Waszymi dziećmi zajmują się dziadkowie? Uważajcie, maluchom grozi otyłość!

Fot. Flikr / [url=https://www.flickr.com/photos/jaaronfarr/315073663]J Aaron Farr[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]CC BY[/url]
Fot. Flikr / J Aaron Farr / CC BY
U dzieci, którymi regularnie zajmują się dziadkowie wzrasta ryzyko nadwagi. Naukowcy prześwietlili dokładnie wpływ rodzaju opieki na wagę dzieci. Okazało się, że to, kto sprawuje opiekę nad maluchem wpływa nie tylko na masę ciała, ale także na ich poziom aktywności i tryb życia.

Naukowcy z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL) przebadali 12 tysięcy dzieci w wieku trzech lat. Wykorzystali dane dzieci z Wielkiej Brytanii, które urodziły się w latach 2000 - 2001, zebrane w ramach Millennium Cohort Study.

Badacze skupili się na dzieciach między 9. miesiącem a 3 rokiem życia. Okazało się, że maluchy, którymi opiekowali się dziadkowie w pełnym wymiarze godzin, w porównaniu do tych, którymi zajmowali się rodzice, są narażone aż o 34 proc. bardziej na ryzyko nadwagi.

Natomiast w sytuacji, gdy babcia lub dziadek, przebywali z wnukiem w niepełnym wymiarze godzin, to ryzyko spadało do 15 proc.

Zdecydowanie większe ryzyko nadwagi zaobserwowano u dzieci, których matki pochodziły z najabrdziej uprzywilejowanych grup społecznych, pracowały na stanowisku menedżerskim, miały wyższe wykształcenie lub mieszkały wspólnie z partnerem.

Podobną zależność jak z opieką sprawowaną przez dziadków, zanotowano w przypadku dzieci, którymi zajmowali się na pełen etat inni krewni lub przyjaciele.
Skąd taka zależność?
Autorka projektu, prof. Catherine Law, upatruje jej przczyn w pobłażliwości dziadków i braku ruchu. Sygeruje, że wyjściem z sytuacji mogłyby być spotkania z nimi i rozmowa o codziennych wyzwaniach z jakimi się zmagają.
Prof. Catherine Law
Liderka projektu

Pomocne mogłoby się okazać ogólne edukowanie społeczeństwa odnośnie do zdrowego trybu życia, ale także zwracanie szczególnej uwagi na to, że warto uczynić z unikania jedzenia nagrodę czy wbudować aktywność w codzienne życie.

W Polsce sytuacja nie wygląda najlepiej. Z najnowszego raportu HBSC wynika, że prawie 20 proc. dzieci w wieku 11-12 lat ma nadwagę, a ponad 3 proc. jest otyłych. Problem dotyczy także starszych dzieci, między 13 a 14 rokiem życia, których 15 proc. ma nadwagę. Problem z nadmierną masą ciała i otyłością, coraz częściej dotyczy chłopców niż dziewcząt.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE