
Dziecko będzie się buntować i sprzeciwiać. To naturalne, szczególnie kiedy jest zdenerwowane lub zestresowane, albo – szczególnie w przypadku młodszych dzieci – głodne, zmęczone czy przebodźcowane. Każde dziecko od czasu do czasu będzie się kłócić z dorosłym, przeciwstawiać poleceniom, odpowiadać niegrzecznie. Psychiatrzy podkreślają, że zachowania opozycyjne są naturalną częścią rozwoju dzieci w wieku 2-3 lata oraz nastolatków.
Jeśli jednak takie zachowanie trwa dłużej niż sześć miesięcy i wykracza poza to, co jest normą dla wieku twojego dziecka, może to oznaczać, że cierpi ono na zaburzenie opozycyjno-buntownicze, w skrócie nazywane ODD (z ang. oppositional defiant disorder). Dlatego jeśli często obserwujesz u swojego dziecka zachowania nacechowane wrogością i jawną niechęć do współpracy, bardziej nasilone niż u jego rówieśników, i zachowania te stają się poważnym problemem wpływającym na funkcjonowanie dziecka w rodzinie, przedszkolu czy szkole, pora przyjrzeć się temu bliżej.
Co to jest ODD?
Zaburzenie opozycyjno-buntownicze (ODD) to rodzaj zaburzenia zachowania. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle w wieku 6-8 lat, chociaż mogą zdarzać się też wcześniej. Dzieci z ODD wykazują niechęć do współpracy, buntownicze i wrogie zachowania wobec rówieśników, rodziców, nauczycieli i innych autorytetów. Ich zachowania są bardziej problematyczne dla innych niż dla nich samych.
Objawy ODD u dziecka
Wśród oznak zaburzeń opozycyjno-buntowniczych u dzieci wymienia się:
Dziecko z objawami ODD powinno zostać poddane kompleksowej diagnozie. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na inne zaburzenia, które mogą współwystępować z zaburzeniem opozycyjno-buntowniczym. Najczęściej są to: ADHD, trudności w uczeniu się, zaburzenia nastroju (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa) i zaburzenia lękowe. To ważne, ponieważ poprawa objawów ODD bez leczenia współistniejącego zaburzenia może być trudna. U ok. 30 proc. dzieci z ODD mogą rozwinąć się zaburzenia zachowania, które są poważniejszym zaburzeniem psychicznym.
Leczenie ODD
W leczeniu ODD stosuje się m.in.:
Czy to ODD? Test
Jeśli na większość poniższych pytań* odpowiesz "bardzo często" lub "często", skonsultuj się ze specjalistą, by potwierdzić lub wykluczyć ODD u swojego dziecka. Im wcześniej rozpoczniecie leczenie i terapię, tym większe szanse na poprawę funkcjonowania dziecka, a tym samym na lepsze życie jego i jego bliskich.
- Czy twoje dziecko wpada w kłopoty z powodu agresji fizycznej (tj. popychania lub uderzania innych dzieci)?
- Czy proste przypomnienia, takie jak: "wrzucamy skarpetki do kosza na brudną bieliznę, a nie na podłogę", mogą wywołać agresję lub napad złości u dziecka?
- Czy twoje dziecko wszczyna bójki i kłótnie z rówieśnikami, celowo robiąc rzeczy, które ich denerwują?
- Czy twoje dziecko zachowuje się złośliwie lub mściwie wobec innych?
- Czy twoje dziecko aktywnie sprzeciwia się prośbom i zasadom obowiązującym w domu lub szkole?
- Czy twoje dziecko testuje granice, ignorując zasady lub wykłócając się o nie?
- Czy twoje dziecko odreagowuje złością, gdy wraca ze szkoły do domu i czy wyciąganie konsekwencji takiego zachowania sprawia, że jest jeszcze bardziej pobudzone?
- Czy masz wrażenie, że twoje dziecko celowo próbuje cię rozgniewać?
- Czy masz wrażenie, że konsekwencje nie działają ani nie mają żadnego wpływu na jego zachowanie? Że twoje dziecko po prostu nie traktuje zasad poważnie?
- Czy twoje dziecko mówi okrutne, podłe lub nienawistne rzeczy, gdy jest zdenerwowane?
- Czy twoje dziecko jest drażliwe lub łatwo się obraża?
- Czy twoje dziecko obwinia innych za swoje błędy lub niewłaściwe zachowanie?
- Czy twoje dziecko nadmiernie kłóci się z dorosłymi i innymi autorytetami?
- Czy twoje dziecko nie chce lub nie umie pójść na kompromis, ustąpić albo negocjować z dorosłymi lub rówieśnikami?
- Czy twoje dziecko przeklina?
źródła: aacap.org, hopkinsmedicine.org, mayoclinic.org, additudemag.com