Zaburzona mowa, drętwienie połowy ciała, problemy z widzeniem to niektóre z objawów udaru. Choć kojarzy się ze starszymi ludźmi, coraz częściej dotyka młodych, a wśród nich głównie kobiety. Lekarze opracowali skrót, którego zapamiętanie może pomóc prawidłowo odczytać pierwsze objawy udaru. To ważne, bo pomoc medyczna udzielona w ciągu pierwszych czterech godzin może uratować ofiarę udaru od śmierci lub trwałego kalectwa.
Reklama.
Reklama.
Zwykło się uważać, że udar najczęściej spotyka mężczyzn. Zwłaszcza starszych. Tymczasem okazuje się, że młode kobiety w wieku 18-35 lat mogą być bardziej narażone na udar niedokrwienny niż mężczyźni. Po analizie danych z lat 2008-2021 naukowcy odkryli, że wśród ofiar tego typu udaru było o 44 proc. więcej kobiet w tym przedziale wiekowym.
25-letnia influencerka przeszła udar
Kasix, czyli Katarzyna Paciorek, popularna 25-letnia influencerka z Twitcha, podczas niedawnej relacji na żywo zaczęła źle się czuć. Drętwiały jej lewa ręka i noga, dlatego pożegnała się z widzami i przerwała transmisję. Partner Kasix wezwał pogotowie. Okazało się, że 25-latka przeszła udar. "Podano mi leki i odzyskałam sprawność w ręce i nodze. Już jest ze mną dobrze i leżę sobie na oddziale. Trochę zaniżam średnią wieku. Jutro ma być więcej badań i zobaczymy, ile będę musiała tu zostać. Przewidywania są od 7 do 10 dni" – napisała na Instagramie.
Czynniki ryzyka
Najczęstszy jest udar niedokrwienny spowodowany zamknięciem tętnicy doprowadzającej krew do mózgu. W wyniku udaru dochodzi do obumarcia komórek mózgowych. Za czynniki ryzyka wystąpienia udaru uważa się wiek, wysokie ciśnienie, miażdżycę naczyń krwionośnych, palenie papierosów i cukrzycę.
U kobiet dodatkowo wśród czynników ryzyka wystąpienia udaru wymienia się:
Objawy udaru można łatwiej zapamiętać (a więc i rozpoznać w razie potrzeby) dzięki dwóm skrótom:
angielskiemu FAST
polskiemu MASZ UDAR.
Udar: test FAST
Skrót FAST pochodzi od angielskich słów:
F jak face, czyli twarz. W momencie udaru twarz robi się niesymetryczna, bardzo charakterystyczne jest opadanie jednej strony twarzy, szczególnie widoczne w kącikach ust.
A jak arms, czyli ramię. Opadające ramię, uczucie słabości, bezwładności w ręce mogą świadczyć o udarze.
S jak speech, czyli mowa. Na udar wskazuje bełkotliwa mowa, wypowiadanie niezrozumiałych, przekręconych wyrazów. Jeśli chory nie może powtórzyć protego zdania, np. "Mam na imię Ania", to sygnał ostrzegawczy.
T jak time, czyli czas. – Czas to mózg – mówi neurolog Bayan Moustafa z Mayo Clinic (USA). Jeśli podejrzewasz u kogoś udar, jak najszybciej zadzwonić po karetkę. Im szybciej otrzyma pomoc, tym większa szansa na uratowanie życia.
MASZ UDAR – skrót do zapamiętania
Polski skrót jest dłuższy, ale niektórym może być łatwiej go zapamiętać:
Mowa zmieniona
Asymetria twarzy
Słabsza ręka lub noga
Zaburzenia równowagi
Udar Mózgu
Dzwoń po pogotowie
Ambulans
Ratunek w szpitalu.
Udar może przydarzyć się w młodości, a z wiekiem ryzyko staje się jeszcze wyższe. Dr Moustafa mówi, że udar dotyka jedną na pięć kobiet w wieku 55-75 lat. Jest piątą co do częstotliwości przyczyną śmierci wśród kobiet. W Polsce jest też trzecią przyczyną zgonu wśród osób obu płci.