Mama publikuje zdjęcie, by ustrzec inne kobiety przed tym, co ją spotkało

Tak wygląda zapalenie piersi.
Tak wygląda zapalenie piersi. Instagram/mamaclog
Tych objawów zapalenia piersi nie wolno ignorować! Kobiety na całym świecie udostępniają post, gdyż pokazuje on problem zapalenia piersi, z którym często spotykają się mamy karmiące, a o którym wciąż za mało się mówi.

Jest jedna trudność związana z karmieniem piersią, z której wiele matek nawet nie zdaje sobie sprawy, dopóki osobiście ich nie dotknie. Chodzi o zapalenie piersi dotykające niektóre kobiety karmiące. Ból piersi, zaczerwienieni, a nawet gorączka – to podstawowe.

Brytyjska matka Remi Peers podobnie jak wiele matek borykała się z zapaleniem piersi. Swoimi doświadczeniami podzieliła się w sieci z innymi mamami, by szerzyć wiedzę o zapaleniu piersią i ustrzec inne kobiety przed tym, przez co sama przeszła.

Zapalenie piersi - historia mamy
"Obudziłam się o 3 w nocy z dreszczami. Włożyłam szlafrok, wzięłam dodatkowe koce i próbowałam nakarmić syna. Ten ból. Był rozdzierający. Trzęsłam się i pociłam, a jednocześnie było mi zimno aż do szpiku kości. O 5 obudziłam swojego chłopaka i powiedziałam, że muszę jechać do szpitala. Mój ojczym, który jest lekarzem, zmierzył mi temperaturę, powiedział, że jest lekko podwyższona, żebym wzięła paracetamol i spróbowała zasnąć.

O 7.00 rano nadal nie spałam, ale teraz dodatkowo wymiotowałam. Zmierzył mi jeszcze raz temperaturę. 40℃. W ciągu jednej nocy rozwinęła się sepsa. Wszystko dlatego, że nie rozpoznałam objawów zapalenia piersi".
Młoda mama trafiła do szpitala, gdzie podano jej morfinę, najsilniejsze antybiotyki i rozdzielono ją z dzieckiem na dwa dni.


"Byłam załamana. Podczas pobytu w szpitalu wiele razy prosiłam o laktator, ponieważ jeśli nie opróżniałabym piersi, zapalenie tylko by się pogarszało (i tak się stało). Pielęgniarka odpowiedziała, że nie mogą znaleźć laktatora, bo nie mają wielu karmiących matek na oddziale".

Zapalenie, nawał, obrzęk – najczęstsze problemy podczas laktacji – radzi Joanna Kiełbasińska, położna, certyfikowany doradca laktacyjny, ekspert Medbest Care

Czym jest nawał?
- stan fizjologiczny, który pojawia się najczęściej w 2-4 dobie po porodzie, czasami w 5-6,
- spowodowany jest szaloną grą hormonalną i gwałtownym zwiększeniem ilości pokarmu, często nadmiernym w stosunku do potrzeb noworodka,
- przewody mleczne przepełniają się i nie są w stanie magazynować pokarmu, podobnie jak naczynia krwionośne i chłonne.

Nawał - objawy:
- skóra na gruczole napina się, co przez mamy jest często określane jako uczucie „ciężkich” piersi,
- uczucie dyskomfortu,
- mleko samo zaczyna wypływać z piersi.
Ten stan jest normalnym etapem dobrze rozpoczynającym się procesem produkcji pokarmu i wymaga prostego postępowania, zgodnego z obecną wiedzą medyczną.

Warto pamiętać, że nawał nieprawidłowo poprowadzony skutkuje powstaniem obrzęku, a nawet zastoju, od którego najczęściej zaczynają się problemy prowadzące do zaburzeń przepływu pokarmu i obydwie te sytuacje są zawsze stanem patologicznym wymagającym profesjonalnego wsparcia.

Czym zatem różni się nawał pokarmu od obrzęku? Obrzęk piersi - objawy:
- bolesne ich obrzmieniem,
- zaburzenia wypływu pokarmu,
- najczęściej dotyczy obu piersi,
- zwykle pojawia się w 3-4 dobie, ale może wystąpić także już w drugiej lub najpóźniej w 10-14,
- częściej występuje u kobiet z mniejszym biustem.

Obrzęk występuje u 20-85% kobiet.

Obrzęk i zastówj - leczenie

Położne zalecają mamom:

1. Prawidłowe, naprzemienne i częste przystawianie dziecka do piersi „według potrzeb”.

2. Przed karmieniem – zmiękczenie otoczki:
- poprzez odciągnięcie niewielkiej ilości pokarmu (5 – 10 ml),
- zastosowanie techniki uciskania otoczki (reverse pressure softening – RPS).

3. W czasie karmienia:
- stosowanie delikatnego, subtelnego, lecz rytmicznego dotykania piersi w kierunku brodawki,

4. Po karmieniu 20 min zimny okład.

5. Między karmieniami:
- okłady ze schłodzonej kapusty lub kompresy żelowe,
- jeśli dziecko jest już najedzone i nie chce ssać, a pacjentka odczuwa dyskomfort - odciąganie niewielkiej ilości pokarmu do uczucia ulgi, (tzw. częściowe).

6. Leczenie farmakologiczne.

7. Jeśli dziecko nie jest karmione piersią lub ssie nieefektywnie - zamiast karmienia odciągać pokarm (tzw. odciąganie pełne).

Leki stosowane w obrzęk piersi i zastoju
W leczeniu farmakologicznym zaleca się niesterydowe leki przeciwzapalne z naciskiem na Ibuprofen, w 4. dawkach podzielonych po 200-400 mg. Maksymalnie 1,6 g /dobę.
W utrzymujących się problemach z odruchem wypływu (odruchem oksytocynowym) można zastosować oksytocynę w postaci sprayu do nosa (w Polsce niedostępny).

Zapalenie piersi - objawy:
- bolesność piersi,
- kobiety określają je jako powiększone, napięte, obrzmiałe, twarde, gorące, zaczerwienione,
- sygnalizują niepokój dziecka, jego płacz przy piersi, nie słyszą połykania pokarmu,
- wysoka gorączka,
- dreszcze,
- bóle głowy, mięśni i kości.

Zapalenie piersi trzeba leczyć

Jeśli masz wyżej wymienione objawy, skonsultuj się z lekarzem. Prawdopodobnie zaleci on antybiotyk, który będziesz mogła zażywać, nie rezygnując z karmienia piersią.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE