WAŻNE. Spacery po Warszawie lepiej ograniczyć!

Fot. Pixabay/[url=http://pixabay.com/pl/park-szlak-%C5%9Bcie%C5%BCka-spokojny-cie%C5%84-454416/]Gaetringen[/url] / [url=http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url] Wybierz park na obrzeżach miasta na spacer
Fot. Pixabay/Gaetringen / CC O Wybierz park na obrzeżach miasta na spacer
W ostatnich dniach władze naszej stolicy ogłosiły, że już w pierwszych miesiącach tego roku poziom zanieczyszczenia powietrza został przekroczony i obejmuje całą Warszawę.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało całoroczne ostrzeżenie, w którym informuje, że w trzech miastach województwa mazowieckiego, to jest w Warszawie, Płocku i Radomiu poziom pyłu zawieszonego PM10 znajduje się obecnie powyżej akceptowalnej normy, PM10 to pył, za pomocą którego przenoszone są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia substancje chemiczne, między innymi metale ciężkie, takie jak ołów, nikiel czy kadm. Cząstki pyłu mogą bez problemu wnikać do płuc i wywoływać problemy zdrowotne. Negatywne skutki „świeżego” powietrza to kaszel i trudności z oddychaniem, zwłaszcza podczas zwiększonego wysiłku fizycznego.

Pogoda sprzyja spacerom i większej aktywności fizycznej, jednak należy zwrócić uwagę, czy wybierając miejsce na weekendowe spędzenie czasu na dworze będzie ono oddalone od zatłoczonych ulic centrum Warszawy. Ogłoszone zagrożenie powinno wywołać szczególną ostrożność u kobiet w ciąży oraz rodziców z dziećmi, zwłaszcza tymi, które wykazują skłonność do alergii, niezbyt długo w centrum powinni przebywać także osoby starsze i cierpiące na choroby układu krążenia.
Niestety takiemu stanowi rzeczy, jesteśmy winni my sami. Zbyt rzadko korzystamy z publicznej komunikacji, o której modernizację i rozwój powinny zadbać samorządy. Władze powinny również pamiętać, że bardzo ważne jest czyszczenie na mokro ulic w okresie wiosenno – letnim, by w ten sposób ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Pomyślmy o poprawie jakości paliwa, którym ogrzewamy domy, istotne jest nawet ograniczenie użyci spalinowego sprzętu drogowego.

Nasze środowisko samo się nie obroni przez niemal niczym nieograniczoną bytnością człowieka. Wszyscy powinniśmy zadbać o to, by wyjście na świeże powietrze nie wymagało zakładania na twarz maseczek naszym dzieciom.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE