Planowana czy nie, cesarka zawsze wiąże się z dłuższym okresem dochodzenia do siebie po porodzie. Oto kilka rad, które pomogą ci szybciej stanąć na nogi w połogu po cesarce.
Połóg po cesarce może trwać nieco dłużej niż 6 tygodni.
Połóg po cesarskim cięciu różni się od połogu po porodzie naturalnym: wstać można dopiero po kilku godzinach, normalny posiłek zjesz dopiero następnego dnia, a i ze skorzystaniem toalety nie będzie łatwo.
Po ok. 6-8 tygodniach po cesarskim cięciu konieczna jest wizyta u ginekologa.
Połóg po cesarce: kiedy można wstać
Po porodzie odczuwalne jest drżenie oraz brak czucia w nogach. Mogą się także pojawić mdłości oraz silny ból głowy, aby uniknąć tych przykrych objawów, nie wolno podnosić głowy przez 3-4 godziny od operacji.
Choć wiążę się to z niemałym bólem (większym lub mniejszym w zależności od kobiety), już w kilka godzin po cesarskim cięciu, musisz zacisnąć zęby i po prostu wstać. Wiem, że to trudne, ale im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Spróbuj zacząć od poruszania stopami. Kręcenie nimi w różnych kierunkach uruchomi krążenie w nogach. Dzięki temu po około 6-8 godzinach powinnaś być w stanie zrobić pierwsze kroki. Oczywiście, nie sama i nie na „hura!”.
Poproś o pomoc położną. Przekręć się na bok i podpierając ręką, spokojnie usiądź na brzegu łóżka, a kiedy będziesz gotowa, pomału wstań. Pierwsze kroki mogą kojarzyć ci się z chodzeniem po rozżarzonym węglu, ale to minie. Pamiętaj, by starać się chodzić prosto (człowiek odruchowo zaczyna się garbić). Wbrew pozorom taka pozycja będzie dla ciebie wygodniejsza, a rana po cesarskim cięciu będzie mniej boleć.
Pionizacja oraz spacery po cesarce są niezwykle ważne ze względu na pobudzenie krążenia. Nie martw się o szwy, nie rozejdą się.
Kiedy można jeść po cesarce?
Początkowo kobieta po cesarskim cięciu otrzymuje kroplówkę bogatą w niezbędne składniki odżywcze. Po kilku godzinach, gdy jelita zaczną normalnie pracować, położna poda ci kleik. Zwykle normalne posiłki można zjeść już drugiego dnia po zabiegu.
W pierwszych dniach po cesarce należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jest to ważne ze względu na uzupełnienie niedoborów płynów, a także ze względu na karmienie piersią.
Pierwsza wizyta w toalecie po cesarce
Po cesarskim cięciu do ubikacji będziesz mogła pójść dopiero wtedy, gdy zostanie usunięty cewnik Foleya, który do tej pory służył do opróżniania pęcherza. Na początku możesz mieć problemy z oddawaniem moczu. Niektórym paniom pomaga dźwięk płynącej wody, dlatego warto odkręcić wodę w kranie.
Obolały i wycieńczony organizm może mieć również problem z wypróżnianiem. Przyjmuje się, że kobieta po cesarce powinna oddać pierwszy stolec najpóźniej w trzeciej dobie. Warto w toalecie skorzystać z podnóżka (w wielu szpitalach są na wyposażeniu). Dzięki dodatkowemu podparciu przyjmiesz pozycję kuczną, która ułatwi ci wypróżnienie (warto z niej korzystać także w domu). Możesz również poprosić położną o glicerynowy czopek.
Karmienie piersią po cesarce
Malec do pierwszego karmienia piersią powinien zostać przystawiony jeszcze na sali operacyjnej, gwarantują to standardy opieki okołoporodowej. Ze względu na znieczulenie będziesz miała ograniczone ruchy, ale położna zabezpieczy maluszka, tak by bezpiecznie leżał przy twojej nagiej piersi.
Ze względu na bliznę po cesarskim cięciu, wielu paniom najwygodniej karmi się w pozycji leżącej na boku. Jeśli będziesz miała trudności, pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc położną lub doradcę laktacyjnego. Warto z tego skorzystać przed wyjściem do domu.
Podczas karmienia piersią mogą nasilać się bóle brzucha. To normalne, uwalniana do organizmu oksytocyna przyspiesza obkurczanie się macicy.
Wypis do domu po cesarce
Zwykle pobyt na oddziale położniczym trwa około 3-4 dni. By opuścić szpital potrzebne będą dwa wypisy - jeden dla noworodka od neonatologa, a drugi dla matki od ginekologa.
Samopoczucie po cesarce: ból
Gdy znieczulenie po operacji przestanie działać, otrzymasz środki przeciwbólowe w kroplówce lub zastrzyku. Możliwe, że położna także poda ci chłodzący blok na brzuch (nie jest to standard, ale bardzo pomaga w obkurczaniu macicy).
Po przeniesieniu z sali pooperacyjnej leki przeciwbólowe (paracetamol i ibuprofen) otrzymasz od położnej, ale sama musisz pilnować, kiedy masz je przyjmować. Początkowo najlepiej robić to na zmianę, na zakładkę (Paracetamol co 4 godziny, a Ibuprofen co 8). Warto ustawić sobie alarm w telefonie, bo przy przemęczeniu i emocjach związanych z dzieckiem nietrudno o tym zapomnieć, a lepiej, by ból się nie rozszalał.
Po kilku dniach od porodu prawdopodobnie poczujesz się na tyle dobrze, by stwierdzić, że nie potrzebujesz już żadnych znieczulaczy i odstawisz tabletki. Wtedy ból może cię dopaść ze zdwojoną siłą. Możesz nawet nie być w stanie sięgnąć po butelkę z wodą, znajdująca się tuż przy łóżku. Nie czekaj więc, aż ból sam cię dopadnie i odczekaj kilka dni, zanim zrezygnujesz na dobre z tabletek.
Samopoczucie po cesarce: zmęczenie
Po znieczuleniu zewnątrzoponowym kobiety w pierwszych dniach od urodzenia dziecka skarżą się często na bóle głowy. Niektóre odczuwają również bóle pleców, mrowienie i drętwienie nóg.
Po powrocie do domu staraj się nie przeforsować. Wiadomo, że chciałabyś jak najszybciej zająć się dzieckiem i wrócić do obowiązków domowych, ale dźwiganie ciężkich przedmiotów zostaw na potem. Robienie prania i chodzenie z góry na dół po schodach, jeszcze przez kilka dobrych tygodni, będzie poza twoim zasięgiem. Dobrym pomysłem byłoby więc zaopatrzenie się w spory zapas pieluch i ubrań dla dziecka. Nadmierny wysiłek może bowiem spowodować, że wrócisz do łóżka szybciej, niż myślisz.
Śmiech lekiem na całe zło? Nie dla ciebie. Gdybyś spróbowała się zaśmiać, odczujesz rozrywający ból, jak gdyby szwy miały się rozejść (ale się nie rozejdą). Moja rada? Staraj się nie śmiać, a jeśli już musisz, użyj poduszki. Przyłóż ją sobie mocno brzucha i uciśnij ranę. To zmniejszy uczucie bólu. Przyda się to także w przypadku kichania lub, co gorsza, kaszlu.
Rana po cesarskim cięciu
Podczas cesarki lekarz zakłada kilka pojedynczych szwów na tkankę podskórną oraz szew śródskórny. Szwy wewnętrzne to szwy rozpuszczalne, które wchłaniają się po około 3-5 tygodniach, natomiast szew zewnętrzny jest najczęściej szwem tradycyjnym – trzeba go usunąć po upływie 7-8 dni od porodu (trzeba udać się do szpitala tam, gdzie odbyła się cesarka).
Nacięcie wykonywane podczas cc ma maksymalnie 15 cm długości i znajduje się tuż nad spojeniem łonowym. Zanim powstanie blizna, rana po cc musi się zagoić. Po operacji zostanie nałożony jałowy opatrunek. Nie wolno go moczyć.
Zazwyczaj po około 48-72 godzinach zdejmuje się opatrunek i zaleca się wietrzenie rany (to przyspiesza gojenie). Na tym etapie bliznę można już przemywać wodą z mydłem, jednak potem należy ją dokładnie osuszyć najlepiej ręcznikiem jednorazowym. Taką pielęgnację należy kontynuować do całkowitego wygojenia się rany po cesarce.
Po około tygodniu opuchlizna zacznie ustępować. Gdy rana będzie zagojona i nie będzie sączyła się z niej wydzielina, można zacząć smarować maścią na blizny. W aptekach dostępne są też preparaty na blizny po cesarce w postaci plastrów.
Aby uniknąć komplikacji, które mogą pojawić się przy tworzeniu się blizny po cesarskim cięciu, należy zastosować jej mobilizację. W tym celu warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego na terapię (mobilizację) blizny po cc. Specjalista skontroluje bliznę, pokaże, jak ją prawidłowo masować, a także wyjaśni, jakie objawy powinny cię zaniepokoić.
Ćwiczenia po cesarce
Nie mam na myśli jakiegoś intensywnego treningu dla sportsmenek, ale ćwiczenia zalecane przez lekarzy, w okresie połogu. Zapobiegają one na różnym powikłaniom i pozwalają na szybszy powrót do formy. Chodzi tu między innymi o napinanie pośladków, unoszenie miednicy i ćwiczenie mięśni Kegla. Możesz zacząć je wykonywać już w kilka dni po porodzie!