemoroidy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku tygodni po porodzie.
Jednak jeśli dyskomfort, świąd i ból w okolicy odbytu, wrażenie niecałkowitego wypróżnienia, krwawienie z odbytu się nasilają - powinnaś udać się do lekarza.
6. Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu po porodzie powinno minąć po kilku tygodniach. W tym czasie zarówno hormony jak i mięśnie dna miednicy wracają do normy. Możesz pomóc organizmowi, wykonując ćwiczenia mięśni Kegla.
Jeśli dolegliwości nasilają się lub przedłużają, należy jak najszybciej zgłosić się na wizytę do lekarza. Jednak na kontrolną wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego warto udać się zawsze, nawet jeśli niepokojące objawy ustąpiły.
7. Depresja
Spadki nastroju po porodzie są zupełnie normalne. Zmęczenie, stres i obawy (czy sobie poradzę?) potrafią przybić niejedną z nas. Jedne kobiety odczuwają nieustanną euforię, inne smutek i tęsknotę za ciążą, ale są też takie, które dotyka depresja poporodowa.
Jeśli więc odczuwasz drastyczny spadek nastroju, ogólne przygnębienie, a nawet niechęć do dziecka nie wstydź się mówić o tym głośno. Nie jesteś wyrodną matką! Każdy lekarz czy położna potraktuje cię bardzo poważnie. Depresja poporodowa przestaje być tabu, pamiętaj, że nieleczona może skończyć się tragicznie dla ciebie i dziecka.
Kiedy do lekarza w połogu?
Nawet jeśli w czasie połogu czułaś się dobrze i nie wystąpiły u ciebie żadne niepokojące objawy, powinnaś wybrać się do ginekologa na wizytę kontrolną po 6-8 tygodniach od porodu. To dobry czas, by omówić z lekarzem terminy badań zalecanych po okresie ciąży - cytologii, usg piersi. Nie zapomnij też porozmawiać na temat antykoncepcji, ponieważ karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę.